Aleksandra Śląska

Aleksandra Wąsik

8,6
6 900 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Aleksandra Śląska

Wielka, wspaniała, boska... ogromny talent połączony z wielką charyzmą... niestety jedna z ostatnich wielkich aktorek polskiej sceny i filmu...

_Ripley_

Uwielbiam Aleksandrę Śląską Ona jest dla mnie najlepszą polską aktorką Była po prostu genialna Miała w sobie taką wewnetrzną siłe i szlachetność No i oczywiście była kobietą z niesamowitą klasą. Nigdy nie będzie już takiej Aktorki Niestety

sylwia125

polska Marlena Dietrich!

medical_brothers

trochę tak:) Zakochałam się od pierwszego spojrzenia,szkoda tylko, że nie pamiętam czy to była "Pasażerka" , Bona czy któraś Kobra..ech. Cudo. Szkoda, że byłam taka mała jak odeszła.. zobaczyć choć raz Aleksandrę Śląską na scenie i umrzeć - normalnie jak obronę Jasnej Góry;)

boguslaav

ja niestety w ogóle jej nie pamiętam... jedynie z filmów, ale uwielbiam ją! jest cudowna!! ('jest', a nie 'była', bo uważam, że tak powinno się o niej mówić. :)) pokochałam ją, gdy zobaczyłam 'Królową Bonę', a pierwszy raz widziałam ten serial mając 4 lata. cudowna aktorka! szkoda, że tak szybko odeszła. :(

lolcia4

Ostatnio oglądałam ,,Królowę Bonę" i ona jako Bona jest wspaniała. Te gesty, te ruchy, ton głosu. To była prawdziwa aktorka, a nie te dzisiejsze gwiazdy. Zgadzam się z wami. Szkoda, że w publicznej telewizji ( TVP, TVP 2) rzadko puszczają filmy z niej udziałem.

Anusia_9683

Zgadzam się w 100%, Śląska jako Bona wydaje się fenomenalna, aż trudno uwierzyć że scenariusz serialu powstał specjalnie dla niej, podobno prywatnie była tez silną osobowością aktorską. Bardzo inteligentna i utalentowana aktorka teatralna. Mnie osobiście urzeka jej głos, bardzo dobrze nim modeluje mimo skąpej mimiki ,aż się samo nasuwa, ten głos, ten głos.....

Anusia_9683

najbardziej podoba mi się jak mówi 'Ale nade wszystko i przede wszystkim jesteś królem!' cudowanie to zrobiła. jak prawdziwa królowa. :)
a tak na marginesie. macie może jakieś filmy z jej udziałem?

lolcia4

lolcia4, też uwielbiam ten moment, ale szczególne wrażenie robi na mnie fragment (zresztą z tej samej sceny): ''A ja mówię 'si'. Certamente si!''
A co do filmów, to zbieram wszystkie z jej udziałem jakie wpadną mi w ręce, bo jak się kimś fascynować to na maksa. No i oczywiście Teatry TV...

marshmallow0808

a gdzie znajdujesz Teatry TV?

lolcia4

tzn, źle się wyraziłam: do tej pory znalazłam dopiero trzy: ''Heddę Gabler'' , ''Mazepę'' i ''Pomyłka, proszę się wyłączyć'' . Poszukiwania sprowadzają się do Internetu. Dowiedziałam się, że w Archiwum TVP zakupić można wybrany program/widowisko teatralne, ale jest to bardzo drogie.
Dlatego też mam nadzieję, że może trochę szybciej zostanie wydana kolekcja ''Złota Setka Teatru Tv', bo są tam takie perełki jak np. ''Niemcy'' w reżyserii Dejmka. <:

marshmallow0808

ja dokładnie niedawno natknęłam się na relację z pogrzebu pani Aleksandry Śląskiej i krótkie wspomnienie
o niej w polskiej kronice filmowej.

użytkownik usunięty
marshmallow0808

Niektórzy na youtubie zamieszczają fragmenty przedstawień, filmów ze Śląską. Ja widziałem ostatnio fragment w kronice filmowej jak odbierała malucha :) i była w oranżerii ze studentami :) jej pupilkiem był Jacek Borkowski :) bardzo sympatycznie się o Niej wypowiadał.

Nie pamiętasz może z którego roku była to kronika? Dla Śląskiej jestem w stanie obejrzeć cały rocznik. :) Ja mam tylko z pogrzebu Śląskiej i migawkę ze sztuki ''Pierwszy dzień wolności'' ze Współczesnego.
Oprócz Borkowskiego jej ulubieńcami byli jeszcze Arkadiusz Nader, Agnieszka Pilaszewska i Barbara Bursztynowicz.

użytkownik usunięty
marshmallow0808

Nie mogę niestety podać linku, bo filmweb blokuje. Zrób tak, wejdź na stronę kronikarp pl, w wyszukiwarce wpisz Aleksandra Śląska i powinno wyskoczyć 9 krótkich filmików, o Śląskiej jest:
PKF 52/21 (podpisuje książki); PKF 56/26 (leci do Paryża z synkiem hehe, króciótkie ujęcie); PKF 75/15B (odbiera "Złoty Ekran" i malucha :d); PKF78/42B; PKF 79/39B; PKF 85/48; PKF 89/39. Niestety za dostęp do całego materiału trzeba płacić. pozdr

Kapitalna rzecz z tego portalu, dobrze, że jest to zebrane w jednym miejscu. A kroniki to perełki. Dziękuję za namiar. Pozdrawiam!

O!, to coś nowego, dawno tu nie zaglądałam , a tu taka niespodzianka, dzięki za te perełki, z tym maluchem to się uśmiałam:)
Ja ostatnio natknęłam się na YT na spektakl ateneum pt, Hemar piosenki i wiersze, polecam.

btw, widziałam kiedyś tego malucha na zdjęciu, był bordowy z rejestracją zaczynającą się na WC, w związku z tym jej małego syna Kajtka często pytano podczas wakacji w Chałupach: ''Kajtuś, a co w tym waszym WC można robić?'' <:

użytkownik usunięty
marshmallow0808

słyszałem tylko o jednym synu Szczęsnym Górskim, tłumaczem

Rodzice nazywali go ''Kajtek''. :) Też byłam zdziwiona. :)

użytkownik usunięty
marshmallow0808

zrobiłem swój pierwszy filmik o Śląskiej, na youtubie "Aleksandra Śląska Caryca Teatru"; jak będę miał czas to zrobię następne, bardziej profesjonalne; za bardzo ją lubię hehe; zapraszam do oglądania.

boguslaav

a mnie jeszcze na świecie nie było... za późno się urodziłam. a co ja bym dała, żeby ją zobaczyć w roli Blanche DuBois w ''Tramwaju zwanym pożądaniem'' i Arkadiny w ''Mewie''.
I później rzeczywiście nie zostawało by nic innego jak tylko umrzeć ze szczęścia. <:

marshmallow0808

Ja bym wiele dał, żeby ujrzeć Śląską w kilku teatrach telewizji. Konkretnie chodzi mi o role w sensacyjnych "Kobrach". Ostatnio odkryłem kilka informacji o rodzynkach z jej udziałem tj. - "Pastylki na katar"(1959) w reż. Józefa Słotwińskiego, "Olbrzym"(1960) w reż. Jerzego Gruzy, "Morderca składa wizytę" (1961) w reż Janusza Morgensterna. Niestety prawdopodobnie już nikomu nie będzie dane obejrzeć tych spektakli telewizyjnych. :(

użytkownik usunięty
Ray4H

Fajnie, że o tym napisałeś. Ja znam tylko "Pomyłka, proszę się wyłączyć" z Kobry. Dlaczego nikomu nie będzie dane to zobaczyć? Nie były rejestrowane? Nadzieja w TVP Kultura. Będę szperał. Od dawna dopytuję o dubbing Elisabeth R ze Śląska i nic. Może tu będę miał szczęście.

Z najstarszych odcinków "Kobr'' nic się nie zachowało, gdyż albo nie były rejestrowane albo były kasowane dla udostępnienia taśmowego miejsca na nowsze spektakle. Ja ino mam nadzieję, że archiwa TVP mają jeszcze jakieś filmy i teatry tv z udziałem A. Śląskiej, a które jeszcze nie były pokazane w obecnej telewizji.

Ray4H

Mają, mają i to całkiem sporo, tylko każą sobie słono za nie płacić. Jedyna nadzieja w programie NiNA, w ramach którego mają zostać zdigitalizowane zasoby Archiwów TVP.

użytkownik usunięty
marshmallow0808

Bardzo słono! są jak pies ogrodnika! A dzisiaj 32 lata od premiery "Królowej Bony"... O Dio! hehe

Warto też wspomnieć o zasobach zdjęć, których na pewno dużo się zachowało. Część fotografii można ujrzeć np tutaj:
http://fotobaza.pap.pl/fotoweb/Grid.fwx?position=177&archiveId=5000&columns=8&ro ws=2&sorting=ModifiedTimeAsc&search=aleksandra%20and%20%C5%9Bl%C4%85ska
Szkoda, że nieograniczony dostęp (duży format, bez znaków wodnych) mają nieliczni.

użytkownik usunięty
Ray4H

Bardzo dziękuję, piękne zdjęcia! Gdyby tak jeszcze był dostęp do tych spektakli teatralnych :) dziękuję za link.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones