Recenzja filmu Superprodukcja (2002)
Juliusz Machulski

Podwójne uderzenie

"Superprodukcja" to film, w którym dostało się wszystkim - aktorom, sponsorom, miłości, damom" - tak Janusz Rewiński komentuje najnowszą komedię Juliusza Machulskiego w jednym z wywiadów z ...
Filmweb sp. z o.o.
"Superprodukcja" to film, w którym dostało się wszystkim - aktorom, sponsorom, miłości, damom" - tak Janusz Rewiński komentuje najnowszą komedię Juliusza Machulskiego w jednym z wywiadów z twórcami, które stanowią dodatek do jej wydania dvd.
Firma Vision przygotowała prawdziwą niespodziankę dla miłośników talentu reżysera, ponieważ dwupłytowe wydanie "Suprerprodukcji" wzbogacone jest o imponującą liczbę dodatków.

Film możemy obejrzeć z dźwiękiem w formatach Dolby Digital 5.1 lub DTS 5.1. Wersja wzbogacona jest o napisy w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Na pierwszej płycie, poza trwającym 96 minut filmem, znajduje się "Komentarz" dzięki któremu cały obraz możemy obejrzeć słuchając w tle uwag Juliusza Machulskiego i scenarzysty Jarosława Sokoła.
Druga natomiast zawiera kilkanaście dodatków, które pozwalają widzowi stanąć na chwilę po drugiej stronie i przyjrzeć się "Suprerprodukcji" od strony kulis, a także przeanalizować film pod kątem rozwiązań technicznych i warsztatowych.

Pierwszy dodatek to "Sceny niewykorzystane" - 6 scen, które nie zmieściły się w filmie opatrzonych komentarzem reżysera. Kolejnym materiałem jest zrealizowany w konwencji komediowej "Reportaż z planu", zawierający ujęcia z planu ubarwione zabawnym komentarzem narratora. O efektach specjalnych opowiadają Tomasz Bagiński i Mariusz Rokicki w dodatku "Efekty specjalne".

W kulisy realizacji filmu wprowadzą widza wywiady ("Wywiady") przeprowadzone z reżyserem, który opowiada jak kompletował obsadę i zdradza niektóre tajniki pracy na planie, a także z innymi twórcami filmu. Swoimi spostrzeżeniami na temat przedsięwzięcia podzielą się między innymi Jan Machulski, Anna Przybylska, Jarosław Sokół, Janusz Rewiński i Rafał Królikowski.
Kolejnym dodatkiem jest "Reportaż z premiery", która odbyła się w Cinema City Sadyba i zgromadziła wiele znanych twarzy związanych z branżą filmową. Kilkuminutowa relacja pokazuje publiczność na sali kinowej i w kuluarach, szkoda tylko, że niewiele w tym dodatku słychać.
Oryginalnym pomysłem jest "Elementarz Superprodukcji" - dodatek przeznaczony dla tych, którzy lubią łamigłówki i testy. Dzięki "Elementarzowi..." będą mieli okazję znaleźć się na chwilę "W montażowni" i zmierzyć się z trudnym zadaniem, polegającym na ułożeniu we właściwej kolejności ujęć w poszczególnych scenach, a także rozwiązać "Test predyspozycji do zawodu producenta filmowego". 20 zabawnych pytań niejednemu przyszłemu filmowcowi da wiele do myślenia i pomoże sprecyzować plany, wszystko oczywiście z przymrużeniem oka.
"Elementarz..." zawiera także "Słownik gwary filmowej", który z pewnością pozwoli przyswoić sobie rozmaite zwroty związane z produkcją, dzięki niemu można dowiedzieć się co znaczy klapsera, iść bananem, lasotaśma, czy ostrzyciel.
Kolejne dodatki to "Biografie" (prezentujący sylwetki twórców i aktorów), "Fotosy z filmu" i "Teledysk T.Love".
Na płycie nalazły się również "Zwiastuny" - spot telewizyjny i zwiastun kinowy oraz "Materiały promocyjne".
"Inne DVD" to prezentacja filmów DVD (okładka i krótkie streszczenie), które w swojej ofercie ma firma Vision.

"Superprodukcja" doczekała się solidnego wydania DVD. Co prawda na płycie znalazło się kilka dodatków, które są zwyczajnymi "zapchaj dziurami" (Materiały Promocyjne, Relacja z premiery, Fotosy z filmu), ale ogólnie jest bardzo pozytywnie. Polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 10% uznało tę recenzję za pomocną (41 głosów).