Roy Scheider

Roy Richard Scheider

8,0
5 836 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Roy Scheider

Szeryf Brody ("Szczęki" Spielberga) to niewątpliwie najpopularniejsze wcielenie Roya Scheidera. Niemniej jednak rolę w filmie "Cały ten zgiełk" Boba Fosse'a uważam za najlepszą w filmowym dorobku nieżyjącego już aktora.

Roy Scheider był jednym z tych aktorów, na którego filmach się wychowałem.
Dni jego świetności to niewątpliwie lata 70-te, w których to Scheider zagrał wyraziste role drugoplanowe we "Francuskim łączniku" Williama Friedkina, "Klute" Alana J. Pakuli i "Maratończyku" Johna Schlesingera. W dalszej kolejności przyszły główne role w równie głośnych filmach: "Szczęki" Stevena Spielberga, "Szczęki II" oraz "Cały ten zgiełk" Boba Fosse'a, za który - moim zdaniem - Scheider powinien otrzymac Oskara, gdyż - w sensie dosłownym i w przenośni - zagrał śpiewająco!
W latach 80-tych po Scheidera sięgneli tacy reżyserzy jak: John Badham, który obsadził go w świetnym filmie akcji pt. "Błekitny grom" oraz Peter Hyams, u którego Scheider zagrał w "2010: Odyseja kosmiczna".
Lata 90-te to przede wszystkim rola kapitana Bridgera w serialu "Sea Quest", który do dziś bardzo miło wspominam. Warto odnotowac rownież udział Scheidera w mocno niszowym projekcie Davida Cronenberga pt. "Nagi lunch".
Niestety kolejne lata nie były dla Scheidera zbyt udane. Tym większa szkoda, że nie było już mu potem dane zagrac roli na miarę jego talentu. Nie zmienia to faktu, że Scheider był świetnym, nietuzinkowym aktorem, którego kreacje na zawsze pozostaną w pamięci widzów.

Bruce84

Lata 80 to również dwa interesujące filmy u Johna Frankenheimera „52 tysiące dolarów okupu” i „Czwarta wojna”, a także o dziwo nie widniejący w filmografii Scheidera na Filmwebie „Męski klub” Petera Medaka. Ponadto bardzo wyraziście zagrał w „Cenie strachu” i „Cohen & Tate”, osobiście bardzo mi się podoba ten drugi film.
Lata 90 to faktycznie seria małych nic nie znaczących produkcji, w których wolałoby się Roya nie zobaczyć. Szkoda, że miał tak małą rolę w „Zaklinaczu deszczu”.
Co najważniejsze jego ostatni film jeszcze przed nami - „Iron Cross”, oczekuję z niecierpliwością.

Dodam jeszcze, że Roy Scheider w pełni zasłużył na Oscara!

Cross

Mam nadzieję, że film będzie można obejrzeć w Polsce..

użytkownik usunięty
Bruce84

Mnie najbardziej zapadł w pamięć dzięki roli w serialu SeaQuest.

Bruce84

Zgadzam się... Najlepszy w "Całym tym zgiełku", chociaż film niedoceniony...

czarna_maggie

Wygrał jednego Oscara i Złotą Palmę. Kinomaniacy docenili. Dla mnie to jego druga najlepsza rola. Pierwsza to Jackie Scanlon w miliardkroć mniej docenionym Sorcererze...

Salt_The_Fries

A o czym jest ten film, jeśli można zapytać? (tak, tak wiem że są opisy, ale zawsze wolę wysłuchać głosu żywego człowieka, niż jakiegoś tam redaktora...)

czarna_maggie

Jest to film o 4 złoczyńcach z 4 różnych zakamarków świata, którzy przez to, co zrobili musieli uciekać do zapomnianej dziury w Ameryce Południowej by ujść z życiem, tam żyją w skrajnej nędzy a kraj jest na skraju wojny domowej, amerykańska firma naftowa ma tam swoje szyby, jeden z nich wybucha w rezultacie ataku terrorystycznego. Jedynym sposobem na ugaszenie pożaru jest przetransportowanie nitrogliceryny, a jedyną dostępną formą w jakiej miejscowość w której dzieje się akcja tejże nitrogliceryny jest dynamit, który był nieprawidłowo przechowywany i przez to wyciekała z niego nitrogliceryna. Nie mając czasu do stracenia ani innych alternatyw, zarząd miejscowości poszukuje 4 kierowców, którzy przetransportują tenże dynamit przez 300 kilometrów najmniej przejezdnej dżungli, podczas gdy najdrobniejszy nawet wybój oznacza ŚMIERĆ. Jest to egzystencjalny film akcji, ponury, brudny i nihilistyczny ale bardzo inteligentny - przez pierwszą godzinę poznajesz główne postaci, dopiero w drugiej jest tak naprawdę akcja, ale ta - gdy już jest - po prostu deklasuje w kwestii napięcia i suspensu wszystko inne, czego ukoronowaniem jest legendarna scena na wiszącym moście. Friedkin jak i ten film był częścią tzw. New Hollywood (tak samo jak Scorsese, Lumet, Coppola, itp.). Sorcerer był klapą tylko dlatego, że wyszedł dokładnie wtedy co Star Warsy... Ma w sobie wiele z Peckinpah, Herzoga i Bunuela. W filmie są 4 języki: angielski, hiszpański, francuski i niemiecki. Pierwotnie główne role mieli grać Steve McQueen, Lino Ventura i Marcelo Mastroianni. Ze wszech miar ten film polecam - ba, co więcej, ja zrobiłem do niego napisy :) Mogę dać namiary i wszystko - i bardzo ciekawym Twojej reakcji na ten film :)

Salt_The_Fries

Co prawda nie lubię filmów akcji, ale z tego co piszesz ten nie należy zupełnie do tego gatunku. Szczególnie zaciekawiło mnie to napięcie i skupienie na głównych bohaterach... Poza tym zawsze lubiłam taki realizm- chodzi o mieszankę języków. W takim razie poproszę o namiary.:) I oczywiście podzielę się wrażeniami!

czarna_maggie

Masz na myśli 'Cenę strachu'? Dobry film, chociaż tak po prawdzie to remake francuskiego filmu z lat 50.

Bruce84

Po paru ładnych latach dopowiem że z wartościowych ról z lat siedemdziesiątych warto dodać drugoplanowa role w filmie Outside Man (Un Homme est mort) Dereya i główna w filmie Ostatni Uścisk Demme'a.

Bruce84

Nawet jak film w ktorym grał był mocno sredni,to warto bylo ogladac dla niego.Bardzo charakterystyczny aktor i fajny gosc.Ma w swoim dorobku kilka klasyków,dzieki ktorym bedzie jeszcze długo pamietany.

Bruce84

Dla mnie rola w "KLUTE" Alana Pakuli to jest ROY jakiego nie znamy. Gra... alfonsa i jest po prostu genialny w tej roli. Upiorny, odpychający, śliski, nie do poznania!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones