PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=89056}

Ziemia i wolność

Land and Freedom
7,0 1 024
oceny
7,0 10 1 1024
Ziemia i wolność
powrót do forum filmu Ziemia i wolność
ocenił(a) film na 8
vanu

najlepszy film historyczny o rewolucji anarchistycznej 36 roku - autentyczny, nieprzerysowany, trzymający się faktów - jeden z lepszych Loach'a

mag_roc

W 1936 roku nie było rewolucji anarchistycznej, tylko bunt wojskowy. To kolosalna różnica.

ocenił(a) film na 8
doliwaq

po wojnie domowej robotnicy zrzeszeni w CNT przejęli władzę nad fabrykami w Katalonii, które nota bene nie zbankrutowały i nie zostały rozkradzione - działały dalej wg. założeń wspólnego dobra i podziału zysków, w Andaluzji nastąpiła kolektywizacja gruntów. pucz wojskowy nastąpił później z ramienia faszystów i podporządkowanych Stalinowi komunistów

mag_roc

Chyba, że w tym sensie rewolucja.

mag_roc

Obejrzałem sobie film. Czytałem również "W hołdzie Katalonii". Wydaje się że Loach inspirował się książką. Film bezstronny ? Plizz, nie rozśmieszaj mnie. Film i książka robione z pozycji lewicowych. Oczywiście, w filmie są przerysowania. Na przykład soczysta postać księdza strzelającego z dzwonnicy, żołnierze faszystowscy chowający sie za staruszkami. Natomiast anarchiści to same aniołki. Tymczasem wojna zezwierzęca wszystkich tak samo, bez względu na polityczne afiliacji. Proszę nie pisz mi o kolektywizacji przemysłu i gruntów, bo jak się kończą takie eksperymenty widać było za wschodnią granicą. Jak długo trwał anarchistyczny eksperyment? Czy przetrwałby próbę czasu?

ocenił(a) film na 8
mixmax

Katalonia dała radę po kolektywizacji grutów i przemysłu, który działał dalej pod nadzorem robotników, nikt nie chlał, nie rozkradał, tak przynajmniej opowiadają świadkowie. był etos pracy i życia w trzeźwości, czy anerchistyczny eksperyment przetrwałby? może się tego jeszcz dowiemy...Katalonia jest na dordze do suwerenności, jeśli nastąpią zmiany systemowe (a nie są wykluczone, bo jest 'gorąco'), to będziemy mieli okazję tego doświadzcyć, na razie krzyczą 'democracia directa ahora!". bezpośrednia demokracja to nic innego jak repulika rad (i nie koniecznie trzeba przyjmowąc sobiecki model, nawet nie powinno się go stosować, bo tam od razu przeszli do biruokratycznej władzy odgórnej i terroru, który zaszkodził też rewolucji hiszpańskiej, stalin 'sponsorował' komunistów)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones