Recenzja filmu Wimbledon (2004)
Richard Loncraine

Przynieś mi szczęście

Starzejący się tenisista u schyłku kariery (Paul Bettany) ma zamiar przyjąć propozycję pracy w centrum rekreacji dla nowobogackich. Podczas turnieju poznaje piękną Lizzie Bradbury (Kirsten Dunst) ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Wimbledon (2004)
Starzejący się tenisista u schyłku kariery (Paul Bettany) ma zamiar przyjąć propozycję pracy w centrum rekreacji dla nowobogackich. Podczas turnieju poznaje piękną Lizzie Bradbury (Kirsten Dunst) - infant terrible amerykańskiego tenisa - i dzięki uskrzydlającej go miłości zaczyna coraz lepiej grać. Zdaniem ambitnej i zdeterminowanej Lizzie kariera i uczucia nie idą ze sobą w parze, ale i ona zakochuje się po uszy.

Film nie jest przeznaczony wyłącznie dla tenisistów, nie ma ich aż tak dużo by się to opłacało - mówią twórcy w jednym z materiałów dodatkowych, ale myślę, że nawet widzowie, którzy z tenisem nigdy nie mieli nic wspólnego z przyjemnością sięgną po wydanie DVD z filmem „Wimbledon" - zabawną komedię romantyczną, której tło stanowią sportowe emocje towarzyszące prestiżowemu turniejowi. Film reżyserii Richarda Loncraine’a powstał w tej samej wytwórni, która wypuściła swego czasu takie przeboje jak „Cztery wesela i pogrzeb" , "Notting Hill" i "Dziennik Bridget Jones".

Wśród dodatków znajdziemy kilka materiałów na temat filmowej gry w tenisa - Witamy w klubie oraz Kontrola nad piłką, w którym twórcy opowiadają o wysiłkach, jakie włożyli, aby aktorzy wyglądali jak profesjonaliści. Gruntowne przeszkolenie, jakie otrzymali z rąk Australijczyka PATa CASHa, czempiona Wimbledonu z 1987 roku, który pracował przy filmie w roli konsultanta sportowego, dało całkiem niezłe efekty.
Paul Bettany i Kirsten Dunst wyćwiczyli ładny styl i na korcie prezentowali się wspaniale. Nie obyło się w „Wimbledonie" bez wprowadzenia efektów specjalnych, po to, aby nie trzeba było w nieskończoność powtarzać niektórych ujęć. Zdarzało się, że aktorzy rozgrywali mecze bez piłki lub serwowali normalnie, a potem wkraczała na plan piłka komputerowa. Twórcy zdradzają, że niekiedy trzeba było nakręcić 30 ujęć, by otrzymać jedno profesjonalne i udane.
W ostatnim filmowym meczu jest scena, która obejmuje cały plan i wygląda jakby została nakręcona jednym ruchem kamery. W tym celu nakręcono 36 osobnych ujęć, które połączono tak, aby uzyskać wrażenie upływu czasu.

W dodatku Trening wschodzącej gwiazdy Paul Bettany zdradza, że początkowo cieszył się z roli w komedii romantycznej, ale kiedy przeszło do morderczych treningów, przeżył szok. Wcielenie się w postać Petera Colta wymagało trenowania pięć razy w tygodniu.
W dodatku Wimbledon – za kulisami aktorzy i twórcy opowiadają o postaciach filmowych i pracy na planie. Kolejną atrakcją jest możliwość obejrzenia filmu z komentarzem reżysera Richarda Loncraine’a i aktora Paula Bettany. Oprócz tego wydanie dvd zawiera zwiastuny takich filmów jak „"Bridget Jones: W pogoni za rozumem" oraz „Terminal"

Wszystkie dodatki zostały przetłumaczone i możemy je oglądać z polskimi napisami. Ścieżka dźwiękowa filmu w wersji oryginalnej, jak również wersja z polskim lektorem zapisane zostały w formacie DD 5.1.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 67% uznało tę recenzję za pomocną (15 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)