Recenzja filmu Życzenie śmierci (1974)
Michael Winner

Historia miejskiego mściciela

"Życzenie śmierci" Michaela Winnera, jeden z najlepszych filmów w karierze Charlesa Bronsona oglądałem po raz pierwszy jeszcze w podstawówce i choć nie do końca zrozumiałem wszystkie niuanse, to ...
Filmweb sp. z o.o.
"Życzenie śmierci" Michaela Winnera, jeden z najlepszych filmów w karierze Charlesa Bronsona oglądałem po raz pierwszy jeszcze w podstawówce i choć nie do końca zrozumiałem wszystkie niuanse, to pamiętam, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bronson na jakiś czas stał się jednym z moich ulubionych aktorów, a kolejne części cyklu oglądałem jedną po drugiej.
Ponowne spotkanie z Paulem Kerseyem - bohaterem "Życzenia śmierci" - stało się dla mnie możliwe dzięki firmie Vision, która wydała film na DVD w kolekcji QDVD. Zasiadając przed telewizorem zastanawiałem się, czy licząca sobie już 30 lat produkcja mnie nie rozczaruje. Na szczęście nic takiego się nie stało. "Życzenie śmierci" to wciąż kawałek niezłego i emocjonującego kina.

Paul Kersey (Charles Bronson) jest dobrze sytuowanym architektem, mężem pięknej kobiety i ojcem wspaniałej córki. Niestety, pewnego dnia jego szczęście pryska. Matka i córka padają ofiarą brutalnego napadu, po którym żona Kerseya umiera, a córka popada w chorobę psychiczną.
Policja nie ukrywa, że schwytanie sprawców jest prawie niemożliwe. Zrozpaczony Kersey postanawia sam szukać sprawiedliwości i wypowiada wojnę miejskim przestępcom. Uzbrojony w rewolwer przemierza nocami ulice Nowego Jorku, likwidując każdego oprycha, który stanie mu na drodze.
Bardzo szybko "Mściciel" - jak go określa prasa - staje się bohaterem mediów, a przestępczość w mieście spada o 50%. Działanie Kerseya nie podoba się jednak policji...

"Życzenie śmierci" można śmiało nazwać filmem propagandowym. Historia w nim opowiedziana przedstawiona jest bowiem w taki sposób, że widz nie tylko nie kwestionuje wendetty Kerseya, ale w duchu zachęca go do dalszych zabójstw.
Michael Winner (reżyser) i Wendell Mayes (scenarzysta), przenosząc na duży ekran powieść Briana Garfielda, dopuścili się przekłamań. O ile w książce Garfielda działania Kerseya stają się pretekstem do rozważań na temat samosądów, o tyle w filmie zemsta bohatera pokazana jest jednoznacznie w pozytywnym świetle. Początkowa scena niezwykle brutalnego napadu, późniejsze obrazki z ulic Nowego Jorku, gdzie na każdym roku czai się zbir z nożem bądź rewolwerem oraz wszechobecna bezradność policji nie pozostawiają wątpliwości co do słuszności decyzji Kerseya.

Temat wzbudzał kontrowersje 30 lat temu i wzbudza je teraz, mimo to "Życzenie śmierci" nadal pozostaje jednym z najlepszych filmów sensacyjnych w historii gatunku. Wyreżyserowany sprawną ręką Michaela Winnera wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Duża w tym zasługa doskonałej, niepokojącej muzyki Herbiego Hancocka, która współtworzy ponury klimat filmu.

Na płycie DVD znajdziemy ponadto zwiastun kinowy promujący "Życzenie śmierci", trailery innych filmów, które niebawem ukażą się w kolekcji QDVD oraz tekstowe informacje na temat twórców filmu i aktorów.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 86% uznało tę recenzję za pomocną (37 głosów).