Recenzja filmu Karol - człowiek, który został papieżem (2005)
Giacomo Battiato
Elżbieta Kopocińska-Bednarek

Wielki człowiek

"Karol - człowiek, który został papieżem" to jedna z najgłośniejszych premier tego roku. Przygotowany z myślą o telewizji film tylko w Polsce, w nieco skróconej wersji, trafił do dystrybucji ...
Filmweb sp. z o.o.
"Karol - człowiek, który został papieżem" to jedna z najgłośniejszych premier tego roku. Przygotowany z myślą o telewizji film tylko w Polsce, w nieco skróconej wersji, trafił do dystrybucji kinowej, szybko stając się jednym z najbardziej dochodowych tytułów roku. Teraz, dzięki dwupłytowemu wydaniu DVD możecie "Karola" obejrzeć w wersji takiej, w jakiej został nakręcony oryginalnie - dłuższej o ponad 20 minut.

Muszę przyznać, że w porównaniu z filmem kinowym wersja wydłużona na DVD znacznie bardziej przypadła mi do gustu.

Kinowy "Karol" miał powolną, typową dla produkcji telewizyjnych, narrację. W przypadku wydania DVD tego problemu nie było. Trwający nieco ponad 3 godziny film obejrzałem w ciągu dwóch wieczorów z dużym zainteresowaniem.

Dodatkowym atutem okazały się dodatki specjalne, dzięki którym dowiedziałem się wiele na temat procesu powstawania filmu, jak również postaci Jana Pawła II.

Na pierwszej płycie znajdziemy jedynie film, który jednak możemy obejrzeć również z polskim, przygotowanym specjalnie z myślą o wydaniu DVD, dubbingiem, w którego nagraniu wzięli udział polscy aktorzy odtwarzający główne role w filmie. Oczywiście na krążku nie zabrakło również oryginalnej, angielskiej ścieżki dźwiękowej (obie w formacie DD 5.1) i polskich napisów.

Na drugiej płycie znalazła się pokaźna ilość dodatków. Co ważne, nie są one poświęcone wyłącznie produkcji filmu, ale również postaci Karola Wojtyły. Warto dodać, że wszystkie zostały opatrzone polskimi napisami.

Informacje na temat realizacji obrazu znajdziecie w dodatkach "Specjalna prezentacja Kanału 5" oraz "Film zza kulis". Te dwa, trwające po kilkanaście minut każdy, materiały filmowe to zbiór wypowiedzi aktorów i członków ekipy filmowej, jak również zdjęć z planu, dzięki którym poznacie historię powstania biografii, jak również problemy, z jakimi borykać musieli się twórcy podczas jej realizacji.

Miłośnicy muzyki filmowej nie powinni przegapić dodatków "Ennio Morricone w studiu nagrań" oraz "W domu Ennio Morricone z producentem i reżyserem", dzięki którym możemy zobaczyć jak pracuje jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina.

Jednakże najwięcej informacji zarówno na temat filmu, jak i jego tytułowego bohatera dowiecie się z sześciu obszernych wywiadów, w których na oba tematy wypowiadają się aktorzy: Piotr Adamczyk, Raoul Bova, Violante Placido, reżyser Giacomo Battiato, producent Pietro Valsecchi, kompozytor Ennio Morricone i Gian Franco Svidercoschi ? autor książki, na podstawie której powstał scenariusz filmu. Każdy z nich opowiada o przeżyciach i uczuciach, jakie towarzyszyły mu podczas pracy nad filmem. Dla każdej z osób, z różnych względów, "Karol" okazał się produkcją szczególną. Dzięki wywiadom lepiej poznacie również samą historię powstania obrazu.

Listę materiałów dodatkowych zamykają: zwiastun kinowy, 4 sceny usunięte, archiwalny zapis przemówienia Karola Wojtyły, które wygłosił w 1978 roku na Placu Świętego Piotra na krótko po tym, jak wybrano go papieżem oraz obszerna, licząca 67 fotosów, galeria zdjęć z filmu i planu filmowego.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 40% uznało tę recenzję za pomocną (15 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (7)

zobacz wszystkie