Ingmar Bergman

Ernst Ingmar Bergman

8,6
3 499 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Ingmar Bergman

JAk zacząć???

użytkownik usunięty

Mam zamiar ogbejrzeć chociaż jeden film tego reżysera, bo wstyd mi że żadnego nie oglądałem. CO polecacie obejrzeć najpierw?

Dołączam się do pytania, bo takżę chcę rozpocząć przygodę z filmami Bergmana.

Santino

Ja rozpocząłem moją przygodę z Bergmanem od "Tam, gdzie rosną poziomki". Chociaż obejrzałem później jeszcze cztery jego filmy, to ten uważam za najlepszy z do tej pory obejrzanych przeze mnie Jego filmów.

Ja polecam tez goraco "Siodma pieczec" choc takze "Persona" zasluguje na wiele uwagi

Chyba najlepszy będzie na początek film "Tam, gdzie rosną poziomki". Jest najbardziej przystępny z dzieł Bergmana.

Mikael

Hmmm... ale dlaczego by nie zacząć od razu z tak zwanej "grubej rury"? ;p

Gdybym była niezależna w wyborze, zaczęłabym oglądać filmy Bergmana chronologicznie, aby "wyłapać" zmiany zachodzące w samym autorze, które to przedkładają się na tematykę i konwencję obrazów.

jesli naprawde chcesz liznac cos z bergmana to radzilbym zaczac od przeczytania czegos o nim samym i jego dorobku. ta literatura znacznie rozszerza kontekst, prawde mowiac nie wyobrazam sobie ogladania jego filmow inaczej. jest w nich mnostwo referencji, ktorych nie bylbym w stanie wychwycic bez wspomagaczy - poczawszy od watkow biograficznych, na odniesieniach do teorii K.G. Junga konczac. polecam Tadeusza Szczepańskiego - niepodwazalny autorytet w tej materii, autor wiekszosci przekladow bergmana na jezyk polski. ja korzystalem z jego tekstow znalezionych "na wyrywki", ale jesli sie nie myle mozna dostac to w formie ksiazek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones