Filmoteka Narodowa i Regenaracja zapraszają na Regenerację Iluzjonu

Informacja nadesłana przez organizatora / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmoteka+Narodowa+i+Regenaracja+zapraszaj%C4%85+na+Regeneracj%C4%99+Iluzjonu-51780
Zapraszamy wszystkich miłośników kina Iluzjon!

W ramach akcji ODNAWIAMY KINO ILUZJON Filmoteka Narodowa i klub Regeneracja zapraszają na imprezę REGENERACJA ILUZJONU.

Pokaz unikatowej kolekcji niemych filmów z początku XX wieku zaprezentowany w Regeneracji z zabytkowego projektora 16 mm, przy dźwiękach improwizowanej muzyki na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego, zakończy prowadzone przez Filmotekę konsultacje społeczne projektu modernizacji zabytkowego budynku kina przy ul. Narbutta 50a.

Wyświetlone w dwóch setach filmy pochodzą z kolekcji najstarszych spośród zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej ruchomych obrazów. Pokazują pasjonujące początki kina, zaskakują niezwykłą wyobraźnią i poczuciem humoru pierwszych twórców sztuki filmowej.

28 maja 2009 (czwartek)
Klub Regeneracja, ul. Puławska 61


Godz. 19:00 SET 1

1. "Trzęsienie Ziemi w Adelajdzie"
(Earthquake in Adelaide. Adelaide in a hurry),
reż. Harry Krischock, 1911 Australia (3 min.)

Film Harry'ego Krischocka jest przykładem australijskiej awangardy filmowej początku XX wieku. Reżyser, wykorzystując możliwości kamery filmowej i montażu, starał się sugestywnie ukazać dramatyczny przebieg trzęsienia ziemi – panikę na ulicach miasta, pożary, walące się budynki. Producentem filmu było eleganckie i największe (1800 miejsc) kino Adelajdy "Wondergraph". Należy wspomnieć, że film nawiązywał do realnego zagrożenia kataklizmem – w XX wieku Adelajdę dotknęło kilka poważnych trzęsień ziemi.


2. "Noc pełna wrażeń"
(One too exciting night),
reż. Cecil Hepworth, 1912 Anglia (6 min.)

Film Cecila Hepwortha, jednego z najważniejszych producentów i reżyserów niemego kina angielskiego, to klasyka wczesnego horroru. Noc spędzona w nawiedzonym domu dostarcza bohaterowi niezapomnianych wrażeń. Przerażająco zabaw­ne, rewelacyjne efekty specjalne z dodatkiem angielskiego humoru gwarantują świetną zabawę dla osób o mocnych nerwach.


3. "Zdobycie bieguna"
(La Conquete du Pole),
Georges Melies, 1912 Francja (14 min.)

Georges Melies - iluzjonista, praw­dziwy mag kina, obdarzony niezwykłą wyobraźnią, człowiek, który pier­wszy zrozumiał, że film to nie tylko "żywa fotografia" oddająca na taśmie filmowej rzeczywistość, ale przede wszystkim artystyczne medium o nie­ograniczonych możliwościach. Fan­tastyczne ruchliwe wizje Meliesa tworzą jedyne w swoim rodzaju wid­owisko, które po dziś dzień czaruje widzów. Zdobycie bieguna, według prozy Juliusza Verne'a, to opowieść o szalonych naukowcach, którzy na pokładzie "supernowoczesnego" stat­ku latającego docierają na biegun i spotykają polarnego potwora. Takie "superprodukcje" fas­cynowały Meliesa najbardziej i właś­nie w nich widział przyszłość kina, przenoszącego widza w niedostępne dla jego zmysłów rejony.


4. "Mały Moryc porywa Rózię"
(Little Moritz enléve Rosalie),
reż. Romeo Bosetti, 1910 Francja, wyk. Moritz Schwartz (Moritz), Sarah Duhamel (Rózia) (5 min.)

Film z niezwykle popularnej przed I wojną światową zabawnej serii o Małym Morycu i Rózi zrealizowa­nej przez Romeo Bosettiego, dziś zapominanego pioniera francuskiej komedii. Niesłychane przygody zako­chanego poczciwca i jego "filigra­nowej" wybranki nadal śmieszą i wzruszają. Tę szaloną komedię "romanty­czną" wyróżniają, ponadto, zniewalające gagi i  kosmiczne (dos­łownie i w przenośni) tempo akcji.


Godz. 20:00 SET 2

1. "Co spowodował drink"
(What drink did)
reż. Dawid Wark Griffith, 1909 USA  (12 min.)

Dawid Wark Griffith, reżyser monu­mentalnych obrazów "Narodziny narodu" i "Nietolerancja", jest jedną z najwięk­szych osobowości początków pełnome­trażowego kina i współtwórcą kanonu środków filmowych we wczesnym kinie amerykańskim. "Co spowodował drink" to krótki melodramat o przykładnym ojcu rodziny, który zmienia się w bezwzględ­nego alkoholika. Griffith, uświadamia wi­dzom, do czego może prowadzić jeden bezmyślnie wypity drink. Należy zwrócić uwagę na porażający finał!


2. "Maks ofiarą wina"
(Max et le quinquina),
 reż. Louis J. Gasnier, 1911 Francja, wyk. Max Linder (12 min.)

Max Linder (właściwie Gabriel Leville), jeden z najwybitniejszych komików francuskich kina niemego, którego sam wielki Charles Chaplin tytułował profesorem. W latach 1905-1925 Linder nakręcił ponad 600 filmów. Bohaterem większości z nich jest Max, sympatyczny dandys, elegan­cki hulaka, bogaty i nienagannie ubrany przedstawiciel "la belle epo-que". "Max ofiarą wina" to bezpreten­sjonalna, zwariowana komedia, pełna zaskakująco świeżych gagów, w której Max mimo upojenia alkoholowego zachowuje wzorowe maniery i dystans.


3. "Uparty Ambroży"
(Willful Ambrose)
reż. Mack Sennett, 1915 USA, wyk. Mack Swain (Ambroży), Louise Fazenda (żona Ambrożego), Vivian Edwards (Pansy) (9 min.)

Mack Sennett - producent, reżyser i aktor, twórca komedii slapstickowej, którego filmy (a zrobił ich przynajm­niej kilkaset) do dziś zachwycają humorem i szalonym wprost tempem akcji (Sennett twierdził, że aby być zabawnym, trzeba się ruszać). Wylansował wiele gwiazd wczesnego kina niemego, także niezapomnianych wielkich komików - Charlesa Chaplina, Harolda Lloyda, Harry'ego Langdona czy Fatty'ego Arbucle'a. "Uparty Ambroży" to komedia o przeciętnej amerykań­skiej rodzinie, która rozwiązuje swoje problemy używając... ciężkiego, podłużnego przedmiotu (kojarzonego w Polsce coraz rzadziej ze sportem). Tytułowy Ambroży stara się zaś za­pomnieć o domowych kłopotach w zna­ny i powszechnie lubiany sposób...


4. "Sen pijaka"
(Dream of the rarebit friend),
 reż. Edwin S. Porter, 1906 USA (5 min.)

Reżyser Edwin S. Porter to pionier filmu amerykańskiego, jeden z naj­ważniejszych twórców wczesnego kina niemego w USA, współpracownik i nas­tępca słynnego Thomasa A. Edisona. "Sen pijaka" jest niezwykle sugestywną, humorystyczną wizją poalkoholowych majaków sennych. Po opróżnieniu kilku butelek mocniejszego trunku, bohater odbywa podniebną podróż na wirującym w powietrzu łóżku, przeżywa atak białych myszek uzbro­jonych w młoty i szaloną wędrówkę mebli po swojej sypialni. Samo życie!

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.


Miłośników kina zapraszamy także na pokaz niezwykłego filmu "Imperium słońca", który odbędzie się 29 maja (piątek) o godz. 20.00 w nowej siedzibie Iluzjonu. Więcej - TUTAJ.

Przypominamy również o trwających konsultacjach społecznych na rzecz ratowania Iluzjonu. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones