"Tetsuo" w reżyserii Shinyi Tsukamoto nareszcie w Polsce!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Tetsuo%22+w+re%C5%BCyserii+Shinyi+Tsukamoto+nareszcie+w+Polsce-114700
Już 4 grudnia na półkach sklepowych w całej Polsce pojawi się wyjątkowa gratka dla amatorów kina japońskiego i znawców grozy - podwójne DVD "Tetsuo The Iron Man" i "Tetsuo II: Body Hammer" Shinyi Tsukamoto. "Tetsuo" to debiut jednego z najważniejszych współczesnych japońskich reżyserów; stanowi również jedno z najważniejszych dzieł fascynującego podgatunku sci-fi, jakim jest cyberpunk.


Do sztandarowych dzieł cyberpunka należą - wymieniane zresztą przez Tsukamoto wśród inspiracji do nakręcenia "Tetsuo" - filmy "Łowca androidów" Ridleya Scotta czy "Wideodrom" Davida Cronenberga. Za czołową postać literatury cyberpunkowej uważa się pisarza Williama Gibsona; to on właśnie należał do tych, którzy zwrócili uwagę na wielowarstwowe powiązania tego gatunku z Japonią. Z jednej strony, cyberpunkowi twórcy na Zachodzie czerpali inspirację z Japonii (nierzadko czyniąc ją miejscem akcji swoich dzieł lub umieszczając wyraźnie japońskie akcenty w swoich światach przedstawionych). Z drugiej strony, to właśnie w Japonii narodziło się wiele klasycznych dzieł definiujących ten gatunek. Poza "Tetsuo" - określanym mianem "manifestu programowego" cyberpunka, Japonia dała światu chociażby kultową mangę i film "Akira" autorstwa Katsuhiro Otomo.

"Tetsuo" nawiązuje do tradycji cyberpunkowej, ale jednocześnie zdefiniował ją na nowo. Ta definicja jest wyrażona zarówno przez fabułę opowieści o przemianie człowieka w metalowe monstrum, jak i przez rozwiązania wizualne - przełomowe jak na czas powstania filmu, ale pozostawiające niezatarte wrażenie również współcześnie. O niezwykłym charakterze "Tetsuo" świadczy jednak przede wszystkim fakt, że zawarta w nim definicja cyberpunka obowiązuje praktycznie do dzisiaj.

Oba filmy są prezentowane w odnowionych cyfrowo wersjach. Nad ich restauracją pracował sam Shinya Tsukamoto, odnawiając je z oryginalnych negatywów. Jak mówi sam reżyser, obie części "Tetsuo" zyskały dzięki temu nowe życie.

Wśród dodatków znajduje się gratka dla fanów Shinyi Tsukamoto, czyli wywiad z reżyserem, w którym opowiada między innymi o początkach swojej firmy Kaijyu Theater oraz o tym, co najbardziej fascynuje go w specyficznej wrażliwości cyberpunka. Polskie wydanie "Tetsuo" zawiera również wyjątkowy rodzimy akcent w postaci eseju "Tetsuo: Człowiek z żelaza - poza granice" autorstwa wiodącego znawcy japońskiego kina grozy, Krzysztofa Gonerskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones