Stanley Kubrick

8,9
13 472 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Stanley Kubrick

Witajcie moi drodzy. Poniższe informacje o Kubricku pochodzą z nieistniejącego już miesięcznika ?Cinema? (listopad 1999). Postanowiłem je jednak zamieścić tutaj z racji tego, iż uważam Stanley'a za najwybitniejszego reżysera jaki kiedykolwiek stąpał po tym łez padole, i warto poznać opinie ludzi, którzy mieli z nim przyjemność kiedykolwiek współpracować. Owe komentarze zostały wypowiedziane przez ludzi kina już po śmierci Stanley?a. Może komuś owe fakty się spodobają i jeszcze bardziej pozwolą poznać wielkiego mistrza, jakim niewątpliwie był Kubrick. Enjoy !!



Peter Bogdanovich ? wielbiciel Stanley?a Kubricka i jego filmów

? Nie mogę powiedzieć, że znałem Kubricka, chociaż na początku lat 70 telefonowaliśmy do siebie dwa czy trzy razy. Tkwił po uszy w przygotowaniach do ?Barry Lyndona? i jego telefony zaskoczyły mnie jak grom z jasnego nieba. Jego głos brzmiał młodzieńczo, wyraźnym akcentem Bronxu i rozbrajającą nutą nieśmiałości. Pytał co sądzę o Ryanie O?Neilu, który zagrał w moim ? No i co doktorku??. Córki Kubricka były fankami tego filmu i próbowały nakłonić ojca, by obsadził O?Neila w ?Barrym Lyndonie?. O tej krótkiej wymianie zdań dały o sobie znać obsesje Kubricka ? film i rodzina. Tak miało pozostać już do końca.?



Christie Kubrick ? aktorka, zagrała w ?Ścieżkach sławy?, od 1958 żona Kubricka

?Poznaliśmy się w Monachium, gdzie szukał aktorów do ?Ścieżek chwały?. Zobaczył mnie telewizji i natychmiast zadzwonił do mego agenta. Chciał mnie obsadzić w roli piosenkarki. Parę dni później zamieszkaliśmy razem i od tamtej pory nie rozstawaliśmy się nigdy na dłużej. Jeszcze wtedy matka kupowała mu ubrania, naprawdę szykowne rzeczy. Stanley był nieco niedbały, szybko zauważyłam, że było mu obojętne, co ma na sobie. Później dzieci próbowały mu kupić dobre rzeczy, ale ich wysiłki były absolutnie daremne.?


Ken Adam ? scenograf przy filmach ?Dr Strangelove? i ?Barry Lyndon?

?Jego córka Vivian pracowała nad muzyką do ?Full Matal Jacket?, a także przygotowywała dokumentację o realizacji ?Lśnienia?. Ale Stanley zdominował ją tak, że w końcu wyjechała do Los Angeles, by żyć na własną rękę. Ojciec długo nie mógł zrozumieć tej decyzji.?


Matthew Modine ? aktor, zagrał w ?Full Metal Jacket?

?Cieszę się, że po śmierci został pochowany w ogrodzie, który tak kochał. Podczas pogrzebu chciałem powiedzieć parę słów, ale przemawiali już Tom Cruise, Nicole Kidman i Steven Spielberg, a mnie zabrakło chyba na liście mówców. Byłem zaskoczony jak mało o nim wiedzieli. Przynajmniej ich opisy różniły się znacznie od doświadczeń, jakie ja wyniosłem z naszej trwającej 18 miesięcy współpracy. Na końcu przemawiała także jego córka, Vivian. Czytała fragmenty jego dziennika i opowiadała, że we wszystkim zawsze szukał granic. A kiedy już tę granicę osiągnął, odkrywał, że dalej coś jeszcze jest. Tak było.?



Richard Anderson ? aktor, zagrał w ?Ścieżkach chwały?

?Któregoś dnia, po nakręceniu 40 ujęć jednej sceny, do Kubricka przyszedł producent James B. Harris i zaczął narzekać, że jest już pierwsza w nocy, ekipa zupełnie wykończona i czas skończyć na dzisiaj. Po raz pierwszy widziałem Stanley?a tak wkurzonego. Wrzeszczał ? ?To ciągle nie to! Będę pracował dopóki nie osiągniecie zamierzonego celu!?. Następnie nakręcił kolejne 44 ujęcia i zadbał o to, by każdy w studio uczestniczył w tym z pełną świadomością.?



James B.Harris ? producent filmów ?Zabójstwo?, ?Ścieżki chwały?, ?Lolita?

?Z zamiłowania do techniki jeszcze jako młody chłopak zrobił uprawnienia pilota. I nagle z dnia na dzień przestał latać samolotami. Miało to związek z pewnym przeżyciem, kiedy to sam siedział za sterami jednosilnikowej maszyny i przy starcie o mało nie uderzył w ogrodzenie lotniska. Stanley po prostu zapomniał nacisnąć dźwignię, która poderwałaby maszynę do góry. Od tej pory prześladowała go paranoja. Miał świadomość, że skoro przytrafiło się to jemu, tak rzetelnemu, to podobne błędy mogą również popełnić inni piloci.?



Shelley Winters ? aktorka, zagrała w ?Lolicie?

?W jednej ze scen tańczyłam z Jamesem Masonem w południowoamerykańskich rytmach. Podczas prób w ogóle Kubricka nie widziałam. Prawdopodobnie schował się gdzieś, by obserwować nas z ukrycia. Kiedy moje ruchy stały się bardziej erotyczne, nagle wyłonił się jakby z nicości i powiedział ? ?To jest to!?. Później sama byłam zdumiona jak przekonywująco wypadła ta sekwencja.?



Lee Eremy ? aktor, zagrał w ?Full Metal Jacket?

?Opowiadał mi, że nie rozumie aktorów. Nie miał wśród nich żadnych przyjaciół ? w gruncie rzeczy widział w nich współpracowników, którzy nigdy na czas nie znali swoich tekstów. Uważał, że są rozpuszczeni i złościł się, że ciągle musi się z nimi wykłócać, aby wyegzekwować to, czego od nich oczekiwał.?



Marisa Berenson ? aktorka, zagrała w ?Barry Lyndonie?

?Zawsze musieliśmy być gotowi, ucharakteryzowani, w kompletnym kostiumie, z perfekcyjną fryzurą. Niechętnie korzystał z pracy statywów. Czasami całymi dniami siedzieliśmy w kostiumach, czekając na idealne światło. Nie był skory do komplementów, rzadko w ogóle coś mówił. Kiedy chciał mi coś ważnego powiedzieć, pisał raczej listy.?



Christie Kubrick

?Kiedy ostatecznie w roku 1961 osiedliśmy w Anglii, uspokoił się. Nigdy nie czuł się w Hollywood jak u siebie. Teraz wreszcie miał dom i robił wszystko, by opuszczać go tak rzadko, jak to było tylko możliwe ? podróże za ocean w ogóle nie wchodziły w rachubę. Uwielbiał zbierać rzeczy, te wszystkie jego telewizory, telefony, faksy. Poza tym mieliśmy w domu zoo. Mnóstwo zwierząt, które bardzo kochał, tak jak dzieci, a później wnuki. Wielu uważało go za pustelnika. To nieprawda, miał wielu przyjaciół, tylko spoza branży filmowej. Przy tym na zawsze pozostał Amerykaninem w Europie, który nigdy nie przestawił się na tutejsze zwyczaje. Wielu Anglików uważało to zresztą za bardzo urocze.?



Sydney Pollack ? reżyser i aktor w filmie ?Oczy szeroko zamknięte?

?W jego spojrzeniu zawsze był ten sam szelmowski błysk. Wyczuwałem w nim tego demona, nawet jeśli spokojnie zadawał pytania. Czytał wszystko, o kamerze wiedział więcej niż jakikolwiek operator, znał wszystkie tajniki zawodu, wiedział nawet, które kino ? nieważne gdzie ? jaki miało obrót w minionym roku.?



Tony Curtis ? aktor w ?Spartakusie?

?Podczas kręcenia sceny z udziałem Kirka Douglasa i moim, Stanley odezwał się do kamerzysty: ?Nie widzę twarzy aktorów?. W odpowiedzi ten ostatni popchnął nogą reflektor, tak że światło nieomal nas oślepiło i spytał: ?Czy teraz jest OK.?? Stanley spojrzał na niego z powagą: ?Nie teraz jest za dużo światła?. Przez cały czas pozostał niewzruszony, nic nie było w stanie go zdenerwować.?



Tom Cruise ? aktor, zagrał w ?Oczy szeroko zamknięte?

?Na początku dużo rozmawialiśmy o samolotach. Chciał dokładnie wiedzieć jakimi maszynami latam i jak zaczęła się moja fascynacja lotnictwem. Kiedy później lepiej się poznaliśmy, całymi godzinami dyskutowaliśmy o filmach. Nie wiem, jak on to robił, ale zawsze znalazł czas, by obejrzeć jakiś film. W domu miał bardzo piękną sale kinową. Wydaje mi się, że większość filmów uważał za złe, ale każdy obejrzał do końca.?



Nicole Kidman ? aktorka, zagrała w ?Oczy szeroko zamknięte?

?To największy honor w całym moim zawodowym życiu, że mogłam być częścią filmu Stanley?a Kubricka. On jest największym mistrzem, dla niego robiłam przed kamerą rzeczy, których nigdy nie zrobiłabym dla nikogo innego na świecie.?



Christie Kubrick

?Tego ostatniego dnia miałam wrażenie, że jest straszliwie zmęczony. Stanley nigdy nie spał długo.?



Matthew Modine

?Któregoś dnia opowiedziałem Stanley?owi dowcip. Mówiłem: ?Wyobraź sobie, że nie żyjesz?. Na to on, że to wcale nie jest zabawne. ?No tak ? kontynuowałem ? ale Steven Spielberg też nie żyje?. To mu się podobało więc opowiadałem dalej. ?A więc jesteś w niebie, właśnie umarł Steven Spielberg. Archanioł Gabriel wita go u bram niebios i mówi mu, jak bardzo jego filmy podobają się Bogu i że w związku z tym zostanie spełnione każde jego życzenie. Życzeniem Spielberga jest spotkanie z Kubrickiem. Gabriel spogląda na niego ze smutkiem i mówi, że musi chyba wiedzieć, ze Kubrick z zasady nigdy nie bierze udziału w spotkaniach. Na pocieszenie zabiera Spielberga na wycieczkę po Niebie. Kiedy koło nich przejeżdża na rowerze facet z brodą ubrany w wojskową kurtkę, podekscytowany Spielberg rozpoznaje w nim Kubricka. Pyta, czy nie mógłby po prostu podejść i przywitac się. na co Gabriel wyjaśnia, że to nie Kubrick tylko Bóg, któremu wydaje się, że jest Kubrickiem?. Stanley?owi spodobał się ten dowcip.?




To już wszystko moi drodzy. A teraz minutką ciszy uczcijmy mistrza i włączmy któryś z jego filmów...

Grifter

Rewelacja po prostu. Niektóre anegdoty są wręcz kapitalne (zwłaszcza podoba mi się ostatni dowcip).. Pokazują jakim był, niekiedy nie do zniesienia przez innych, perfekcjonistą.

Dla mnie też chyba Kubrick jest najwybitniejszych reżyserem w historii.. Każdy jego film jest niesamowity, i zarazem - doskonały..

Grifter

Tak. Dobra robota Grifter. Ostatni dowcip faktycznie piękny, i jakże głęboki ;].

Uzi

Nie z Cinemy, ale Jack mówi jak zawsze z pasją :)


Jack Nicholson:

"Jednym z najtrudniejszych filmów było chyba "Lśnienie". Nie muszę ci tłumaczyć, że Kubrick miał na planie władzę absolutną. To nie był człowiek łatwy we współpracy. Bardzo źle reagował, gdy ktokolwiek usiłował z nim dyskutować. Mimo to bardzo dobrze wspominam ten czas. Było to dla mnie jedno z największych wyzwań w karierze, ale nie żałuję. Co do Kubricka, to przed rozpoczęciem zdjęć powiedziałem mu: "Stanley, wiem, że do każdej sceny robisz mnóstwo dubli. Chcę, żebyś wiedział jedno: jeśli nawet zarządzisz sześćdziesiąte powtórzenie, to ja i tak będę wiedział, że sześćdziesiąte pierwsze będzie jeszcze lepsze". Trochę tego później żałowałem, bo on odebrał te słowa całkiem poważnie. Kubrick był absolutnym perfekcjonistą, skupionym na tym, by każda scena idealnie odpowiadała jego wyobrażeniom. Czasami wywierał na nas naprawdę silną presję, ale gdy tylko graliśmy zgodnie z jego oczekiwaniami, atmosfera od razu się poprawiała. Ja w każdym razie nie narzekałem".

La_Pier

do góry

La_Pier

"Chcę, żebyś wiedział jedno: jeśli nawet zarządzisz sześćdziesiąte powtórzenie, to ja i tak będę wiedział, że sześćdziesiąte pierwsze będzie jeszcze lepsze". Trochę tego później żałowałem, bo on odebrał te słowa całkiem poważnie."
Jack miał troszkę szczęścia, a gdyby powiedział do Stanleya, że setne powtórzenie będzie lepsze?:D

Kamileki

Jack postąpił nieroztropnie. Kubrick był mistrzem i dlatego ilość dubli przekraczała wszelkie dopuszczalne normy. Perfekcjonizm ma swoją cenę. Np. Stanley zaplanował 70 powtórek ujęcia w którym Nicholson atakuje siekierą 69-letniego Scatmana Crothersa. Nicholson zdołał przekonać Kubricka, aby poprzestał na 40 dublach.

La_Pier

A Scatman Crothers załamał się psychicznie na planie przez taką ilość dubli oraz perfekcjonizm Kubricka.

Kamileki

Jak tak powtórnie to dziś czytam, to jestem święcie przekonany, że Kubrick wstrzelił się w idealny czas dla kina. Dziś by chyba tak lekko nie miał z tymi dublami...

Grifter

Tak , dziś niestety bardziej się stawia na ilość, a więc dla większości reżyserów czy aktorów taka ilość dubli byłaby po prostu stratą czasu, a co za tym idzie pieniędzy.

Kamileki

Dziś kręci się w ekspresowym tempie, a jak wiemy Kubrick był daleki od takiego działania. "Lśnienie" kręcił tak długo, że filmy Spielberga i Beatty'ego - odpowiednio "Poszukiwacze zaginionej Arki" i "Czerwoni" - zostały opóźnione. Jak widać, wszyscy musieli uznać wyższość jego królewskiej mości Kubricka ;)

La_Pier

Odyseja kosmiczna była tworzona już od końca 1965, a premiera miała miejsce w kwietniu 1968.

Grifter

dziekuje bardzo za ten material, swietny

użytkownik usunięty
Grifter

Bardzo ciekawe wypowiedzi współpracowników oraz bliskich Stanley'a. Jak widać prywatnie był wyjątkowo trudnym, ale za to naprawdę mądrym człowiekiem, traktującym aktorów jak w wojsku, a nie jak ciepłe kluchy! Poza tym nie tylko patrząc na te teksty widać, że to co najbardziej kochał to swój dom oraz rodzina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones