Recenzja filmu Chłopcy z ferajny (1990)
Martin Scorsese

Cwaniaczki

17 listopada Martin Scorsese skończył 62 lata i z tej okazji Warner Home Video wydało pakiet jego czterech głośnych filmów: "Kto puka do moich drzwi" (1968), "Alicja już tu nie mieszka" (1974), ...
Filmweb sp. z o.o.
17 listopada Martin Scorsese skończył 62 lata i z tej okazji Warner Home Video wydało pakiet jego czterech głośnych filmów: "Kto puka do moich drzwi" (1968), "Alicja już tu nie mieszka" (1974), "Po godzinach" oraz specjalne, dwupłytowe wydanie gangsterskiego dramatu "Chłopcy z ferajny". Po kolekcji filmów Humphreya Bogarta, wydanej przez Warnera kilka miesięcy temu, to kolejny zestaw, który powinien znaleźć się na półce każdego miłośnika X Muzy.

Martin Scorsese uznawany jest dziś za najwybitniejszego amerykańskiego reżysera. Kiedy w zeszłym roku Gildia Reżyserów Amerykańskich zdecydowała się uhonorować go nagrodą za całokształt, wybitny krytyk filmowy Roger Ebert skomentował ten wybór mówiąc: "Nie ma w chwili obecnej większego amerykańskiego reżysera niż Martin Scorsese i taki stan rzeczy trwa już od dłuższego czasu, co najmniej od chwili, kiedy odeszli Welles, Hitchcock i Ford. Jest reżyserem, którego inni filmowcy stawiają sobie za wzór. Nikt nie zrobił więcej i lepszych filmów w przeciągu ostatnich 30 lat niż on".

Zrealizowani w 1990 roku "Chłopcy z ferajny" są - zdaniem wspomnianego już Rogera Eberta - "najlepszym filmem o mafii, jaki kiedykolwiek został nakręcony". Oparty na faktach opowiada historię Henry'ego Hilla - byłego gangstera, który zdecydował się na współpracę z policją i żyje gdzieś objęty programem ochrony świadków. Wstrząsający, brutalny, ale jednocześnie doskonale zagrany i wyreżyserowany film jest przeciwieństwem romantycznego wizerunku gangstera, jaki znaleźć możemy m.in. w trylogii Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny".

Film został wydany na dwóch płytach. Specjalnie z myślą o edycji DVD cyfrowo poprawiono jakość obrazu i dźwięku, które teraz prezentują się rewelacyjnie. Wydanie zostało oczywiście wzbogacone o ekskluzywne dodatki specjalne.

Na pierwszej płycie znajdziemy dwa komentarze. Pierwszy z nich jest autorstwa aktorów i twórców filmu. Komentarz jednak nie towarzyszy całemu obrazowi, a jedynie wybranym fragmentom i, decydując się na jego wysłuchanie, obejrzymy tylko te sekwencje, które zostały opatrzone wypowiedziami filmowców. W komentarzu wypowiadają się: Martin Scorsese, Nicholas Pileggi, Ray Liotta, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Frank Vincent, producenci Irwin Winkler i Barbara De Fina, operator Michale Ballhaus oraz montażystka Thelma Schoonmaker.
Drugi komentarz, zatytułowany "Komentarz gliniarzy i oszustów", jest jeszcze ciekawszy. Wypowiadają się w nim były gangster Henry Hill (jeden z głównych bohaterów filmu) i były agent FBI Edward McDonald. Panowie opowiadają o autentycznych wydarzeniach, uzupełniając historię pokazaną w obrazie o dodatkowe informacje.

Oba komentarze godne są wysłuchania, choć niestety nie doczekały się polskiego tłumaczenia. Szkoda, bowiem pozostałe dodatki zawarte na drugiej płycie zostały opatrzone polskimi napisami.

Otwierający drugą płytę materiał "Dorabianie, jak powstał film Goodfellas" to "Making of" poświęcony realizacji "Chłopców z ferajny" od momentu narodzenia się pomysłu aż do kinowej premiery. O projekcie oprócz reżysera opowiadają aktorzy i członkowie ekipy filmowej.

Dodatek "Życie codzienne gangstera" to obszerna wypowiedź Henry'ego Hilla, który potwierdza, iż "Chłopcy z ferajny" to w 99% historia prawdziwa. Hill opowiada o swoim "codziennym" życiu gangstera i dzieli się z widzami swoimi przemyśleniami na ten temat.

Kolejny materiał zatytułowany "Ci się dorobili, dziedzictwo Goodfellas" to zbiór wypowiedzi reżyserów, takich jak Joe Carnahan, Jon Favreau, Antoine Fuqua, Richard Linklater i Frank Darabont poświęconych znaczeniu "Chłopców z ferajny" w ich życiu i karierze.

Bardzo ciekawy jest materiał "Papier jest tańszy od taśmy filmowej" będący porównaniem rysowanych odręcznie przez Scorsese na scenariuszu storyboardów z finalnymi scenami filmu, które owe szkice ilustrują.
Listę dodatków zamyka zwiastun filmu, niestety, pozbawiony polskiego tłumaczenia.

Kolejne filmy w kolekcji, czyli "Kto puka do moich drzwi", "Alicja już tu nie mieszka" oraz "Po godzinach" są dostępne w edycjach jednopłytowych. Każdy z tych tytułów po raz pierwszy ukazał się teraz na DVD i również został uzupełniony o dodatki specjalne: komentarze oraz dokumenty.

"Kolekcja filmów Martina Scorsese" to spełnienie marzeń wielu miłośników dobrego kina. Cztery doskonałe tytuły w jednym, eleganckim opakowaniu, które bardzo dobrze prezentuje się na półce. Polecam bez wahania.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 16% uznało tę recenzję za pomocną (167 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)