Bogusław Samborski

6,6
120 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Bogusław Samborski

Szkoda..

użytkownik usunięty

Od bardzo wielu lat interesuje się tzw. starym kinem.
Widziałem prawie wszystkie polskie przedwojenne filmy także
te już zapomniane. Znam aktorów zarówo drugoplanowych jak
i epizdoycznych. Doskonale znam role Samborskiego.
Najbardziej zapadły mi w pamięć te z "Na Sybir", "Dziesięci z Pawiaka",
"Szpiega w masce", "Pana Twardowskiego", "Gehenny", "Kłamstwa Krystyny"
oraz "Żony i nie żony". Najbardzie negatywną rolę stworzył w "Gehennie".
Prawdę mówiąc nie interesowałem się jego biografią choć zawsze uważałem
że był dobrym aktorem. Nie sądziłem, że współpracował z niemcami.
Znałem losy Igo Syma, który zresztą też zagrał w paru filach
z Samborskim. W "Szpiegu w masce grał szefa polskiego kontrwywiadu(!)
a w melodramacie Emila Chaberskiego "Żona i nie żona" kochanka Ireny.
Natomiast pierwszy raz słyszę historią Bogusław Samborskiego muszę
powiedzieć, że trochę zmieniłem o nim zdanie...
Szkoda, że tak mało informacji na jego temat. Nigdzie nic nie można
znaleźć...

Widziałem osławiony "Heimkher" z okresu wojny. Rzeczywiście zagrał tam rolę demonicznego polskiego burmistrza nękającego ludność niemiecką. Ta antypolska kreacja przysporzyła mu wielu wrogów, szczególnie wśród polskiego podziemia. W powojennym procesie aktorów oskarżonych o współpracę z III Rzeszą, w jego obronie wystąpił Aleksander Zelwerowicz, który tłumaczył, że Samborski był szantażowany przez hitlerowców ze względu na pochodzenie swojej żony, która była żydówką. Samborski uciekł z Polski (Generalnego Gubernatorstwa), po udanym zamachu na Igo Syma - tak na marginesie, to właśnie Sym zaproponował mu rolę w "Heimkher". Następnie grywał epizody w niemieckich i austryjackich produkcjach pod pseudonim Gottlieb von Sambor. Prawdopodobnie po wojnie osiadł w Argentynie jak większość hitlerowskich uchodźców.
Jak tak naprawdę ocenić Samborskiego? Napewno posiadał znakomity talent aktorski i co mnie osobiście najbardziej fascynuje, to że jego negatywne role aktorskie starły się z jego życiem osobistym. Warto też wspomnieć tutaj jego ostatnią rolę Anzelma Bohatyrowicza z "Nad Niemnem" (cały materiał spłonął podczas bombardowania Warszawy w 1939r.). Myślę jednak, że Samborski stał się ofiarą wojny. Wielu wybitnych polskich aktorów dobrowolnie współpracowało albo przyjmowało bierną postawę wobec hitlerowskiego okupanta, np. Adolf Dymsza czy wreszcie bożyszcze międzywojnia Kazimierz Junosza Stępowski, de facto przypadkowo zastrzelony przez KEDYW. Aktorzy ci grali wesołe rólki w Teatrze Komediowym, a za ścianą ich rodacy rozstrzeliwani byli w masowych egzekucjach.
Bogusław Samborski mógł zagrać w "Zakazanych Piosenkach", chciałbym go zobaczyć też w "Zamachu" czy "Krzyżakach". Napewno zagrałby znakomicie. Niestety los skazał go okrutnie. Zmarł na wygnaniu ze świadomością zdrajcy.

bugatti

Samborski to typowa ofiara wojny.Zmuszony do zagrania przez szpicla w antypolskim filmie ponieważ jego żona była Zydówką i życia już nie miał w PRL

Ja mu wszystko wybaczam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones