Zoltan Korda

Zoltan Kellner

7,0
44 oceny pracy reżysera
Zoltan Korda (właściwie Zoltan Kellner) urodził się w 1895 roku w rodzinie węgierskich żydów. Początkowo był oficerem kawalerii. Później trafił do branży filmowej, gdzie zaczynał jako operator i montażysta, aż w końcu wylądował na reżyserskim krześle.
W 1932 roku został ściągnięty przez swojego starszego brata, znanego reżysera Alexandra Kordę, do Wielkiej Brytanii. Spośród filmów Zoltana z tego okresu na uwagę zasługują trzy. "Bosambo" znany był z tego, że jego realizacja trwała aż dwa lata. Z kolei "The Drum" i "Cztery pióra" to wybitne dzieła przedwojennej brytyjskiej kinematografii, zawierające znakomicie zainscenizowane bitwy; zwłaszcza ten ostatni film, zrealizowany w Technikolorze zdystansował wszystkie ówczesne hollywoodzkie produkcje.
Na początku lat czterdziestych Zoltan przeniósł się do USA. Dalej działał w branży filmowej, ale nie stworzył już niczego dorównującego "Czterem piórom". Z "amerykańskiej" filmografii Kordy najbardziej znane okazały się "Sahara" z Humphreyem Bogartem, oraz "Zemsta kobiety".
Zmarł 13 października 1961 roku w Hollywood.
Zoltán Kellner znany powszechnie jako Zoltan Korda przyszedł na świat 3 czerwca 1895 roku w Túrkeve na Węgrzech; w żydowskiej rodzinie jako średni spośród trzech braci (starszym był Alexander a młodszym Vincent). Jako młody człowiek w czasie pierwszej wojny światowej walczył w armii węgierskiej w stopniu oficera kawalerii. Wkrótce, tj. po zakończeniu wojny wraz ze swymi braćmi zajął się branżą filmową. Najpierw w rodzimych Węgrzech jako reżyser i scenarzysta około 1920 roku tworzy swoje pierwsze obrazy: "Károly bakák" oraz "A Csodagyerek. Następnie w połowie lat 20. w Niemczech spod jego ręki wychodzi, "Die Elf Teufel". W roku 1921 Zoltan żeni się też z węgierską aktorką, Olly Szokolay. Małżeństwo kończy się jednak 3 lata później rozwodem. W 1930 roku żeni się powtórnie z angielską aktorką Joan Gardner, z którą będzie już do swojej śmierci. Na początku lat 30. wraz z braćmi przenosi się również do Wielkiej Brytanii. I to właśnie przede wszystkim z tym krajem zwiąże swoją działalność w przemyśle filmowym, głównie jako reżyser.

Równocześnie młodszy Vincent Korda pracował nad scenografią a starszy Alexander Korda zajmował się produkcją ich wspólnych filmów. Ich pierwsze brytyjskie filmy to: dramat, "Człowiek jutra" i komedia, "Cash" nakręcone we wczesnych latach 30. Jednak największa sława przyszła od połowy lat 30. Wtedy to bracia Korda wzięli się za tworzenie swoich słynnych filmów przygodowych i wojennych, które do dzisiaj stanowią ich główną wizytówkę a które ponadto na trwałe zapisały się w historii brytyjskiego filmu. Choćby takie obrazy (o tematyce tzw. przygody kolonialnej) jak: "Bosambo", "Kala Nag", "Indie mówią". A zwłaszcza ten ostatni nakręcony już w słynnym technikolorze, w którym zresztą na przełomie lat 30. i 40. bracia Korda często tworzą swoje obrazy. Jeden z nich, powstałe pod koniec lat 30. słynne "Cztery pióra" to najwybitniejsze osiągnięcie Zoltana Kordy jako reżysera. Z pięknymi widokami rzeki Nil i pustyń Sudanu oraz licznymi scenami batalistycznymi, film ten jest uważany również za największe osiągniecie kolorowej kinematografii brytyjskiej w okresie przed drugą wojną światową.

Z kolei nakręcony wkrótce potem epicki film fantasy, "Złodziej z Bagdadu" trzeba uznać za najładniejszy przykład dotychczas powstałego brytyjskiego obrazu kolorowego. Po przeprowadzce do USA w 1940 roku bracia Korda tworzą w technikolorze jeszcze "Księgę dżungli". W kolejnych latach Zoltan reżyseruje w USA (mieszka już w tym kraju przez resztę swego życia) jeszcze parę czarno-białych obrazów, z których najbardziej znane to: "Sahara" i "Zemsta kobiety". W latach 50. ze względu na coraz większe problemy zdrowotne (głównie w wyniku gruźlicy) wycofuje się z działalności filmowej. Jego ostatni film to nakręcona w połowie lat 50. brytyjska, kolorowa produkcja "Storm Over the Nile", stanowiąca remake jego własnych "Czterech piór" sprzed kilkunastu lat. Zoltan Korda umiera w Hollywood po długiej chorobie 13 października 1961 roku.
Károly bakák (1918)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones