To naprawdę jeden z największych filmów cyberpunkowych, jaki kiedykolwiek powstał. Który wymaga myślącego widza w celu zrozumienia i docenienia tego.

Prawdziwa opowieść lub film cyberpunkowy dotyczy pomysłów, a nie wypaśnych bitw , futurystycznych gadżetów czy innych dziwnych . "Łowca androidów" w pełni kwalifikuje się do tego w badaniu wpływu technologii na społeczeństwo ludzkie, istnienie i samą naturę ludzkości. Te motywy są postawione w dość podstawowej historii detektywistycznej, która porusza się powoli, ale stopniowo buduje napięcie, gdy zanurzamy się w dystopijnym futurystycznym Los Angeles.

Rick Deckard jest pozornie bez życia bohaterem, starającym się dorwać cztery uciekające replikanty. Jest częścią dehumanizowanej egzystencji w opowiadaniu historii. Jednak w miarę mijającego czasu widzimy Ricka który powoli ożywia się i odzyskuje ludzkość. Replikanty, genetycznie zmodyfikowane ludzkie cyborgi, które Deckard musi upolować i zabić, są na wiele sposobów bardziej żywe niż sam Deckard. Ich ucieczka od pozaziemskiej kolonii ma wyraźny cel samookreślenia. Według pewnych standardów, Deckard i replikanty mają cienki rozwój postaci. Jest to jednak głęboko tematyczny i filozoficzny film, a jako takie postacie są narzędziami tematów opowieści. Każdy bohater odzwierciedla jakiś aspekt ludzkości lub ludzkiej egzystencji, ale brakuje im innych, bo każda jest rozbita w sposób odzwierciedlający złamane społeczeństwo, w którym żyją i zostały stworzone.

Wśród omawianych tematów są następujące:
- dehumanizacja ludzi poprzez społeczeństwo kształtowane przez nadmiar technologiczny i kapitalizm.
- Rola twórcy i stworzenia, ich wzajemne zniewolenie i ich odwrócenie roli, czyli triumf twórczy nad jego twórcą.
- natura samej ludzkości: uczucia, pamięć, cel, pragnienie, okrucieństwo, technologiczne opanowanie środowiska i wszechświata, śmiertelność, śmierć i inne.
- tożsamość osobista i samoświadomość. - Znaczenie istnienia.

Punktem kulminacyjnym jest samotność, która łączy wiele tematów w sposób prosty, a zarazem poetycki.

"Łowca androidów" to arcydzieło, które zasługuje na uznanie w tematyce cyberpunkowej jak i pamięć w historii całego kina.

supermnich

Dla mnie Gibson i Dick to mistrzowie cyberpunka, już jako dziecko jak czytałem czy androidy marzą o elektrycznych owcach wiedziałem że ciężko będzie to przebić i że jest to mój ulubiony gatunek. ostatni Gibson - Peryferal to dla jedna z ważniejszych książek w klimacie cpunka - jak doczekam się ekranizacji będę szczęśliwy jak to dziecko z książką pod poduszką ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones