Charles Laughton

8,8
2 584 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Charles Laughton

charles Laughton był jednym z najwybitniejszych aktorów, głównie predwojennych, aktorów angielskich. To wtedy odnosił największe sukcesy, Oscar za "Prywatne życie Henryka VIII" (nie widziałem) czy nominacja za genialną rolę Bliugha w "Buncie na Bounty" (widziałem) oraz Klaudiusza w pierwszej, nigdy nie dokończonej ekranizacji Gravesa (widziałem). Po wojnie jego największym sukcesem jest chyba thriller "Noc myśliwego" z pono genialną rolą Mitchuma (nie widziałem) i "doradcy" Ustinova w "Spartakusie" (widziałem).

_Andrzej_

I jeszcze: znakomita rola w "Świadku oskarżenia", obok Marleny Dietrich i Tyrone Powera. Wcześniej u Hitchcocka wystąpił w mniej znanym gotyckim thrillerze "Oberża Jamajka". Słynną kreację Henryka VIII powtórzył w filmie "Młoda Bess" (o młodości Elżbiety I). Warto wymienić również jego rolę w "Nędznikach", amerykańskim filmie naszego rodzimego reżysera, Ryszarda Bolesławskiego. Za wielki sukces uważa się jego Quasimodo w "Dzwonniku z Notre Dame" (1939 rok, ponoć najlepsza ekranizacja)

Podsumowując, to znakomity aktor, który w każdej roli był znakomity.

Bardzo chciałbym zobaczyć go w "Duchu Canterville" (wg Wilde'a) oraz "Wyspie Doktora Moreau" (rola tytułowa!)

Nie zrozumiałem, o co chodziło ze "zgłupieniem"? Muszę doczytrać. Chyba nie o homoseksualizm, bo to raczej przypadłość wrodzona...

_Andrzej_

Oglądałem niedawno ŚWIADEK OSKARŻENIA! Fenomenalny!

Frank

Kapitalna kreacja, zabrał dla siebie ten film mimo świetnej Dietrich i niezłego Powera.

_Andrzej_

Bardzo podobały mi się jego (nie waham się użyć tego słową) genialne kreacje w "The Private Life of Henry VIII" i "Ruggles of Red Gap" (za ten drugi powinien mieć co najmniej nominację).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones