Grażyna Bacewicz 

7,5
4 oceny muzyki
Grażyna Bacewicz
Polska kompozytorka i skrzypaczka. Urodziła się 5.02.1909 w Łodzi. Edukację muzyczną rozpoczęła w Konserwatorium Muzycznym H. Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. Uczyła się tam teorii muzyki, a także gry na skrzypcach i fortepianie. Następną jej uczelnią było Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Warszawie, gdzie studiowała kompozycje u K. Sikorskiego, skrzypce u J. Jarzębskiego i fortepian u J. Turczyńskiego. Rozpoczęła też studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, które jednak wkrótce porzuciła. W 1932 roku uzyskała dyplomy z gry na skrzypcach i kompozycji. Następnie wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała studia pod kierunkiem N Boulanger, A Toureta i K. Flescha.
W 1935 odniosła pierwszy duży sukces jako skrzypaczka, dostając pierwsze wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Umożliwiło jej to odbywanie licznych tras koncertowych po kraju. Występowała też za granicą, między innymi we Francji i Hiszpanii.  Jednocześnie zaczęła być doceniana jako kompozytorka, czego wyrazem były nagrody za kompozycje. Jeszcze przed II wojną współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia jako I skrzypaczka (1936-38). Podczas okupacji występowała na konspiracyjnych koncertach. Po wojnie kontynuowała działalność koncertową odbywając  liczne tournées po Belgii, Czechosłowacji, Francji, Węgrzech, ZSRR, Rumunii. W 1953 roku zrezygnowała z dalszej kariery estradowej poświęcając się wyłącznie kompozycji i pedagogice. Była jurorem wielu polskich i zagranicznych konkursów kompozytorskich i wykonawczych.  Zmarła 17.01.1969 r. w Warszawie pozostawiając po sobie imponujący dorobek kompozytorski, m. in. 4 symfonie, 7 koncertów skrzypcowych, 2 koncerty wiolonczelowe, a także koncerty fortepianowe,  liczne utwory kameralne, balety. Tworzyła też muzykę teatralną i filmową.  
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 maja 1909

data śmierci: 17 stycznia 1969

miejsce urodzenia: Łódź, Rosja, (obecnie Polska)

mąż Piotr Andrzej Biernacki
W roku 1949 otrzymała Nagrodę muzyczną miasta Warszawy za całokształt działalności kompozytorskiej, wirtuozowskiej, organizatorskiej i pedagogicznej.
Odznaczona dwukrotnie Orderem Sztandaru Pracy I i II klasy w latach 1949 i 1959.
W roku 1953 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones