Li Lian Jie

Jet Li

biografie

(2)
  • Jet Li urodził się w stolicy Chin, Pekinie. Już w wieku 9 lat rozpoczął naukę w akademii wushu. Wushu to narodowy chiński sport, rodzaj sztuki walki. Li był tak dobry, że wygrał aż pięć narodowych mistrzostw w wushu. Pierwszy zdobył mając zaledwie 11 lat. Dziewięć lat później uzyskał tytuł trenera kadry narodowej. I wtedy świat filmu upomniał się o niego. Jet Li zagrał w swoim pierwszym filmie "ShaoLin Si". Obraz ten zapoczątkował swoista modę na filmy kung-fu w Chinach. Dzięki temu Li przebił się i uzyskał status gwiazdy w swojej kategorii. Na początku lat 90. przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie również grywał w filmach kung-fu. Po kilku latach przeniósł się do USA, gdzie zagrał w czwartej części "Zabójczej broni". Obecnie Li pracuje nad kilkoma nowymi projektami. Jednocześnie uczy się intensywnie angielskiego. 19 kwietnia 2000 roku został ojcem córeczki Jane.

  • Li Lian Jie (gdyż tak brzmi prawdziwe nazwisko Jeta) jest jedną z największych gwiazd kina z Hong Kongu. Wystąpił on w takich hitach jak "Klasztor Shaolin Temple", "Dawno temu w Chinach", "Legendarna pięść", "Tai Chi Master". Śmiało wkroczył na arenę Hollywood i odnosi tam spore sukcesy.
    Jet Li urodził się 26 kwietnia 1963 roku w Pekinie. Gdy miał osiem lat jego nauczyciel w-fu zauważył jego niezwykłe umiejętności i posłał go do Pekińskiej szkoły sportowej. Tam trafił pod rękę trenera Wu Bina. Li stał się jednym z jego najlepszych uczniów co zaowocowało pięciokrotnym zdobyciem tytułu mistrza Chin w Wu Shu. Mało tego, tytuł ten zdobył pięć lat z rzędu (w latach 1974-1979).
    Pierwszym filmem Jeta jest "Klasztor Shaolin". Film okazał się ogromnym hitem i przyniósł sławę naszemu bohaterowi. Później nakręcono jego dwie kolejne części, w których główną rolę również objął Jet. Były to "Dzieci z Shaolin" oraz "Wojownik z Shaolin". Kolejnym filmem był "Born To Defence", w którym Jet oprócz grania głównej roli, zadebiutował jako reżyser. Film nie odniósł jednak większego sukcesu. Pod koniec lat osiemdziesiątych jego gwiazda nieco przybladła. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy poznał on Tsui Harka, z którym nakręcił film "Dawno temu w Chinach". Film okazał się wielkim sukcesem i nakręcono aż 5 jego sequeli. W trzech z nich, można znowu podziwiać naszego herosa. W latach 90-tych Jet zagrał w wielu filmach, produkując niektóre z nich. Były to m.in. "Legendarna pięść, "Bodyguard From Beijing", "Tai Chi Master" czy "The Legend Of Fong Sai Yuk". W 1998 roku Jet zadebiutował w Hollywood występując w "Zabójczej broni 4". Później zagrał u Andrzeja Bartkowiaka w filmie "Romeo musi umrzeć".

opinie i nagrody
multimedia