Audrey HepburnI

Audrey Kathleen Ruston

8,0
15 127 ocen gry aktorskiej
Proponowano jej rolę Mary Carson w serialu "Ptaki ciernistych krzewów", jednak aktorka odrzuciła tę ofertę. Ostatecznie rola przypadła w udziale Barbary Stanwyck.
Audrey Hepburn za swoją rolę w filmie "Wojna i pokój" otrzymała 350 tysięcy dolarów, co wówczas było rekordowym wynagrodzeniem dla aktorki. Gdy zawiadomiono o jej rekordzie, Hepburn skromnie powiedziała do swojego agenta: "Nie jestem tyle warta. To niemożliwe. Proszę nie mówić nikomu."
Według Hepburn, scena z filmu "Szarada", w której Regina pobrudziła lodami garnitur Adama, oparta jest na prawdziwym zdarzeniu. Podczas jednego z przyjęć aktorka przypadkowo wylała czerwone wino na garnitur Cary'ego Granta.
W ramach przygotowań do filmu "Doczekać zmroku", Audrey i reżyser filmu, Terence Young, uczestniczyli w zajęciach szkoły dla niewidomych. Aktorka nauczyła się czytać pismo Braille'a.
Jej wizerunek pojawił się na amerykańskim znaczku pocztowym wyemitowanym w 2003 roku z nominałem 37 centów. Jest to dziewiąty znaczek z serii "Legends of Hollywood".
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 1954 r. - mydło Lux;
- 1967 r. - perfumy L'Interdit firmy Givenchy; 
- 1971 r. - peruki Varié;
- 1987 r. - futra marki Blackglama.
Miała zagrać Chris MacNeil w filmie "Egzorcysta", ale wbrew woli producentów chciała, aby film był nakręcony w Rzymie. Rolę otrzymała Ellen Burstyn.
Miała zagrać Marie w filmie "West Side Story". Ostatecznie rolę otrzymała Natalie Wood.
Miała wystąpić w roli Jo w filmie "Smak miodu". Jednak reżyser Tony Richardson zdecydował się na Ritę Tushingham.
W filmie "Śmiech w raju" początkowo zaoferowano jej rolę Joan Webb. Jednak zobowiązała się już do sztuki scenicznej i musiała odrzucić ofertę, w związku z czym zakończyło się na odegraniu mniejszej roli. Ostatecznie zastąpiła ją Veronica Hurst.
Otto Preminger pragnął, by Audrey zagrała w "Witaj smutku", adaptacji bestsellerowej książki Françoise Sagana. W walce o rolę aktorka przegrała jednak z Jean Seberg.
Alfred Hitchcock i współscenarzysta Evan Hunter uważali, że byłaby idealna do roli rozpieszczonej panny z dobrego domu Melanie Daniels w filmie "Ptaki". Ostatecznie angaż otrzymała Tippi Hedren.
Marzeniem Audrey był balet, ale miała do tego za długie nogi i była zbyt wysoka (miała 169 cm). Swego czasu pobierała nauki w londyńskiej szkole Marie Rambert.
Zaproponowano jej rolę Kate Ter Horst w filmie "O jeden most za daleko" jednak zażądała zbyt wysokiej gaży. Postać zagrała Liv Ullmann.
Odrzuciła rolę Anny Frank w filmie "Pamiętnik Anny Frank", ponieważ jako dziecko mieszkała w okupowanej Holandii, gdzie widziała okrucieństwo nazistów, dlatego nie chciała pracować przy filmie, który przywołałby te bolesne wspomnienia. Ostatecznie angaż otrzymała Millie Perkins.
Cary Grant, z którym wystąpiła w "Szaradzie", chciał, aby to ona zagrała rolę Catherine Freneau w filmie "Ojciec Wirgiliusz". Aktorka musiała ją jednak odrzucić z powodu innych obowiązków zawodowych. Angaż otrzymała Leslie Caron.
Audrey odmówiła udziału w filmowej adaptacji "Gigi", rolę dostała Leslie Caron.
Rozważano jej udział w filmie "Jak zdobyto Dziki Zachód".
Wytwórnia MGM pragnęła, by to Audrey zagrała główną rolę żeńską w filmie "Bracia Karamazow", jednak Paramount nie zgodziło się wypożyczyć aktorki konkurencyjnej wytwórni. Ostatecznie zaangażowano Marię Schell.
William Wyler, z którym Audrey pracowała przy "Rzymskich wakacjach" chciał ponownie spotkać się z aktorką na planie i obsadzić ją w głównej roli w filmie "Kolekcjoner". Nic z tego jednak nie wyszło i angaż otrzymała Samantha Eggar.
Odrzuciła rolę Gladys Aylward w "Gospodzie Szóstego Dobrodziejstwa", by wystąpić w "Historii zakonnicy". Angaż otrzymała Ingrid Bergman.
W 2006 r. wizerunek Audrey został wykorzystany w kampanii reklamowej firmy Gap. W spotach reklamowych wykorzystano sceny z filmu "Funny Face", w zamian firma przekazała pokaźny datek na rzecz fundacji Audrey Hepburn Children's Fund.
Gdy zaczynała robić karierę proponowano jej zmianę nazwiska, ponieważ obawiano się reakcji Katharine Hepburn, wówczas już bardzo znanej aktorki. Jednakże Audrey odmówiła.
Blake Edwards chciał, by Audrey zagrała w jego komedii "Darling Lili". Ostatecznie rola trafiła do Julie Andrews.
Cecil B. DeMille chciał, żeby Audrey zagrała postać Królowej Nefretiri w filmie "Dziesięcioro przykazań", jednak aktorka odrzuciła tę ofertę, ponieważ nie chciała przytyć do roli. Ostatecznie angaż otrzymała Anne Baxter.
Rozważano ją do roli Sugar w filmie "Pół żartem, pół serio". Ostatecznie rolę tą zagrała Marilyn Monroe.
Luchino Visconti widział Audrey w roli Markizy Bianci Brumonti w swoim filmie "Portret rodzinny we wnętrzu". Aktorka odmówiła twierdząc, że charakter postaci nie współgra z jej kinowym wizerunkiem i ostatecznie zaangażowano Silvanę Mangano.
Odrzuciła rolę Christine Bonner w filmie "W chłodzie dnia", którą ostatecznie zagrała Jane Fonda.
Brano ją pod uwagę do roli pani Robinson w "Absolwencie" Mike'a Nicholsa. Ostatecznie postać zagrała Anne Bancroft.
David Lean namawiał Audrey do roli Tonii w "Doktorze Żywago", jednak aktorka nie chciała współpracować z reżyserem słynącym z trudnego i ciężkiego charakteru. Postać żony Jurija Żywago zagrała Geraldine Chaplin.
Jeanne Moreau napisała rolę Sarah w filmie "Światło" specjalnie dla Audrey Hepburn. Gdy aktorka odrzuciła ofertę, Moreau sama wcieliła się w tę postać.
Oferowano jej rolę Joanny D'Arc w filmie "Święta Joanna", jednak aktorka nie była zainteresowana tym projektem. Ostatecznie angaż otrzymała Jean Seberg.
Odrzuciła rolę Dominique Vallon w filmie "Pewien uśmiech", którą ostatecznie zagrała francuska aktorka Christine Carère.
Była jedną z kandydatek do tytułowej roli w filmie "Kleopatra", ale ostatecznie wybrano Elizabeth Taylor.
George Stevens rozważał jej kandydaturę do roli Leslie w filmie "Olbrzym". Uznano jednak, że jest "zbyt wyszukana". Ostatecznie zaangażowano Elizabeth Taylor.
Sukces jej wcześniejszych filmów oraz chemia między aktorką a Peterem O'Toolem, z którym zagrała w filmie "Jak ukraść milion dolarów", sprawiły, że była brana pod uwagę do roli Katherine Bridges w "Goodbye Mr. Chips". Zarówno reżyser filmu, Herbert Ross, jak i Audrey uznali ten wybór za zły, a postać zagrała Petula Clark.
Oferowano jej rolę Lady Brett w filmie "Słońce też wschodzi", jednak aktorka odrzuciła ją, ponieważ uznała, iż owa postać jest zbyt nieprzyzwoita. Ostatecznie angaż otrzymała Ava Gardner.
Miała zagrać główną rolę w filmie "Hawaje", jednak nie mogła dojść do porozumienia z wytwórnią co do wysokości gaży. Angaż dostała Julie Andrews.
Jacques Demy pragnął, by główne role w jego filmie "Panienki z Rochefort" zagrały Audrey i Brigitte Bardot. W rolach filmowych sióstr wystąpiły jednak najprawdziwsze siostry - Catherine Deneuve i Françoise Dorléac.
Z początku, zamiast epizodycznej postaci Chiquity w filmie "Szajka z Lawendowego Wzgórza", zaproponowano jej większą rolę, jednak w tym samym czasie aktorka miała inne zobowiązania filmowe.
Charles Chaplin chciał ją zaangażować do roli pięknej baletnicy Terry w filmie "Światła rampy". Ostatecznie angaż otrzymała Claire Bloom.
Miała zagrać Anne Sullivan w filmie "Cudotwórczyni", jednak reżyser Arthur Penn się nie zgodził. Ostatecznie rolę otrzymała Anne Bancroft.
Mel Ferrer pragnął, by zagrała z nim w "Mayerling". Audrey wycofała sie z projektu, ponieważ tuż przed rozpoczęciem zdjęć para rozwiodła się. Rolę dostała Andréa Parisy.
Mimo, że Audrey zmarła w 1993 roku reżyser John Woo rozważał jej wirtualny udział w głównej roli Nyah Nordolf-Hall w "Mission: Impossible II". Ostatecznie zamiast komputerowej kreacji, zdecydowano się na aktorkę z krwi i kości - Thandie Newton.
Odrzuciła rolę w "Pożegnaniu z Afryką". Postać Karen Blixen zagrała Meryl Streep.
Odrzuciła rolę Christine Bonner w filmie "W chłodzie dnia". Angaż ostatecznie otrzymała Jane Fonda.
Blake Edwards widział ją w roli księżniczki Dali w filmie "Różowa Pantera", lecz aktorka odrzuciła propozycję. Ostatecznie angaż dostała Claudia Cardinale.
Alec Guinnes zarekomendował Audrey do głównej roli w filmie "Quo Vadis", jednak reżyser Mervyn LeRoy uznał, że nie jest wystarczająco znana. Ostatecznie obsadzono Deborah Kerr.
20th Century Fox chciało obsadzić ją w głównej roli w filmie "Pełnia życia panny Brodie". Jednak angaż otrzymała Maggie Smith.
Joshua Logan zaproponował Audrey rolę Japonki w filmie "Sayonara" z Marlonem Brando, jednak aktorka odmówiła. Angaż otrzymała Miyoshi Umeki.
Joshua Logan zaproponował jej rolę Nellie Forbush w filmie "Południowy Pacyfik", jednak aktorka odrzuciła ofertę. Postać tę zagrała Mitzi Gaynor.
Odrzuciła rolę w "Dźwiękach muzyki". Postać Marii zagrała Julie Andrews.
Była pierwszą kandydatką do zagrania tytułowej roli w kinowej wersji musicalu "Fanny". Kiedy odrzuciła tę propozycję, producenci zaangażowali na jej miejsce Leslie Caron.
Od 1988 roku do śmierci pełniła rolę Ambasadora Dobrej Woli w UNICEFIE. Często podróżowała po Ameryce Łacińskiej i Afryce.
Czarna, aksamitna sukienka, w której Audrey wystąpiła w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego", została sprzedana na aukcji w londyńskim Christie za 470 tysięcy funtów. Sukienka została przekazana przez państwa Lapierre, którzy dostali ją od samego Huberta de Givenchy, a dochód ze sprzedaży został przekazany fundacji, niosącej pomoc najbiedniejszym w Indiach.
Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hershold za pracę humanitarną.
Była muzą projektanta Huberta de Givenchy. To dla niej zaprojektował długą, czarną suknię do filmu "Śniadanie u Tiffany'ego". Zaprojektował kreacje, w które Audrey była ubrana również w innych filmach, m.in. w „Sabrinie", „Zabawnej buzi", „Miłości po południu", czy w telewizyjnym „Love Among Thieves".
Zmarła na raka okrężnicy w Tolochenaz (Szwajcaria). Tam też została pochowana.
W 1990 roku na jej cześć nazwano jedną z odmian tulipana.
Stanley Kubrick próbował ją namówić do roli Varinii w "Spartakusie". Angaż otrzymała jednak Jean Simmons.
Gdy Peter Glenville przystąpił do realizacji filmu "Summer and Smoke" na podstawie sztuki Tennessee Wiliamsa pomyślał o Audrey w głównej roli. Ostatecznie zdecydował się na Geraldine Page.
Zajęła następujące miejsca w rankingach i plebiscytach:
- 2003 r. - 3. miejsce - "Najgorętsze hollywoodzkie pary ekranowe" w duecie z Gregorym Peckem organizowanym przez stację telewizyjną E!;
- 2003 r. - "Najlepiej ubrana kobieta wszech czasów" magazynu "Vogue".
Znana firma "Longines" zajmująca się produkcją wysokiej klasy zegarków, wykorzystuje osobę Audrey Hepburn w promowaniu swoich produktów.
Po występie w "Doczekać zmroku" oferowano jej m.in. role w filmach: "Mikołaj i Aleksandra", "40 karatów", "Punkt zwrotny". W tym czasie Audrey postanowiła wycofać się z kina na kilka lat i nie przyjęła żadnej z propozycji, poświęcając swój czas na wychowanie syna.
Perfumy "L'Interdit" Givenchy stworzył specjalnie dla niej i przez długi czas nikt prócz Audrey ich nie używał.
Podczas II wojny światowej, 16-letnia Audrey Hepburn pracowała jako wolontariuszka w holenderskim szpitalu. Podczas bitwy pod Arnhem, do szpitala trafiło wielu rannych żołnierzy. Jednemu z ciężko rannych brytyjskich spadochroniarzy Audrey pomogła wrócić do zdrowia. Tym żołnierzem był Terence Young, przyszły reżyser filmowy. Ponad 20 lat po tym zdarzeniu, Young wyreżyserował film z Audrey w roli głównej - "Doczekać zmroku".
Podczas kręcenia filmu "Nie do przebaczenia" nieszczęśliwie spadła z konia i poważnie uszkodziła swój kręgosłup.
W 1992 roku odznaczono ją Prezydenckim Medalem Wolności, który otrzymała za swoje poświęcenia na rzecz pracy w UNICEF-ie.
Legendarna piosenka "Moon River" ze "Śniadania u Tiffany'ego" została napisana specjalnie dla Audrey. Jej twórca, Henry Mancini, twierdził, że nikt nie rozumiał jej lepiej od Audrey.
W 1993 roku, stała się trzynastą osobą, która zdobyła tzw. "Triple Crown of Acting" - zaszczytny tytuł przyznawany osobom, które w swojej karierze zdobyły trzy najważniejsze nagrody aktorskie - Oscara, Tony oraz Emmy. Oscara dostała za "Rzymskie wakacje", Tony za sztukę "Odyn" (1954), zaś Emmy za miniserial "Gardens of the World with Audrey Hepburn".
Miała zagrać w filmie Alfreda Hitchcocka "No Bail for the Judge", ale porzuciła ten projekt, gdyż nie chciała grać w scenie gwałtu. Hitchcock porzucił ten projekt i nakręcił legendarną "Psychozę".
Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na 3 pozycji 50 Największych Legend Kina.
Miała wcielić się w postać Ariel w filmie "Dwaj zgryźliwi tetrycy". Niestety aktorka zmarła przed rozpoczęciem produkcji i rolę zagrała Ann-Margret.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones