Edmund Gwenn

Edmund Kellaway

8,0
563 oceny gry aktorskiej
Najbardziej znany z oscarowej roli Świętego Mikołaja w ''Cudzie na 34 Ulicy''. Niski i pulchny, z wielkim wyczuciem potrafił jednocześnie bawić i wzruszać.

Gdy miał 17 lat ojciec- brytyjski wojskowy, wyrzucił go z domu, kiedy usłyszał, że młody Edmund, zamiast przewidzianej dla siebie kariery w armii, zdecydował się zostać aktorem. Trzy lata później zadebiutował na deskach scenicznych, zaś w 1902 roku rozpoczął współpracę z George'em Bernardem Shaw. Już ich pierwsze wspólne przedstawienie- ''Człowiek i nadczłowiek'' okazało się wielkim sukcesem i umożliwiło Gwennowi podpisanie kontraktu z wybitnym dramaturgiem na kolejne pięć lat. W czasie I wojny światowej aktor służył w brytyjskiej armii, doczekał się nawet stopnia kapitana. Po wojnie zadebiutował w kinie angielskim i, po kilku mniejszych rolach, przyszły propozycje godne jego talentu, m.in. rozpoczynający wieloletnią współpracę z Alfredem Hitchcockiem ''The Skin Game'' (1931) oraz rola Johanna Straussa w ''Walcach wiedeńskich'' (1934). W 1935 roku 60-letni Edmund Gwenn decyduje się na rozpoczęcie kariery za oceanem.

Hollywood powitało nieznanego w Stanach aktora dość chłodno, oferując na początek kilka drugoplanowych ról w niezbyt ambitnych produkcjach. Z czasem jednak Gwenn zyskiwać zaczął coraz większą renomę, co zaowocowało ciekawymi rolami na drugim planie m.in. w znanym romansie ''Anthony Adverse'' (1936) LeRoya i Curtiza, w pierwszej wersji ''Dumy i uprzedzenia'' (1940) Leonarda, czy w ''Lessie wróć'' Wilcoxa (1943) z młodziutką Elizabeth Taylor. W ''Kluczach królestwa'' (1944) Stahla- filmie, który stał się początkiem wielkiej kariery Gregory'ego Pecka, Gwenn stworzył pamiętną kreację jowialnego pastora. Największy sukces odniósł w 1947 roku rolą Świętego Mikołaja w znakomitym ''Cudzie na 34 Ulicy''. Dzięki tej roli wszedł Gwenn do historii kina, bo przecież już kolejne pokolenie wzrusza się i śmieje na tym niezapomnianym filmie George'a Seatona. Wysiłki 72-letniego wówczas aktora doceniła również Akademia Filmowa przyznając mu Oscara (wcześniej otrzymał za tą rolę Złotego Globa).

Ta oraz wiele innych kolejnych ról udowodniły, że Gwenn jest geniuszem drugiego planu, który potrafi nawet kilkuminutowym epizodem przyćmić gwiazdę pierwszej wielkości, tak przecież było w komedii ''Mister 880'' (1950) Edmunda Gouldinga, w którym 75-letni aktor zdystansował młodego Burta Lancastera. Za tę kreację Gwenn otrzymał Złotego Globa i drugą nominację do Oscara.

Aktywny do końca życia, wielki artysta zmarł w 1959 roku na swojej farmie w Kalifornii.

DaKa
Angielski aktor teatralny i filmowy, zdobywca Nagrody Akademii Filmowej, dwukrotny laureat Złotego Globu. Urodził się 26 września 1877 roku, swoją przygodę na scenie rozpoczął w 1895 roku po tym, jak w wieku siedemnastu lat został wyrzucony z rodzinnego domu w Walii za wyrażenie chęci zostania aktorem. Niebawem odniósł sukces, stając się ulubieńcem George'a Bernarda Shawa, który najpierw obsadził go w inscenizacji "Człowieka i nadczłowieka" w 1902 roku, a następnie w dalszych pięciu sztukach. Edmund najbardziej kojarzy się z rolą Krisa Kringle'a, pracującego w sklepie towarowym jako Święty Mikołaj, który może być tym prawdziwym Mikołajem, w "Cudzie na 34 ulicy" - rola ta przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W filmach od 1916 roku Gwenn był ulubieńcem Hitchcocka, który obsadził go w rolach Johanna Straussa Starszego w "Wiedeńskich walcach", genialnego zabójcy w "Zagranicznym korespondencie" i kapitana Alberta Wilesa w "Kłopotach z Harrym". Stale pojawiając się w amerykańskich filmach, których akcja najczęściej toczy się w Wielkiej Brytanii, grywał służących, policjantów, profesorów, księży lub dyrektorów szkół. Na liście odgrywanych przez niego postaci widnieje pewny siebie ojciec Katharine Hepburn w "Sylvii Scarlett", pełen dobrych chęci naukowiec wskrzeszający Borisa Karloffa w "The Walking Dead", nieodpowiedzialny ojciec w "Dumie i uprzedzeniu" i wreszcie pełny szacunku posłaniec w "Między dwoma światami". Ostatnia rola Edmunda to profesor Jorge w "Gdzie jest profesor Hamilton?" - aktor zmarł 6 września 1959 roku na zapalenie płuc.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones