Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Jak+%C5%BCy%C4%87+Spotkanie+z+dokumentem.+Maciej+Cuske+zaprasza-145877
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na inaugurację nowego cyklu dokumentalnego na portalu Ninateka.pl. Już 20 marca o godz. 19.00 będzie można obejrzeć filmy: "Jak żyć", zrealizowany przez klasyka polskiego dokumentu Marcela Łozińskiego oraz "Jeszcze porozmawiamy" reżysera młodego pokolenia Mateusza Buławy. Po seansach zaplanowana jest rozmowa dokumentalisty z dokumentalistą, przedstawiciela młodszego pokolenia Macieja Cuske z mistrzem gatunku – Marcelem Łozińskim. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Filmy oraz streaming spotkania dostępne będą na www.ninateka.pl. Projekt organizowany jest w partnerstwie z Wajda School.


"Jak żyć", to jeden z moich pierwszych filmów dokumentalnych, który okazał się ciekawszy od najlepszej fabuły. Byłem młodym chłopakiem. Chłonąłem filmy jak gąbka. Zachodziłem w głowę, jak to było zrobione. Te twarze, stroje, podpatrzone komiczne sytuacje i moje rosnące przerażenie na widok tego, jak można sterować ludźmi, pamiętam do dzisiaj. Dla mnie to było olśnienie, że zwyczajne życie może stać się kinem" – opowiada Maciej Cuske.

Film "Jak żyć" będzie można zobaczyć 20 marca o godzinie 19:00 w siedzibie FINY, a także przez tydzień (od 20 marca do 27 marca) na stronie Ninateka.pl. Jest to niezwykła okazja nie tylko do zobaczenia na wielkim ekranie klasyki polskiego dokumentu, ale również uczestniczenia w wyjątkowej rozmowie z reżyserem filmu Marcelem Łozińskim, którą poprowadzi Maciej Cuske.

Wszystko będzie poprzedzone filmem młodego twórcy, który można potraktować jako głos młodego pokolenia. "Jeszcze porozmawiamy" w reżyserii Mateusza Buławy (rozwijany w Wajda School na kursie Przedszkole Filmowe i wyprodukowany przez Wajda School) z 2019 roku to dokument o dwóch braciach, mieszkających z mamą i babcią. Skomplikowane relacje sprawiają, że mieszkanie jest terytorium walki o własną autonomię, wyrażaną na różne sposoby. Rodzinny portret, w którym nieobecność ojca symbolizuje głuchy sygnał w słuchawce telefonu, stawia pytania o problematykę poszukiwania własnej tożsamości.

Mateusz Buława zrobił poruszający film o poszukiwaniu własnej drogi w cieniu surowej mamy i brakującego ojca. Mimo, że dość bezwzględnie obnaża deficyty w domu, kamera paradoksalnie pomogła młodemu autorowi zbliżyć się do swojej rodziny. To jeden z tych wielu wartościowych filmów, które w szczery sposób próbują odpowiedzieć na pytanie jak żyć – wyjaśnia Maciej Cuske.

Autorski projekt Macieja Cuske powstał z myślą o wszystkich wielbicielach kina, chcących zgłębić wiedzę na temat polskich filmów dokumentalnych. Trudno sobie wyobrazić lepszego przewodnika po świecie dokumentu niż właśnie dokumentalistę i reżysera, który będąc twórcą, stojącym po drugiej stronie kamery, jest przede wszystkim widzem przeżywającym wielkie emocje i wzruszenia przed ekranem.

Maciej Cuske wprowadzi nas w osobisty świat dokumentu - świat, który sam wykreował. Repertuar prezentowany na Ninatece złożony jest z ulubionych filmów reżysera, filmów ważnych dla niego, do których zaliczają się zarówno klasyki, jak i niezależne, mało znane dzieła współczesnych twórców.

Cykl Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to okazja do zobaczenia najciekawszych polskich filmów dokumentalnych, m.in. "Mów mi Marianna" (Karolina Bielawska), "Stan nieważkości" (Maciej Drygas) czy "Bar na Viktorii" (Leszek Dawid), które będą dostępne przez jeden, wybrany tydzień w miesiącu na stronie ninateka.pl. Niektóre tytuły pojawią się również na ekranie sali kinowej siedziby Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Więcej szczegółów na temat najbliższego spotkania: https://fina.gov.pl/event/jak-zyc-spotkanie-z-dokumentem-maciej-cuske-zaprasza/

Maciej Cuske urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą, oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców w swoim mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, "Biała Kobra" na Festiwalu "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi, "Złoty Zamek" na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej "Orzeł" w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. nominowany do Paszportu Polityki. Wykładowca kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones