Recenzja filmu Skarb narodów (2004)
Jon Turteltaub

Zostań łowcą skarbów!

"Skarb Narodów" - najnowsze dziełu duetu Jerry Bruckheimer i Nicolas Cage - mimo nie zawsze pochlebnych recenzji okazał się najbardziej kasowym przebojem w karierze uhonorowanego Oscarem aktora. ...
Filmweb sp. z o.o.
"Skarb Narodów" - najnowsze dziełu duetu Jerry Bruckheimer i Nicolas Cage - mimo nie zawsze pochlebnych recenzji okazał się najbardziej kasowym przebojem w karierze uhonorowanego Oscarem aktora. Kosztujący 100 milionów dolarów film zarobił na całym świecie prawie 350 milionów dolarów, a do tej sumy dojdą teraz kolejne dziesiątki milionów z rynku wideo i DVD, gdzie "Skarb Narodów" właśnie zadebiutował.

Bohaterem obrazu jest Benjamin Franklin Gates - domorosły naukowiec i łowca przygód od wielu poszukujący legendarnego skarbu templariuszy, który rzekomo został przywieziony do Ameryki przez Ojców Założycieli. Dzięki szczęściu i unikalnemu talentowi do rozwiązywania nawet najtrudniejszych zagadek udaje mu się ustalić, że mapa do skarbu została zapisana atramentem sympatycznym na odwrocie Deklaracji Niepodległości. Niestety, dowiaduje się o tym również bezwzględny Ian Howe, który decyduje się ukraść bezcenny dokument i przywłaszczyć sobie skarb. Benjamin Franklin postanawia pokrzyżować mu plany...

Wydanie DVD filmu ukazuje się na naszym runku dzięki firmie Imperial Home Entertainemnt i ze wszech miar zasługuje na uwagę. Od strony technicznej edycja prezentuje się znakomicie, zarówno obraz jak i dźwięk (DD 5.1) są doskonałej jakości i zadowolą nawet najbardziej wybrednych amatorów kina domowego.

"Skarb Narodów" zwraca na siebie uwagę również sposobem prezentacji dodatków, do których - wzorem bohaterów filmu - dotrzemy bo odkryciu specjalnego kodu. Warto zauważyć, że wszystkie materiały dodatkowe zostały opatrzone polskim tłumaczeniem.

Po włożeniu płyty do czytnika uruchamia się proste menu, w którego górnej części znajduje się tajemnicza ikona przedstawiającą książkę. Po kliknięciu w nią jesteśmy poproszeni po danie kodu, którego jednak jeszcze nie znamy. Aby go odnaleźć musimy wpierw obejrzeć wszystkie dodatki na płycie.

W dziale "Poszukiwacze skarbu" znajdziemy cztery podrozdziały: "Na planie Skarbu Narodów", "Usunięte sceny", "Animacja sceny otwarcia" oraz "Alternatywne zakończenie".
Pierwszy z nich to 11-minutowy dokument opowiadający o realizacji filmu. Aktorzy i członkowie ekipy opowiadają o pracy na planie nie szczędząc sobie oczywiście pochwał. Pozostałe dodatki - nie wymagające moim zdaniem większego opisu - opatrzone są wstępem reżysera Jona Turteltauba.

Po obejrzeniu każdego z wymienionych materiałów pojawi się cyfra kodu, którą musimy zapamiętać. Kiedy już projekcję wszystkich dodatków będziemy mieli za sobą zostaniemy poproszeni o podanie szyfru. Jeśli będzie właściwy otrzymamy dostęp do kolejnych materiałów: "Prawdziwi łowcy skarbów", "Riley Poole zna szyfr" oraz "Templariusze".

Pierwszy z nich to krótki dokument, w którym prawdziwi poszukiwacze skarbów opowiadają o swojej pracy, jak również możemy zobaczyć ich przy pracy, której 90% - jak twierdzą - polega na spędzaniu czasu w bibliotece i studiowaniu map.
"Riley Poole zna szyfr" jest banalnym materiałem na temat szyfrów oraz ich dekodowaniu. Po jego zakończeniu zostaniemy zaproszeni do zabawy, której celem będzie odkrycie kolejnego - tym razem czterocyfrowego - kodu. Ten z kolei pozwoli nam na uruchomienie specjalnego dodatku zatytułowanego "Trivia Track". Teraz, jeśli zdecydujemy się na obejrzenie filmu, podczas projekcji u dołu ekranu pojawiać się będą napisy informujące nas o ciekawostkach związanych z produkcją.

Ostatni z dodatków, czyli "Tempalriusze" to również banalny materiał poświęcony historii jednego z najpotężniejszych zakonów rycerskich jak również ich legendarnemu skarbowi.

Po obejrzeniu wszystkich dodatków zostanie nam podany specjalny kod końcowy. Po jego wpisaniu otrzymamy dostęp do specjalnego menu zawierającego odnośniki do wszystkich, nawet ukrytych, materiałów zawartych na płycie.

"Skarb Narodów", jak na przebojową superprodukcją przystało, doczekał się bardzo dobrego wydania DVD. Doskonała jakość obrazu i dźwięku jak również ciekawie podane dodatki zapewnią Wam kilka godzin wybuchowej i dynamicznej (choć nie zawsze logicznej) rozrywki. Polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 31% uznało tę recenzję za pomocną (29 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)