Ingmar Bergman

Ernst Ingmar Bergman

8,6
3 496 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Ingmar Bergman

Dla mnie filmy pana Bergmana to zwyczajny bełkot o sprawach "ważnych"... Obejrzałem 4
jego filmy i na każdym strasznie się wynudziłem - nie wiem dlaczego jest on uważany za
reżysera "wybitnego" - mógłby mi ktoś wyjaśnić jego fenomen? Może jestem zbyt przeżarty
Amerykańskim kinem, chociaż nie oglądam produkcji, które robią wodę z mózgu...
Europejskich twórców lubię również jak Haneke, Antonioni, Tornatore, Kubrick...

użytkownik usunięty
Jachu95

A jakie widziałeś?

"Siódma pieczęć", "Persona", "Tam gdzie rosną poziomki" i "Jesienna sonata".

użytkownik usunięty
Jachu95

Persona to najlepszy odstraszacz na wczesnym etapie, sam kiedyś po tym jechałem :D
Zrób sobie jeszcze furtkę na Źródło i Fanny & Aleksander, relatywnie przystępne.

użytkownik usunięty
Jachu95

Wymienione przez Ciebie filmy + Fanny i Aleksander + Sceny z życia małżeńskiego to właśnie jego najwspanialsze dzieła.
Poza tym dziwne podejście- "nie przemawiają do mnie= dno".

użytkownik usunięty
Jachu95

Wróć do tych filmów za 5-10 lat.

użytkownik usunięty

Popieram IaP.
Jeśli nie odnajdujesz się w filmach Bergmana to znaczy, że to nie jest ten etap. Po prostu. I może nigdy nie będzie, nic nie poradzisz.
Filmy Bergmana (te w pełni autorskie!) są o tobie, fabuła ma w nich znaczenie trzeciorzędne. Ich oglądanie wywołuje w widzu najgłębsze refleksje na temat życia, swojego własnego życia, bardzo często także śmierci, swojej własnej... Żaden inny reżyser nie potrafi uzyskać takiego efektu. I nigdy już nie będzie równie dobrego filmowca.
Nie zmuszaj się, nie interpretuj tych filmów na siłę... One nie trafią do ciebie "dzięki pomocy innych". Ich przeżywanie jest zbyt osobiste. Próbuj co kilka lat. Jak zaskoczy to zrozumiesz, że jest Bergman i reszta kina, tak jak Dostojewski i pozostała literatura.

Jachu95

Od kiedy Kubrick to europejski twórca?

Jachu95

młody jesteś i życia nie znasz - stąd to nieporozumienie; Koyaanisqatsi dobrze tą sprawę wyłożył - próbuj co kilka lat a zacznij najwcześniej za 10; Ingmar Bergman to absolutny mistrz katharsis... })

Jachu95

"Europejskich twórców lubię również jak Haneke, Antonioni, Tornatore, Kubrick..." Skoro Kubrick jest Europejczykiem nie mam nic więcej do powiedzenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones