Piotr Fronczewski

8,2
38 142 oceny gry aktorskiej
Piotr Fronczewski jest nie tylko jednym z najlepszych, ale i najbardziej lubianych aktorów polskich. W filmie zadebiutował jeszcze jako dziecko w obrazie "Wolne miasto". Jest absolwentem warszawskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Po jej ukończeniu został zaangażowany do zespołu Teatru Narodowego, gdzie pracował do roku 1969. Później kolejno występował na deskach Teatru Współczesnego, Dramatycznego, Studio i Ateneum. Piotr Fronczewski jest artystą wszechstronnie utalentowanym. Doskonale sprawdza się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Na początku lat 80. zaskoczył widzów postacią śpiewającego Franka Kimono, którego utwory cieszyły się dużą popularnością. W 1997 roku Piotr Fronczewski został laureatem Superwiktora za całokształt pracy artystycznej.
Znany polski aktor filmowy i teatralny.  Na ekranie debiutował już jako 12-letni chłopiec w nakręconym w 1958 roku przez Stanisława Różewicza wojennym obrazie "Wolne miasto". Po 9 latach Fronczewski ponownie wystąpił u Różewicza w epizodycznej roli strzelca Mieczysława Krzaka w filmie "Westerplatte".  Rok później został absolwentem Warszawskiego PWST.  

W 1973 roku został wyróżniony nagrodą na festiwalu "Lubelskie Lato Filmowe" za kreacje lekarza w dramacie "OcalenieEdwarda Żebrowskiego. Rok później wystąpił w drugoplanowej, ale zapadającej w pamięć roli Horna w arcydziele Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana". Odegrał w niej kultową scenę rezygnacji z pracy w fabryce Buholca.
W 1978 roku pojawił się razem z Gabrielą KownackąWiesławem MichnikowskimWiesławem Gołasem i Janem Kobuszewskim w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", który stał się przebojem. Aktor wcielił się w niej w postać przystojnego kasiarza. Fronczewski wielokrotnie grywał w produkcjach dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim warto tu wymienić tytułową rolę w dokonanej przez Krzysztofa Gradowskiego ekranizacji baśni Jana Brzechwy "Akademia pana Kleksa". Aktor do postaci przemiłego profesora wracał potem jeszcze trzykrotnie - ostatni raz w 2000 roku w animacji "Tryumf pana Kleksa". Sympatię młodszej widowni zdobył również dzięki popularnych w latach 90-tych familijnym serialom "Rodzina zastępcza" i "Tata, a Marcin powiedział...".  Za swoją działalność w tym zakresie został 986 kawalerem "Orderu Uśmiechu".

Kilka razy próbował swoich sił  również w produkcjach sensacyjnych. Trzykrotnie pojawił się w kryminalnym serialu "07 zgłoś się". Odcinek "Zamknąć za sobą drzwi" w którym Fronczewski zagrał porucznika Pawła Kopińskiego doczekał się wersji kinowej. Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi aktor z powodzeniem udziela się w dubbingu. To on podłożył go pod takie postacie jak tygrys Diego w polskiej wersji  familijnego przeboju "Epoka lodowcowa" czy Ebenezer Scrooge w zekranizowanej przez Roberta Zemeckisa "Opowieści wigilijnej". Był też narratorem w kultowych grach z serii "Wrota Baldura" oraz audiobookach o Harrym Potterze według książek J.K. Rowling. W 2015 roku w polskich księgarniach pojawiła się książka "Ja, Fronczewski" będąca wywiadem- rzeką z uwielbianym artystą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones