PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=461946}

Zapaśnik

The Wrestler
7,2 116 150
ocen
7,2 10 1 116150
7,6 37
ocen krytyków
Zapaśnik
powrót do forum filmu Zapaśnik

Czy to dozwolone, żeby zawodnicy okładali się krzesłami i atakowali zszywaczami i szkłem? Gdzie w tym wszystkim jest sport? Może ktoś mi wyjaśni.

użytkownik usunięty
Bonnie_filmweb

To nie jest sport, to jest cyrk.

ocenił(a) film na 7

To fakt

Bonnie_filmweb

Jak wyżej - to nie sport, ale bardziej teatr :-)

ocenił(a) film na 7
borsuk96

Nie rozumiem...Przecież nawet gatunek tego filmu jest określony jako "sportowy". A teatr czy cyrk to nieodpowiednie określenia - ja bym to nazwała prymitywną rozrywką dla ludzi o sadystycznych skłonnościach.

Bonnie_filmweb

To jest wszystko udawane... ciosy sa markowane TY IDIOTO

lukelee

Jakim prawem obrażasz innych?

goodbarbarian

Prawem kaduka.
Oczywiście jest to widowisko, które musi trwać, jak dla mnie głupie, ale to są Amerykanie.
A krew sie lac musi, lud żądny jest krwi! Hej!

ocenił(a) film na 8
Bonnie_filmweb

chodzi o to, że oni w większości udają. W angielskim to się nazywa "worked entertainment". Tak naprawdę to nie jest starcie dwóch zawodników w sensie sportowym, a raczej teatr. Wynik walki jest ustalany przed walką. W trakcie walki jednak stosowane są techniki, na które może wpływać reakcja widzów. Widzowie przez "zawodników" traktowani są jak faktyczni widzowie wydarzenia sportowego - czym wrestling jednak nie jest.

Dość długo wydawało się, że to jest jakaś walka, jednak po jakimś czasie zawodnicy i promotorzy coraz częściej przyznawali się, że to tylko spektakl częściowo reżyserowany. Ważne, że generuje dużą kasę i tyle.

ocenił(a) film na 8
andolinis

także okładanie krzesłami jest nie tylko dozwolone, ale wręcz ZAPLANOWANE. Każda walka ma swojego reżysera i producenta, która z grubsza ustala z zawodnikami co będzie się działo. Oczywiście zdarzają się im kontuzje czy jakieś uszkodzenia ciała, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku a nie walki.

To po prostu nie jest sport, a cyrk jak słusznie zauważyli przedmówcy.

ocenił(a) film na 6
andolinis

Barthes napisał fajny esej o "wolnej amerykance" w "Mitologiach". Ja sam "Zapaśnika" obejrzałem po latach, dopiero wczoraj w telewizji, gdyż również nie jestem fanem tego "sportu", czy w ogóle ogólnie rozumianego sportu w filmie. Według mnie bardzo wiarygodnie został nakreślony portret Randyego.

ocenił(a) film na 7
borsuk96

Tylko wytrenowanie tych wielkoludów trzeba podziwiać

ocenił(a) film na 7
Bonnie_filmweb

Czy wrestling jest dyscypliną sportową?

misiarysia

Jak najbardziej. Wrestling jest dyscypliną sportową. I to nie jest żaden teatr, tylko rozrywka sportowa. Każdy kto to ogląda, powinien mieć świadomość, że ciosy są markowane. W samym wrestlingu nie chodzi tylko o walki, liczą się kontakty z fanami, "mic work" czyli umiejętność posługiwania się mikrofonem, rozmawiania. Niektóre ciosy rzeczywiście mogą wydawać się żałosne, ale dużo jest takich co przy odpowiednim ujęciu kamery świetnie wyglądają (Przykład: Brogue Kick Sheamusa, Styles Clash AJ Stylesa, DDT). Okładanie krzesłami nie jest w żadnym stopniu brutalnością jak ktoś to napisał - to wszystko jest bookowane przed walką, ale to też zależy ile swobody w trakcie walki dostaną zawodnicy. Często w trakcie są przestoje, jakieś duszenie itp. w trakcie których wrestlerzy po cichu ustalają następne akcje. W wrestlingu spotykano już wielokrotnie o wiele bardziej niebezpieczne akcje niż krzesła (Kilka przykładów z yt: https://www.youtube.com/watch?v=bWI2l4ZbdA4 , https://www.youtube.com/watch?v=IrjjlXdO39s) Zdarzały się i kontuzje. Paraliże przez złe wykonanie akcji (np. "Stone Cold" Steve Austin vs. Bret Hart SummerSlam 1997) a nawet śmierć. Wrestling pomimo swego "udawania" jest niewiarygodnie niebezpiecznym sportem, szczególnie podczas akcji wysokiego ryzyka, tj. z 3 liny albo drabin, klatek. Ale tutaj najbardziej liczą się kontakty z fanami, na tym opiera się wrestling.

ocenił(a) film na 7
adamusio

Jeśli ciosy są markowane i jest to rozrywka sportowa, to jest to przedstawienie, a nie zawody sportowe. Zresztą, cyt. za Wikipedią: "rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną". Ja tu nie odnajduję sportu, raczej cyrk i robienie z widza idioty.

misiarysia

Czemu robienie z widza idioty? Każdy ma świadomość tego, że oni nie walczą na serio. Serio chciałabyś przyjmować na siebie coś takiego jeżeli te ciosy nie byłyby markowane? Ja po 3 w ryj kopniakach już bym nie wstał. Sięgnij po coś więcej niż wikipedia i zobacz jakie akrobacje często są używane w walkach, jakie treningi oni odbywają. Wpisz sobie chociażby Ricochet vs. Will Ospreay i popatrz jak oni tam skaczą. Poza tym sama wikipedia jako "sztukę teatralną" określa to co opisałem, czyli segmenty, gadanie itp. a nie same walki....

ocenił(a) film na 9
adamusio

To co odstawia RicoChet to na pewno musi boleć nie tylko jego rywali ale i jego samego. Tak wogule niewielu jest ludzi którzy ryzykują zdrowie by ludzie mogli sobie popatrzeć na "udawane" kopniaki i uderzenia.

sirDariush

CZy ktoś chciałby oglądać takie walki na serio?? Ja nie.
Walki w klatce MMA i podobne mnie nie bawią ale maja sens.

Były kiedys w Ameryce walki tzw. Wolna amerykanka, nawet oglądałem film o Zbyszku Cyganiewiczu ok. 50 lat temu. Tam sie ponoć okładali bez litoęci z łamaniem kości włącznie. Jak na filmie/filmach Ip man.

Wie ktoś coś?? Hej!

ocenił(a) film na 9
Bonnie_filmweb

Jak sama widzisz scenariusz jest umawiany przed zawodami - to bardziej popisy kaskaderów, niż sport.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones