Ingmar Bergman

Ernst Ingmar Bergman

8,6
3 499 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Ingmar Bergman

Czy ktoś będzie tak miły i poleci mi jakiś film p.Bergmana , który będzie w miarę przystępny dla osoby nieobytej z jego stylem? Najlepiej żeby był to film w miarę łatwo dostępny. Nie chcę korzystać z jakiejś marnej kopii z internetu, wolałbym coś wypożyczyć.

krzychun

Wydaje mi się, że na początek najlepsze będą "Tam gdzie rosną poziomki" bądź "Milczenie". To filmy z tych łatwiej dostępnych. Jednak warto byłoby poznać choć kilka obrazów sprzed pierwszego wielkiego dzieła (wspomniane poziomki), np. "Wakacje z Moniką" czy "Letni sen", w których Bergman dopiero kształtował swój styl (przez co były lżejsze niż późniejsze dzieła). Sam Bergman wskazał "Personę" i "Szepty i krzyki" jako swe najlepsze filmy jednak nie radzę zaczynać od tych dwóch, bo mogą zniechęcić do dalszego poznawania szwedzkiego reżysera. Zaznaczam, że mogą zniechęcić, ale nie muszą. Ja zacząłem od "Fanny i Aleksander" i szeptów właśnie.

lucas_2007

Ciężko jest znaleźć ta starsze tytuły. Widziałam 4 jego filmy. Zaczęłam od Fanny i Alexander (leciało w tv) i pierwsza część filmu trochę mnie nudziła, dopiero od śmierci ojca mi się spodobało i to bardzo - ale muszę do niego wrócić. Potem w kinie tydzień po tygodniu widziałam "Personę", "Szepty i krzyki" i "Sceny z życia małżeńskiego". "Persona" mnie oczarowała - pokochałam Liv Ullmann, mimo że film w pełni zrozumiałam dopiero po przeczytaniu paru recenzji i zapoznaniu się z terminem "persona" - wcześniej go po prostu czułam. "Szepty..." jakoś nie zapadły mi w pamięć, nie pamiętam jakie uczucia we mnie wzbudziły, natomiast strasznie podobały mi się "Sceny..."
Teraz nagromadziłam trochę jego filmów i zamierzam iść chronologicznie, odświeżając też to co widziałam i do czego mam dostęp ;) (mam "Uśmiech nocy", "Tam, gdzie rosną poziomki", "Siódma pieczęć", "Źródło" "Jak w zwierciadle", "Milczenie" - w trakcie ściągania, "Persona", "Godzina wilka", "Szepty i krzyki", "Twarzą w twarz", "Jesienna sonata", "Fanny i Alexander" - niestety nie dotarłam do "Scen..." i wielu innych), kto wie może jak mi się spodoba to i box 11 DVD zakupię ;D

lucas_2007

Dzięki za podpowiedz ja właśnie miałem zacząć od Persony.

krzychun

Jeżeli nie jest to ci potrzebne by daną osobę nauczyć stylu filmowego Bergmana, to sięgnij po jego dzieło krańcowe i najwybitniejsze czyli Fanny i Aleksander, zarówno w wersji 3 jak i 5 godzinnej jak wolisz. Myślę, że nawet osoba, która nie jest przyzwyczajona do jego stylu da się ponieść tej niesamowitej magii dzieciństwa, kina, życia, miłości i śmierci.

krzychun

Ja polecam na początek Poziomki a dalej całą resztę:)

krzychun

Chronologicznie :-) by pławić się w drodze "stylu", dostrzec etapy twórczości. Osobiście polecam pak 11DVD "BERGMAN" chyba jego najlepsze tytuły w dobrych wydaniach dvd. A potem sięgnąć po resztę dostępnych na polskim rynku tytułów.

szczepan600

Wbrew wszystkiemu co mówią ludzie, ja polecam zacząć od 'Siódmej Pieczęci'. Jeżeli ktoś jest podatny na estetykę to pierwsza scena wykrzyczy z kim ma się do czynienia.

krzychun

"Jesienna sonata",'Tam gdzie rosną poziomki"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones