Już po raz siódmy Polska Akademia Filmowa przyznała Orły - Polskie Nagrody Filmowe, wyróżnienia pretendujące do miana "polskich Oscarów".
Niekwestionowanym zwycięzcą Orłów okazał się w tym roku film
"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, który zdobył nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza główna rola męska (
Marian Dziędziel), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (
Iwona Bielska) i najlepsza muzyka (
Tymon Tymański). Obraz otrzymał również nagrodę publiczności.
5 nagrodami może poszczycić się
"Mój Nikifor", najnowsze dzieło
Krzysztofa Krauze triumfowało w kategoriach: najlepsza główna rola kobieca (
Krystyna Feldman), najlepsze zdjęcia (
Krzysztof Ptak), najlepsza scenografia (
Magdalena Dipont), najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.
Najgłośniejsza polska premiera ubiegłego roku, czyli
"Pręgi" Magdaleny Piekorz otrzymały Orły tylko w jednej kategorii. Za najlepszą drugoplanową rolę męską przyznano je
Janowi Fryczowi.
W tym roku po raz pierwszy Polska Akademia Filmowa przyznała również nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego ubiegłego roku. Jej laureatem została
"Dziewczyna z perłą", która w rywalizacji pokonała rosyjski
"Powrót" i
"Złe wychowanie" Almodovara.
Laureatem honorowego Orła za całokształt twórczości został
Jerzy Kawalerowicz.
NAJLEPSZY FILM "Wesele" NOMINACJE
"Mój Nikifor" "Pręgi" NAJLEPSZA REŻYSERIA Wojciech Smarzowski (
"Wesele")
NOMINACJE
Krzysztof Krauze (
"Mój Nikifor")
Juliusz Machulski (
"Vinci")
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA Marian Dziędziel (
"Wesele")
NOMINACJE
Michał Żebrowski (
"Pręgi")
Jan Peszek (
"Ubu Król")
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA Krystyna Feldman (
"Mój Nikifor")
NOMINACJE
Agnieszka Grochowska (
"Pręgi")
Katarzyna Figura (
"Ubu Król").
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA Jan Frycz (
"Pręgi")
NOMINACJE
Borys Szyc (
"Symetria")
Arkadiusz Jakubik (
"Wesele")
Krzysztof Globisz (
"Zerwany")
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA Iwona Bielska (
"Wesele")
NOMINACJE
Dorota Kamińska (
"Pręgi")
Kinga Preis (
"Symetria")
NAJLEPSZE ZDJĘCIA Krzysztof Ptak (
"Mój Nikifor")
NOMINACJE
Marcin Koszałka (
"Pręgi")
Arkadiusz Tomiak (
"Symetria")
NAJLEPSZY SCENARIUSZ Wojciech Smarzowski (
"Wesele")
NOMINACJE
Krzysztof Krauze i
Joanna Kos (
"Mój Nikifor")
Wojciech Kuczok (
"Pręgi")
Juliusz Machulski (
"Vinci")
NAJLEPSZA MUZYKA Tymon Tymański (
"Wesele")
NOMINACJE
Bartłomiej Gliniak (
"Mój Nikifor")
Paweł Mykietyn (
"Ono")
Adrian Konarski (
"Pręgi")
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA Magdalena Dipont (
"Mój Nikifor")
NOMINACJE
Joanna Doroszkiewicz i
Ewa Skoczkowska (
"Pręgi")
Barbara Ostapowicz (
"Wesele")
NAJLEPSZE KOSTIUMY Magdalena Biedrzycka (
"Ubu Król")
NOMINACJE
Dorota Raqueplo (
"Mój Nikifor")
Magdalena Maciejewska (
"Wesele").
NAJLEPSZY MONTAŻ Krzysztof Szpetmański (
"Mój Nikifor")
NOMINACJE
Elżbieta Kurkowska (
"Ubu Król")
Paweł Laskowski (
"Wesele").
NAJLEPSZY DŹWIĘK Nikodem Wołk-Łaniewski (
"Mój Nikifor")
NOMINACJE
Marek Wronko (
"Nigdy w życiu")
Michał Żarnecki (
"Pręgi").
NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI "Dziewczyna z perłą" NOMINACJE
"Powrót" "Złe wychowanie" NAGRODA PUBLICZNOŚCI "Wesele"