Christopher NolanI

Christopher Jonathan James Nolan

8,7
30 811 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Christopher Nolan

Lubię jego filmy, wszystkie oceniłem od oceny 8 do 9. Fakt, Nolan potrafi wykreować ciekawe wizje świata ("Incepcja"), superbohatera ("Batman-Początek") czy stworzyć wciągającą historię z odwróceniem chronologii ("Memento". Nie odmawiam mu talentu, mimo to jest dużo reżyserów lepszych od niego, np. Scorsese, Leone, Cameron, Kubrick, Eastwood, Spielberg, Carpenter, De Palma czy Tarantino. Można by długo wymieniać. Niektórzy z nich doczekali się uznania dopiero po wielu latach (przykłady - "Człowiek z blizną" czy "Dawno temu w Ameryce").

Schemat premier filmów Nolana: film wychodzi na ekrany i natychmiast krytycy rozpływają się w zachwytach (dowód: oceny na RT czy imdb). Ma się wrażenie, że czego Nolan by nie nakręcił, i tak zostanie to docenione. W sumie brakuje mi u niego takiego genialnego dzieła, na miarę tych ocen. Moim zdaniem na to uznanie zasługuje tylko "Memento".

Dziwi fakt, że mimo ogromnych budżetów akcja w filmach Nolana jest nakręcona zaledwie dobrze (kwestia gustu), choć są oczywiście od tego wyjątki. I nie wiem czy tylko mnie czasem wkurza ta wiecznie "trailerowa" muzyka w jego filmach.

robert2207

https://www.youtube.com/watch?v=lBYtjY07WXg

robert2207

To oczywiste, że Scorsese, Kubrick, Leone, Coppola czy Eastwood to lepsi fachowcy niż Nolan. Klasa wyżej, jak nie dwie.

Alfred_Hugecock

A może 3, abo 4 klasy lepsi co? W dobie internetu powszechnym stało się, że pewni ludzie kompromitują się kretyńskimi komentarzami w sposób uwłaczający istotom rozumnym. Ja Nolana stawiam na równi z każdym, których wymieniłeś, a może nawet i wyżej. Nolan w przeciwieństwie do tych "wielkich" sam pisze scenariusze, ewentualnie wspomaga się równie genialnym bratem. To wybitny reżyser i scenarzysta i każdy kto go deprecjonuje jest....:)

QuadraxiS

Oj, przepraszamy, że obraziliśmy Wielkiego Mistrza Wiecznego. Czego się mogłeś spodziewać po nas, prostactwie i bezguściach, co nigdy nie obcowały ze sztuką głęboką niczym dzieła Nolana.

SLAVKING

W punkt. Prostactwo, bezguście i demagogia w necie stanowią co najmniej 90% ogółu komentujących. Ludzie, których w realu nikt nie chce słuchać, bo zwyczajnie w świecie pie...lą dowartościowują się w sieci plotąc bzdury trafiające do takich samych jak oni. I kółko się zamyka:)

QuadraxiS

Nikt by się go nie czepiał gdyby faktycznie kręcił wybitne filmy. Tenet wygląda jak skrzyżowanie Incepcji z Memento czyli jego dwóch najlepszych filmów więc zobaczymy. Acz Incepcja to tylko rozrywka z ambicjami.

grzegorz_cholewa

Wszystkie jego filmy to rozrywka z ambicjami.

QuadraxiS

QuadraxiS tylko się nie popłacz mamie w rękaw, fanatyku maestrii Nolana, najwybitniejszego pana reżysera jaka zrodziła była matka Ziemia.

QuadraxiS

Zatem jestem wielokropkiem.

robert2207

Tarantino to dno dna

robert2207

Scorsese, Leone, Cameron, Kubrick, Eastwood, Spielberg, Carpenter, De Palma czy Tarantino.

Leone ma przynajmniej na koncie autentyczne arcydzieło - Pewnego razu na Dzikim Zachodzie. Eastwood także - Bez przebaczenia, Carpenter oczywista oczywistość bo ma dużo zajebistych filmów, De Palma - Carrie czy świetny Człowiek z Blizną, Tarantino też jest przereklamowany ale ma przynajmniej Pulp Fiction czy nawet Wściekłe psy i wydobywa na wierzch zapomniane a świetne filmy ( lepsze od jego własnych ). Nolan ma w zasadzie tylko Memento - znaczy tylko tym filmem zrobił na mnie wrażenie. Reszta to zwykłe blockbustery. Na pewno trzeba dodać Verhoevena bo on też ma dużo lepsze filmy od Nolana. Facet przecież nakręcił arcydzieło jakim jest Robocop.

grzegorz_cholewa

Według większości ludzi "Incepcja" jest arcydziełem o czym świadczy jej średnia na Filmwebie (8.2 gwiazdki), czy IMDb (8.8 gwiazdki). Tak samo "Mroczny rycerz" (9.0 gwiazdek na IMDb i 8.0 gwiazdek na Filmwebie), "Prestiż" (IMDb-8.5 Filmweb-8.1), czy "Interstellar" (IMDb-8.6 Filmweb-7.9).

Springfield12

Tylko kompletny laik i amator sięga po argument tłuszczy. Jakby te bzdurne statystyki miały być wiarygodne w top 10 powinna być Odyseja kosmiczna, Szełszeng nie powinien być nawet w top 100 ( bo zwyczajnie na to nie zasługuje ) Poszukiwacze powinni być wyżej od Dobrego, złego i brzydkiego a czołówka powinna obejmować Szatańskie tango i jeszcze parę innych.

grzegorz_cholewa

Może faktycznie, posłużyłem się niezbyt trafnym argumentem, ponieważ oceny na Filmwebie i IMDb czasami są niemiarodajne. Zgadzam się też z tym, że film "2001 Odyseja kosmiczna" jest bardzo zaniżany w rankingach. Ale mimo wszystko uważam, że na przykład taka "Incepcja" jest arcydziełem. Ten film ma:
-bardzo ciekawą, oryginalną i niebanalną fabułę, z ciekawym głównym bohaterem, oraz niejednoznacznym zakończeniem
-świetną muzykę autorstwa Hansa Zimmera
-bardzo dobrą grę aktorską, choć nie ma tu żadnych wybitnych kreacji
-świetny montaż, dźwięk, zdjęcia i niesamowite efekty specjalne.

Springfield12

Dla mnie najlepsze filmy Nolana to: Incepcja, I terstallar, Mroczny rycerz i Prestiż. Ale każdy ma inne upodobania.

robert2207

Nic dodać, nic ująć

robert2207

Minęło kilka lat i nie ma co się oszukiwać. Na poziomie Nolana jest tylko Kubrick, Tarantino i Fincher. Reszta nie jest tak dobra.

robert2207

Mówisz o tych reżyserach, tylko że z nimi jest jeden problem. Oni są legendarni, natomiast Nolan dopiero aspiruje do tej elity reżyserskiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones