Kar-Wai Wong

8,5
1 547 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Kar-Wai Wong

jak ten pan ma na imię a jak na nazwisko? bo zazwyczaj spotykam się z kolejnością Wong - imię Kar Wai - nazwisko a na filmwebie jest tak jakby odwrotnie. To jak jest poprawnie? a może Chińczycy nie mają nazwisk, tylko kilka imion, które ich wyróżniają (nie znam się na ich kulturze)

Proszę nie bluzgajcie mnie i piszcie tylko konkretne odp

Maniaska

Wong - imię
Kar Wai, tudzież Kar-Wai - nazwisko

Tak przypuszczam ;P

Bezimienny_

też tak przypuszczam, ale na filmwebie zawsze piszą imię a później nazwisko, tu jest odwrotnie :P

Maniaska

nie :)
Wong to nazwisko, a Kar Wai imię :)

Arinsar

czyli jednak filmweb nie kłamie :P a wszystkie inne "źródła" podają źle.. chyba już zgłupiałam :) ale Twoja pewność mnie przekonuje

Maniaska

Wong to dość populrane nazwisko chińskie (aktorka Faye Wong lub aktor Russell Wong dla przykładu), a chińskie imiona są często dwuczłonowe (np. Tony Leung nazywa się naprawdę Leung Chiu-Wai) poza tym w Chinach podaje się najpierw nazwisko, a potem imię, stąd częsty zapis w ten sposób :)

Arinsar

dzięki i w ten sposób mnie przekonałaś :)

Maniaska

Zasada pisania najpierw nazwiska, a potem imienia (imion) jest dosyć powszechna na Dalekim Wschodzie i dotyczy tak samo nazwisk japońskich czy koreańskich (vide: Ki-Duk Kim). Czasami jednak się zdarza, że oni specjalnie na użytek wszystkich innych nacji zmieniają ten zwyczaj (vide: Haruki Murakami) - być może mają dość tłumaczenia wciąż na nowo, że u nich NAJPIERW pisze się nazwisko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones