Sekcja ALE KINO+ PREZENTUJE na 6. American Film Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Sekcja+ALE+KINO%2B+PREZENTUJE+na+6.+American+Film+Festival-113975
Na 6. American Film Festival we Wrocławiu już po raz kolejny pojawi się sekcja, której patronuje kanał telewizyjny Ale kino +. Znajdą się w niej ciekawe dokonania amerykańskiego kina autorskiego, które trafią później na antenę Ale kino+.


W tym roku w ramach ALE KINO+ PREZENTUJE pokazanych zostanie 6 filmów. Wśród nich "Siedmiu chińskich braci" Boba Byingtona, w którym ulubiony aktor Wesa Andersona - Jason Schwartzman wciela się w dryfującego przez życie obiboka i aroganta Larry'ego. Partneruje mu Tunde Adebimpe, wokalista formacji Tv On the Radio, a w filmie usłyszeć można ścieżkę dźwiękową autorstwa Chrisa Biao, muzyka popularnego zespołu Vampire Weekend.

Muzyczne skojarzenia przynosi także "Miłość i litość" Billa Pohlada - historia choroby i geniuszu Briana Wilsona, lidera legendarnego zespołu Beach Boys. Młodego muzyka gra Paul Dano, w starszego wciela się John Cusack. Sekunduje mu Paul Giamatti w roli diabolicznego terapeuty-szarlatana Landy'ego. Film przywołuje ducha epoki dzieci kwiatów, ale przede wszystkim jest opowieścią o uzależnieniu i wyrafinowanej manipulacji człowiekiem, który staje się ofiarą własnego sukcesu.

Filmem "Na kwaśne jabłkopowraca na festiwal ulubieniec wrocławskiej publiczności Onur Tukel. Zręczne połączenie grozy i humoru sprawia, że jego film ogląda się jak owoc współpracy Woody'ego Allena i Tima Burtona. To historia mężczyzny, w którego uporządkowane życie nagle wkracza makabryczna tajemnica, ale również pyszna satyra na nowojorskich intelektualistów, w której reżyser (i odtwórca jednej z głównych ról) nie oszczędza także samego siebie.

Z kolei w "Królowej Ziemi" Alexa Rossa Perry'ego mamy do czynienia z kameralną, tętniącą podskórnym niepokojem psychodramą, która rozgrywa się w domku na odludziu pomiędzy dwiema przyjaciółkami. W roli pogrążającej się w psychozie Catherine występuje Elisabeth Moss ("Mad Men", "Tajemnice Laketop"). Film jest swoistym hołdem dla estetyki kina lat 70., można odnaleźć w nim echa m.in. "Persony" Bergmana czy "Wstrętu" Polańskiego.

Kolejny film, pokazywany na Sundance i w Berlinie "Kim jest MichaelJustina Kelly'ego, opowiada opartą na faktach prowokacyjną historię homoseksualisty i działacza ruchu LGBT Michaela Glatze, który przeszedł nawrócenie - został pastorem, ożenił się i piętnuje odmienność seksualną. Reżyser, nie stroniąc od kontrowersji, stawia pytania o tożsamość i podstawy związków. W roli głównej brawurową kreację stworzył James Franco.

Do prawdziwych wydarzeń odwołuje się również znany z Sundance "Eksperymentator" Michaela Almereydy z Winoną Ryder i Peterem Sarsgaardem. Rekonstruuje inspirowany doświadczeniem holocaustu eksperyment Stanleya Milgrama z 1961 roku, w którym słynny psycholog społeczny badał mechanizm posłuszeństwa wobec władzy i autorytetów. Film ten nie tylko opowiada o tych eksperymentach, ale i sam jest eksperymentem: ekstrawagancką biografią, połączeniem życia, fantazji i nauki.

Zanim wymienione filmy trafią na antenę Ale kino+, już 17 października autorski kanał platformy nc+ zaprasza na "Amerykańską sobotę", czyli dzień z amerykańskim kinem niezależnym. W programie dziewięć filmów z poprzednich edycji American Film Festival, w tym także nieoczywiste, przewrotne komedie: "Tajemnicza śmierć Sylvii Russo", "Krew nocy letniej" oraz "Dotykalscy".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones