Radosław Pazura 

Radosław Marek Pazura

6,3
6 044 oceny gry aktorskiej
Radosław Pazura
Radosław Pazura urodził się 7 maja 1969 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Dzieciństwo spędził w Niewiadowie, gdzie w szkole podstawowej grał w miejscowym klubie sportowym MKS Stal Niewiadów.
Naukę kontynuował w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie również grał w piłkę nożną (III ligowy klub Lechia Tomaszów Mazowiecki). W tym czasie po raz pierwszy zainteresował się aktorstwem. Pierwsze kroki na scenie stawiał w przedstawieniach amatorskiego kółka teatralnego przy liceum. Grał w spektaklach na podstawie dramatów patrona tego liceum, Stefana Żeromskiego, takich jak: "Uciekła mi przepióreczka", "Generał Sułkowski". Brał udział również w licznych konkursach recytatorskich, odnosząc sukcesy na szczeblu rejonowym i wojewódzkim.
Po ukończeniu liceum dostał się do PWST w Warszawie. Po roku nauki z przyczyn polityczno-ekonomicznych wyjechać do Austrii do obozu dla uchodźców koło Wiednia. Po półrocznym pobycie w Austrii oraz w związku z transformacjami w Polsce postanowił wrócić do kraju. Jego zainteresowania skierowane były znowu w kierunku aktorstwa i po raz drugi z powodzeniem zdał do szkoły aktorskiej, tym razem do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Już na pierwszym roku dostał propozycję zagrania niewielkiej roli w filmie Jacka Bromskiego pt. "1968. Szczęśliwego Nowego Roku" - studenta Rafała. To z kolei zaowocowało otrzymaniem głównej roli w filmie Juliusza Machulskiego pt. "Szwadron". Półroczny okres zdjęciowy spowodował, że aktor przeszedł na indywidualny tok nauczania, dzięki czemu już po trzecim roku ukończył studia.
W tym czasie zdążył jeszcze zagrać w kilku produkcjach filmowych takich jak "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera, "Oczy niebieskie" Waldemara Szarka, serialu "Nowe przygody Arsena Lupin" Alaina Nahuma oraz obronił pracę magisterską i otrzymał tytuł magistra sztuki. Pracę dyplomową zaliczył rolami Jeremina w filmie "Szwadron" Juliusza Machulskiego oraz Clifa w przedstawieniu "Miłość i gniew" w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Tylko raz zagrał na deskach Teatru na Woli w sztuce "Cud na Greenpoincie" w roli Punka. Do tej pory zaistniał w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 maja 1969

miejsce urodzenia: Tomaszów Mazowiecki, Polska

wzrost: 187 cm

żona Dorota Chotecka (od 2003), córka Klara Maria (ur. 21.01.2007)
W 2003 roku przeżył wypadek samochodowy, w którym zginął inny znany aktor Waldemar Goszcz - kierowca auta. Radek przeszedł operację, a potem długą rehabilitację - przez pewien czas chodził o kuli.
Zaangażował się w kampanię reklamową, zachęcającą ludzi do oddawania krwi.
W 1994 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Bardzo lubię Radka w roli batmana z kultowego serial z 1992 , wiadomo że oryginału nie przebije ale myślę że całkei nieźle sobie poradził

ale z czasem nawet tego aktora polubiłem, nie jest taki zły, szkoda, że zawsze był w cieniu brata

Po prostu według mnie jest o wiele sympatyczniejszy. A Cezary chyba myśli, że jest największym aktorem w historii kina.
Jeżeli chodzi o talent to myślę, że obydwaj są niezłymi aktorami.

Radosław Pazura jako aktor nie spisuję się w moim odczuciu zbyt dobrze, lecz uważam go za niesamowitego aktora głosowego, w szczególności gdy wciela się w Mrocznego Rycerza. Pazura mógłby śmiało rywalizować z Kevinem Conroyem, który oryginalnie podkłada głos gackowi w produkcjach DC Comic. Szkoda, że przy niektórych...

więcej

Wam też się wydaje jak oglądacie filmy z jego udziałem, że widzicie nieco innego Żebrowskiego? Nie wiem jak wam ale mnie strasznie przypomina filmowego Skrzetuskiego.