Filmweb sp. z o.o.
http://www.filmweb.pl/news/Apple+zak%C5%82ada+%22Fundacj%C4%99%22+Asimova-127791

Apple zakłada "Fundację" Asimova

  • Deadline
  • autor: mp
  • Seriale
W ubiegłym roku informowaliśmy, że studio odpowiedzialne za nowego "Terminatora", Skydance, wyprodukuje serial "Foundation" na bazie legendarnego cyklu Isaaca Asimova "Fundacja". Teraz wiemy już, dla kogo projekt powstanie. Będzie to rodzący się dopiero serialowy serwis Apple'a.

Foundation.jpg


Fabułę przygotowują David S. Goyer ("Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości") i Josh Friedman ("Avatar 2"). Serial ma bazować na oryginalnej trylogii Asimova.

"Fundacja" to prawdziwa epopeja, w której Asimov przygląda się procesom polityczno-społecznym ludzkiej cywilizacji. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, kiedy to znany wszechświat rządzony jest przez skonsolidowane imperium. Jednak stan ten długo nie potrwa. Niezwykły matematyk Hari Seldon dzięki stworzeniu nowej dziedziny nauki zwanej psychohistorią potrafi przewidywać przyszłość. Jego obliczenia sugerują, że już wkrótce świat pogrąży się w chaosie. Tworzy specjalną organizację zwaną Fundacją, której celem jest przetrwanie "kryzysów Seldona" i skrócenie czasu chaosu do minimum.

Na próbie ekranizacji "Fundacji" poległo wielu twórców. 10 lat temu projekt jako widowisko kinowe chcieli zrealizować producenci "Władcy Pierścieni", ówcześni szefowie New Line Cinema Bob Shaye i Michael Lynne. Potem całość przejęło studio Columbia Pictures i reżyser Roland Emmerich. Ten zapowiadał nakręconą z rozmachem dorównującym "Avatarowi" trylogię. W końcu trzy lata temu Jonathan Nolan szykował serial dla HBO.

"Foundation" to kolejny tytuł w robiącej coraz bardziej imponujące wrażenie bibliotece Apple'a. Gigant technologiczny już wcześniej zapowiedział: "See" (serial Stevena Knighta i Francisa Lawrence'a), remake "Niesamowitych historii" (producentem będzie Steven Spielberg), serial od reżysera "La La Landu", serial od twórcy "Outlander", a także nowy projekt M. Night Shyamalana.