Michael Haneke

8,3
2 231 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Michael Haneke

Widziałem tylko filmy, które nakrecił po roku 1995, lecz trudno mi się do niego ustosunkować - z jednej strony genialne 'Funny Games' - najbardziej przerażający film wszechczasów, z drugiej pseudo-masocchistyczne wynurzenia w "Pianistce" i pseudowariactwo w "Ukryte", czynią go z niego "pieprzonego skurwiela" (wybaczcie mi ten nie wysublimowany i miałki w swej prostocie i chamstwie tekst). Z jednej strony ?pieprzonym?, ale pozytywnie popieprzonym, gdyż jest cholernie dobrym reżyserem, posiadającym niesamowity potencjał (chyba nie zgrzeszę zbytnio, jeśli nazwę, go jednym z najciekawszych twórców europejskich ostatnich lat), z drugiej "skurwielem", gdyż sam nie wiem, kogo ma rajcować ciachanie pochwy żyletką (i jeśli ktoś ma mi zarzucać teraz głupie pieprzenie to proszę sobie uzmysłowić, że ten film ma tyle samo zwolenników co przeciwników - nawet część uznanych krytyków pisała o filmie coś w stylu "jeśli nagradza się takie filmy, to wszelkie festiwale i nagrody powinny nie mieć racji bytu, skoro docenia się takie infantylizmy".

Cóż więc, filmy Haneke można albo kochać, albo nienawidzić. Sam wpisz się na odpowiednią listę...

użytkownik usunięty
Grifter

ja do tej pory mam za sobą "Funny Games", "Ukryte" i "Siódmy kontynent"
powiem tyle: jestem pod ogromnym wrażeniem i chcę więcej (chociaż nie wiem czy to dobrze świadczy o mojej kondycji psychicznej...)

pozdrawiam

Haneke wypracował własny, niepowtarzalny styl i trudno się nie zgodzić, że jest jednym z najciekawszych współczesnych reżyserów, niezależnie, czy przekaz jego filmów się komuś podoba, czy nie. Ja osobiście, podobnie jak poprzednik, jestem na tak.

Tylko czy musiał się zeszmacić robiąc remake "Funny Games" w tej amerykańskiej "fabryce parówek"?

użytkownik usunięty
Grifter

Co ty piszesz?! 'Funny Games' - najbardziej przerażający film wszechczasów?!?!??

Chyba zbytnio ulegles magii reklamy...

Grifter

Osobiści uwielbiam człowieka, a raczej jego twórczośc...obok Kubricka cenię go najbardziej. Niesamowicie prowokujący do myślenia, niesamowicie działające na intelekt i psychikę. Z pełnometrażowych filmów fabularnych nie widziałem tylko czasu wilka i najnowszego projektu i jestem oczarowany poziomem, który prezentuje to autorskie i niesamowicie wysublinowane kino. Generalnie uważam, że jeżeli ktoś jest bardzo dobrym dramaturgiem teatralnym to jego filmy są genialne...ot chocby przykład Haneke, Bergmana czy Zelenki.

Grifter

Haneke mnie naostrzył intelektualnie. Dziękiniemu, von Trierowi, Dumontowi, Polańskiemu i paru innym doskonałym reżyserom mam ten komfort, że nie muszę oglądać filmowego recyclingu, który uwalnia od myślenia, żeby dobrze bawić się w kinie. Tacy reżyserowie jak on wytworzyli we mnie chłamdar, kupę rozpoznaję w sekundę i omijam z daleka. Oglądajcie Haneke, oglądajcie dobre kino, a superprodukcje z Pittem i komedyjki romantyczne z paryską fabułką sobie darujcie. Piorą mózg i tępią emocje jak denaturat.

Grifter

Obejrzałam kilka filmów Hanekego. Doszłam do jednego wniosku: za każdym razem, gdy oglądasz jego film, jesteś świadkiem niezasłużonego cierpienia albo niezrozumiałego bólu (albo obu jednocześnie?). Osobiście czuję się tak jakby ktoś oczekiwał, że potrafię coś zmienić. Tak jakby patrzyło na mnie małe płaczące dziecko i prosiło mnie, żeby mamusia z powrotem żyła. Albo jeszcze lepiej: mamusia i tatuś. Porażająca bezsilność. I to co teraz napiszę, jest najdziwniejsze: (tak jak pisał użytkownik usunięty ;)) o stanie kondycji psychicznej). Ta bezsilność jest fascynująca i chce się więcej. To geniusz!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones