Nominowany od Oscara "Visages, villages" na Millennium Docs!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Nominowany+od+Oscara+%22Visages%2C+villages%22+na+Millennium+Docs-126728
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów! Wśród nominowanych znalazł się film "Faces Places" Agnès Vardy i JR, który polscy widzowie będą mogli zobaczyć już podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.


Kolejne pierwsze hity festiwalu to "Human Flow" Ai Weiweia, "Genesis 2.0" Christiana Freia, "Książę i Dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz "Szukając Jezusa" Katarzyny Kozyry. 15. edycja Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się 11-24 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, i JR, francuski artysta i fotograf, którego tożsamość nie jest potwierdzona, mają wspólną pasję: miłość do obrazu. Kiedy Agnès i JR spotkali się w 2015 roku, od razu wiedzieli, że chcą ze sobą współpracować. Wiedzieli, że będzie to film, który powstanie z dala od zgiełku miast. I tak wspólnie wyruszyli w podróż, podczas której fotografowali spotkane osoby. Zdjęcia – eksponowane w olbrzymich rozmiarach na budynkach - stały się okazją do rozmowy i spotkania z mieszkańcami małych francuskich miasteczek

"Faces Places" znalazło się na 1. miejscu zestawienia magazynu "The Rolling Stone" najlepszych filmów dokumentalnych 2017 roku.

Nominowany do Oscara "Faces Places" polscy widzowie będą mogli zobaczyć już podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się 11-24 maja 2018 r. w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.

"Faces Places" to nie jedyny film festiwalu, który uzyskał w tym roku nominację do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej. Nominację otrzymał także film "Ostatni w Aleppo" Firasa Fayyada, który podczas 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity otrzymał aż cztery nagrody - w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Art Doc Award Bydgoszcz.

"Human Flow" Ai Weiweia i "Genesis 2.0" Christiana Freia

"Human Flow" Ai Weiweia, który także miał szansę na statuetkę Oscara, to obszerna, filmowa dokumentacja tematu uchodźców. Chiński artysta w "Human Flow" zajmuje się jednym z największych problemów naszego zglobalizowanego świata. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Bohaterami "Genesis 2.0" Christiana Freia są myśliwi, którzy poszukują kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii przy Oceanie Arktycznym. Atmosfera przypomina gorączkę złota. Cena kłów mamutów nigdy nie była tak wysoka. Ale ich wartość nie ogranicza się tylko do pieniędzy. Zainteresowani są nimi także naukowcy genetyczni, którzy dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii chcą przywrócić do życia wymarły gatunek. "Genesis 2.0" to film o tajemnicach ukrytych w naturze i o zmieniającej się roli człowieka, który przyjmuje rolę stwórcy. "Genesis 2.0" znalazł się wśród filmów, które zostaną pokazane publiczności podczas Festiwalu Filmowego w Sundance.

"Książę i Dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz "Szukając Jezusa" Katarzyny Kozyry

Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity pojawi się jak co roku silna reprezentacja polskich filmów. Już teraz odsłaniamy dwa głośne polskie filmy, które zostaną pokazane na Festiwalu. Festiwalową premierę będzie miał film "Książę i Dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument w sekcji Venice Classics.

"Książę i dybuk" to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie. Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego "Efekt domina".

"Szukając Jezusa" to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzający Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem. Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku.

Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku "Huffington Post" zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 11-24 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.