Zadający motyw ustala ile tytułów należy podać.
Można podać łatwy motyw i zażądać np 7 tytułów, albo podać coś ambitniejszego i
zażądać dwóch.
Czasem motyw jest zbyt banalny a czasem zbyt trudny, stąd ten pomysł. Wymaganą
liczbę piszemy w nawiasie, jak ktoś by nic nie napisał, przyjmujemy, że 5. Zaleca się nie
wykraczać poza kilkanaście żądanych tytułów, nawet jeśli motyw jest banalny.

Po podaniu tytułów autor postu podaje kolejny motyw.

Ponadto, dodam że nie wypisujemy tytułów pod własnym motywem, bo to trochę mija
się z celem. Można podpowiadać, najlepiej nie od razu, tytuły do własnego motywu
innym, podpowiedzi powinny być jednoznaczne, w końcu to nie Gra w Skojarzenia.

Motyw wpisujemy w odpowiedzi na temat, nie jako kolejny post. Pozwala to uniknąć
bałaganu w postaci kilku obowiązujących motywów.

UWAGA: Tytuły filmów z jednej serii, traktujemy jako jeden tytuł. I tak, do motywu
Piraci, tytuł Piraci z Karaibów, liczy się raz, a nie cztery razy, choć filmy były cztery.
Podobnie do motywu: Tajny agent, wszystkie Bondy, to jeden tytuł.
Mam nadzieję, że jest to jasne ;)

Odpowiedzi z pytajnikiem- jeśli podany przez kogoś tytuł jest niepewny i nikt go nie
może potwierdzić, dla ułatwienia traktujmy 2 z pytajnikiem jako jeden normalny.

By nie było zastojów, czas na zadanie nowego motywu wynosi 30 minut. Po ich upłynięciu osoba, która pierwsza zauważy brak nowego motywu, ma
prawo zadać własny.

Nie zadajemy bardzo szczegółowych motywów z oczekiwaniem jednego konkretnego filmu, z takimi pomysłami zapraszamy do Gry w Skojarzenia ;-)
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Montago

Motyw: kobieta ciepła, kobieta zimna.

Mogą być przykłady z różnych filmów, ważne, aby obok tej pierwszej pojawiła się ta druga.

arma

"Pianistka" - Isabelle Huppert stworzyła rolę kobiety zimnej jak głaz. Z definicji wszystkie jej rolę są raczej zimne.

I kontra --->> "Malena" - Monica Bellucci w roli kobiety która trzęsie całą męską częścią miasta.

firmamentum

Szkoda, że tylko jedno zestawienie. :-)

arma

nieco przewrotnie ;)

"Pani Doubtfire" i Biała Czarownica ("Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa")

lilijka_4

Przewrotny szczególnie pierwszy przykład (czyżby nie było w filmie prawdziwie ciepłych kobiet?;-)).
Biała Czarownica bardzo dosłowna i dzięki temu fajnie wpisuje się w motyw.

arma

Obie części "Sin City" - jako kobieta ciepła Goldie, która okazuje odrobinę uczucia Marvowi i mimo wszystko Gail, która wciąż kocha Dwighta. A jako kobieta zimna - milcząca jak grób Miho i przede wszystkim Ava Lord z drugiej części, ideał femme fatale pod postacią Evy Green.

"Pośród ciemności" - kobieta ciepła - matka przełożona opiekująca się narkomankami i pałająca do nich sekretną miłością. Kobieta zimna - siostra Łajno, ascetyczna psychopatka :)

Sztuczne inteligencje: niewinna i ludzka Rachael z "Łowcy Androidów" (kobieta ciepła) kontra wyrafinowana Ava z "Ex Machiny" (kobieta zimna).

Ledsbourne

No już chyba do końca wyczerpujące

chemas

Zamiast zamykać wątek, mógłbyś podać swoje typy.

arma

No to jeszcze "Bardzo długie zaręczyny":
Mathilde cierpliwie i wytrwale poszukująca swojego narzeczonego jako kobieta ciepła kontra Tina Lombardi przemieniająca się w wyrafinowaną femme fatale po utracie ukochanego i mordująca ludzi odpowiedzialnych za jego śmierć jako kobieta zimna.

Ledsbourne

Postarałeś się, Leds, dzięki.
Zaproponuj coś nowego.

arma

Gorąca --->> https://www.youtube.com/watch?v=y9HQlYRpoug

Montago

Motyw: nadciągająca, nieunikniona katastrofa.

Ledsbourne

Pompeje
Przepowiednia (2002) - zawalenie się mostu

Ledsbourne

Dureń (2014) - kapitalnie uchwycony obraz społeczeństwa rosyjskiego jako rozpadającego się wieżowca. Finał do przewidzenia.

firmamentum

"Klient" Farhadiego rozpoczyna się w momencie, w którym "Dureń" powinien się zakończyć (ale to tylko pobożne życzenia tytułowego bohatera).
W scenie otwierającej obraz irańskiego reżysera trwa chaotyczna ewakuacja zamieszkałego budynku, któremu grozi katastrofa budowlana. Zapowiedzią była pęknięta ściana, ściana symbolizująca życie pary bohaterów i odwołująca się również nie tylko do odgrywanej sztuki Millera, ale również innych pesymistycznych wizji owego dramaturga (np."Czarownice z salem'").

Ledsbourne

"Melancholia" - nadciągający, olbrzymi meteoryt.

firmamentum

Jeśli za katastrofę uznać nadciągający i nieunikniony koniec świata, to w odniesieniu do "Melancholii" takim rodzajem introwertycznego rewersu jest "Koń Turyński" Tarra. Jak twierdzi sam reżyser:
"(...) apokalipsa jest czymś głośnym i eksplodującym, czymś, co następuje gwałtownie. Tu przyglądamy się procesowi powolnego rozpadu. Każdy dzień przybliża nas do ostatecznego końca. Jest oczekiwaniem na ciemność i ciszę. Żadnych fajerwerków, wybuchów. Tylko niezauważalne przejście od istnienia do nieistnienia. To wszystko. Zostaje cisza.”

firmamentum

W sumie to od "Melancholii" wyszedł mój pomysł na motyw, więc fajnie, że ktoś to tutaj wymienił. A za "Konia turyńskiego" zabieram się już i zabieram, ale coś się zabrać nie mogę...

Ledsbourne

Zezowate szczęście Munka... - nic nie może wyzwolić bohatera od kolejnych klęsk...

Montago

Motyw: wymagająca zdecydowanego zachowania sytuacja, poprzez którą ujawniają się najmroczniejsze oblicza charakteru człowieka.

arma

Bracia
Dług
Zaginiona dziewczyna
Prawo ojca
Hostel 2
Historie miłosne (choć tu może nie aż tak mroczne)
Rewers

arma

Szekspirowski motyw ;). A jeśli Szekspir to najbardziej odpowiada mi Kurosawa. ;)
A więc: "Tron we krwi" - ambicja i podszepty żony doprowadzają do kolejnych mordów
"Ran" - walka o władze, waśnie rodzinne, zemsta ujawniają mroczne zakamarki charakteru człowieka

arma

"Historia przemocy" to wręcz podręcznikowy przykład tego. W sumie "Wschodnie obietnice" też podchodzą pod to. Do tego z klasyki jeszcze "Ojciec chrzestny" i przemiana Michaela, od zabicia Solozzo i kapitana policji po zostanie bezwzględnym donem.

Ledsbourne

hmmmm, tak sobie myślę, że chyba wyczerpałeś temat i powinieneś zadać jakiś motyw, myślę, że Arma nie będzie miała nic na przeciwko

chemas

Nie mam pomysłu teraz, możesz coś zarzucić.

Montago

No to zadam, takie coś przyszło mi do głowy:
"osobowość całkowicie socjopatyczna, ale to całkowicie, zupełny brak sumienia i człowieczeństwa" Myślę, że wiele jest przykładów, to nie daje limitu

chemas

"American Psycho" i Patrick Bateman! :D
Luis Bloom - "Wolny strzelec"
Frank Underwood - "House of Cards"
Bohaterowie "Salo, czyli 120 dni Sodomy"

chemas

"To nie jest kraj dla starych ludzi " - Javier Bardem jako Anton Chigurh

Montago

Skoro tak, to ja tak: "erotyczne wyobrażenia", poproszę kto o kim. ;)

firmamentum

no temat poprzedni został wyczerpany

firmamentum

Fantazje nastolatki przeobrażającej się w kobietę:
"Waleria i tydzień cudów" - postaciami w rojeniach bohaterki są: rudowłosy młodzian Orlik i złowrogi Tchórz
"Diabelska edukacja"

Pragnienia młodych i dojrzałych kobiet:
z żeńskiego punktu widzenia
"Portret damy"
https://youtu.be/LsNDexNexqM?t=52
z męskiego punktu widzenia
"Piękność dnia"
https://www.youtube.com/watch?v=bvbB0ciIJeo
https://www.youtube.com/watch?v=Hee1o2XXZr8
"Femina"
https://youtu.be/W2BDpYHe7k4?t=4143
W "Tramwaju zwanym pożądaniem" scena gwałtu przez niektórych jest interpretowana jako wyobrażona przez Blanche.
Na razie tyle.;-)

arma

Do "Diabelskiej edukacji"
https://youtu.be/58SXv6FXviY?t=719

arma

Arma, wyśmienicie!

firmamentum

jak zwykle :)

chemas

A Ty, Chemasku drogi, kiedy dodasz coś od siebie?

arma

ehhh za dużo roboty ostatnio, ach przepraszam pracy, bo do roboty ....

firmamentum

Ale ja jeszcze nie skończyłam, Piotrze...
Miałam rozwijać wątek wyobraźni chłopięco-męskiej, jednak poprzestanę na dwóch przykładach niczym nieskrępowanych, szczerych i bardzo zmysłowych wyznań Hiszpanów:

"Księżyc i pierś" - około dziesięcioletni chłopiec wyobraża sobie, że podczas stosunku mężczyzna napełnia kobietę mlekiem, które przedostaje się potem do jej piersi. Marzy więc, aby mieć tylko dla siebie piersi pewnej pięknej kobiety.

"Porozmawiaj z nią"
https://youtu.be/vOxjmLu9GaY?t=53

arma

Ten fragment z "Porozmawiaj z nią" jest rewelacyjny! :)

Montago

Motyw: budowanie woli życia.

arma

"Dzień świstaka" - budowanie nie tylko woli życia ale także SENSU życia

firmamentum

Doskonały przykład! Idealny. Liczę na więcej.

arma

Nietykalni

arma

Czekając na Joe

arma

"Przebudzenia" (1990) - Robin Williams pobudza (przebudza) do życia Roberta De Niro



arma

Jak mogłem zapomnieć --->> "Paterson" ;)

arma

Myślę, że w dużym stopniu Fisher King, oczywiście nie chodzi mi o Perrego ale o Jack'a

arma

"Ghost in the Shell"!
"Trainspotting" - wychodzenie z nałogu

Montago

To może tak: filmy w stylistyce post-punk.

firmamentum

ha! jak dla mnie to przede wszystkim Control!

firmamentum

myślę, że doskonale pasuje Zagadka nieśmiertelności, właśnie ze względu na stylistykę no i muzykę oczywiście

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones