Dan BrownVI

7,9
227 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Dan Brown

jak z koziej dupy trąba... Faktycznie doprowadził do upadku katolicyzmu. Trochę chyba go to przerosło

Reiben

Katolicyzm upadł??? Czy ja coś przegapiłem?

Gordon

+1

użytkownik usunięty
Reiben

katolicyzm upadł? dosłownie śmiechu warte.

Reiben

nie będę wypowiadał się czy to co pisze to prawda czy nie, ale nawet jeżeli nie ma tam nawet słowa prawdy to od kiedy pisarze muszą pisać prawdę? Mógł sobie napisać, że papież był mordercą, a Kennedy dalej żyje

thunder_90

zgadza sie, ale pisarz nie moze pisac, ze fikcja jest prawda...

dariusman

może pisać co mu się żywanie podoba, bo nie jest publicystą tylko pisarzem

thunder_90

Tak, ale nie może przekonywać czytelnika, że intrygi opiera na faktach (bo prawdę mówiąc opiera je na swej bardzo swobodnej interpretacji), kiedy tak nie jest. To nie jest kwestia zawodu, tylko osobistej uczciwości.

dariusman

Dlaczego? To już nie można pisać, że Kubuś Puchatek hasa sobie po Stumilowym Lesie? A zwłaszcza nie można pisać, że to prawda? Czy jesteś kolejnym przedstawicielem przedziwnego nurtu, który broniąc religię posuwa się do absurdu? To jest beletrystyka! Tu pisze się różne dziwne rzeczy i nikt przy zdrowych zmysłach nie robi z tego ogólnoświatowej debaty! Znasz pojęcie fikcji literackiej? Brown może pisać, że Jezus był czarnoskóry, był gejem, miał skłonności pedofilskie i wcierał sobie kał w czoło. To nie znaczy, że to prawda! Spróbuj odróżniać rzeczywistość od fikcji!

sober69

Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, że pisząc fikcję, nie przekonywać ludzi, że jest to oparte na faktach. A to niestety Brown robi (ta notka przed "Kodem"), a to jest nieuczciwe. Niestety wiele ludzi wierzy po lekturze, że Jezus miał żonę, a Opus Dei to zbrodnicza organizacja. Nie można przekonywać, że fikcja jest prawdą. Tylko to. A w powieści można wszystko, przecież sam jestem miłośnikiem fantastyki :D

dariusman

Oj, nie wmawiaj mi, że cię nie zrozumiałem... Posługiwanie się cytatami jest na tym serwisie rzadkie, ale ja jednak wolę się odwoływać do faktów:)

"FAKTY

Za­kon Sy­jonu — Pr­ieuré de Sion — tajne sto­wa­rzy­sze­nie działające w Eu­ropie, za­ło­żone w roku 1099, na­prawdę ist­nieje. W 1975 w Bi­blio­tece Na­ro­do­wej w Pa­ryżu od­kryto zwoje per­ga­minu, Les Dos­siers Se­crets, ujawnia­jące toż­sa­mość wielu członków Prieuré de Sion, m. in. sir Isa­aca Newtona, Bot­ti­cel­lego, Victora Hugo oraz Le­onarda da Vinci.

Opus Dei, pa­pie­ska pra­łatura per­so­nalna, to żar­liwie reli­gijne sto­wa­rzy­sze­nie kato­lików, które nie­dawno było na cen­zu­ro­wa­nym po do­nie­sie­niach pra­so­wych o in­dok­try­nacji, sto­so­wa­niu przymusu oraz nie­bez­piecznych praktyk umartwia­nia ciała. Nie­dawno, kosztem 47 mi­lio­nów dola­rów, ukoń­czono bu­dowę sie­dziby Opus Dei przy Lexington Ave­nue 243 w No­wym Jorku.

Wszystkie opisy dzieł sztuki, obiektów ar­chi­tek­to­nicz­nych, do­ku­mentów oraz taj­nych rytu­ałów za­miesz­czone w tej po­wie­ści od­po­wia­dają rze­czy­wi­stości."

Rozumiem, że o tę notkę ci chodziło. Mam tylko uwagę do pierwszego akapitu. Autentyczność tego znaleziska jest wątpliwa.

Zatem, możesz teraz z czystym sumieniem wypunktować te kłamstwa, którymi karmi nas Brown we wstępie swej powieści. Powielasz pewne bzdury, które się utrwalają przez powtarzanie. Zaprzestań tej praktyki! Brown nam niczego nie wmawia! A że katolicka propaganda zdołała tobie skutecznie zasugerować taki problem... To już sam musisz się nad sobą zastanowić.

Pozdrawiam i życzę odrobiny rozsądku!

użytkownik usunięty
sober69

No właśnie i chyba poszło o ten pierwszy akapit który był niby faktem a w rzeczywistości to była jakaś podróba. Nie pamiętam ale gdzieś widziałem jakiś program w którym obalali 'fakty' z książki Browna, ale niestety nie pamiętam co tam dokładnie mówili, ale coś tam mu wytknęli, jakieś błędy, naciągnięcia, ale nie będę teraz się nad tym zastanawiał.

Niektórzy poczuli się urażeni książką Browna, ich sprawa, mnie to co przeczytałem nie dotknęło. Powieść z pogranicza kryminału i thrillera i tyle.

sober69

Tyle, że to naprawdę są fakty

dariusman

Akurat, to, że Jezus miał żonę jest sprawą dużych kontrowersji. Zwłaszcza widać to w ewangeliach, m.in. tych dopuszczonych [Marek, Łukasz, Mateusz, Jan]. Ale często pojawiające się w tych niedopuszczonych, nie licząc tych propagandowych, to ewangelia Judasza, Marii, matki Jezusa, a zwlaszcza Ew. wg. św. Marii Magdaleny godna uwagi, często przejawiąjace się bliskie relacje z Jezusem i Marią Magdaleną, mogą o tym sugerować. Niestety są to ewangelie, teksty apokryficzne, odrzucone przez Kościół, głównie w XIII w.n.e. przez niejakiego papieża Ireneusza z Lyonu, być może Kościół boi się bojkotu, ja się tym przynajmniej nie oburzam, ale różni są ludzie, różnie reagują. Tak jak Konstanty ok. 300 lat po śmierci Chrystusa miał sen, stwierdził, że tak wyglądał krzyż Jezusa i tak trwa do dziś, lecz jak z ostatnich badań archeologicznych wynika najprawdopodobniej krzyż wczesno chrześcijański był w kształcie X - tzw. Krucyfiks, na takim był też prawdopodobnie Jezus ukrzyżowany, na takim samym jak św. Andrzej. Mało kto się tymi szczegółami interesował, krzyż dźwigał cały, a jak nawet z Ew. wg. św. Jana wynika gąbka zwilżona octem nie była podana tradycyjnie na długim kiju, tylko na gałązce z drzewa. Jak ktoś się interesuje można dużo poczytać, albo obejrzeć ''Tajemnice Biblii'' lub ''Kod Biblii'', tam wszystko szczegółowo wyjaśnione i opowiedziane.

AlexRener

Co to odrzucania niektórych tekstów przez Kościół jest to nieco wbrew temu, co powiedział Jezus w apokryficznym tekście Marii Magdaleny, apropo tego, że ani nikt nie ma prawa dodać ani odjąć nic od tej księgi, co zresztą pisze też w dopuszczonych ewangeliach, no ale jeśli Kościół twierdzi, że postępuje słusznie i zgodnie z prawdą, co podkreślał Jezus to już jest ich sumienie, ich problem.

AlexRener

Jezus i Maria Magdalena, co ciekawe mieli też dwójkę dzieci, bodajże chłopców, jeden z nich na imię miał Maksimus. We wczesnym chrześcijaństwie Jezusa z Marią utożsamiano z Heliosem, Bogiem Słońca, na potrzebę obrzędów sprowadzano nawet do Galilei pszczoły z Turcji.

Reiben

Katolicyzm upadł, a ja nawet tego nie oblałem. No cóż... nadrobię!

Reiben

podoba mi się Twój post ;D i że ludzie łatwo łykają to co się pisze. ^.^ brawo! swoją drogą to pisarzem niezlym jest. napisać 600 str książki, w dodatku wciągających [nie piszę, że wielce głębokich etc] to jest sukcec :) i nie ma co mówić, że "każdy potrafi", bo to prawdą nie jest! pozdrawiam! :)

Reiben

To chyba jeden z najlepszych pisarzy na świecie. I bardzo dobrze że doprowadzi do upadku kościoła czekam ta to z utęsknieniem

HollywoodDirector

A co ci Kościół przeszkadza?

dariusman

Dużo mi przeszkadza, ale tolerancja panuje, nikomu nie narzucam swoich poglądów

Reiben

Masz racje zniszczył doszczętnie, właśnie wzdłuż moich okien idzie cztery tysięczna procesja składająca się z odpicowanych pudrem babć z fioletowymi płukankami na włosach, zły ten Dan :<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones