Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005)
Nick Park
Marek Robaczewski
Peter Sallis
Ralph Fiennes

Plastelinki

Animowany film <a href="http://wallace.gromit.klatwa.krolika.filmweb.pl/" class="n"><b>"Wallace i Gromit: Klątwa Królika"</b></a> przebojem zdobył ekrany kin na całym świecie. Pełnometrażowe
Animowany film "Wallace i Gromit: Klątwa Królika" przebojem zdobył ekrany kin na całym świecie. Pełnometrażowe dzieło Nicka Parka i Steve'a Boxa nie tylko przyniosło swoim twórcom pokaźne dochody, ale otrzymało również Oscara dla najlepszego filmu animowanego, pokonując w tegorocznej rywalizacji tak głośne produkcje jak "Gnijąca panna młoda" i "Ruchomy zamek Hauru". To już trzecia Nagroda Akademii dla nierozgarniętego wynalazcy i jego psa. Wcześniej twórca postaci Nick Park otrzymał aż trzy Oscary za krótkometrażowe filmy opowiadające o przygodach Wallace'a i Gromita: "Wściekłe gacie" (1994) i "Golenie owiec" (1996). Jeżeli z jakiś powodów nie wybraliście się do kina na "Klątwę królika" lub też uważacie, że jednorazowe obejrzenie dzieła Parka i Boxa to za mało, to mam dla was doskonałą wiadomość. Pierwsza pełnometrażowa produkcja z udziałem Wallace'a i Gromita właśnie ukazała się na DVD a edycja filmu na pewno nie rozczaruje nawet najbardziej wymagających widzów. Wydawcą płyty jest firma ITI Home Video, która "Klątwą królika" debiutuje jednocześnie na rynku jako dystrybutor filmów z oferty studia Universal Pictures. Co ważne, debiutuje niezwykle udanie. "Klątwa królika" ukazuje się w naszym kraju w pełnej polskiej wersji językowej. Otrzymujemy więc nie tylko przetłumaczony film (dubbing + napisy), ale również profesjonalne tłumaczenie dodatków (w tym komentarza) i polskie menu płyty. Po włożeniu krążka do czytnika automatycznie uruchamia się zwiastun promujący animowaną komputerowo produkcję "Skok przez płot", która na polskich ekranach zadebiutuje już w lipcu. Trailera, niestety, nie można pominąć a jedynie przewinąć. Dzięki wydaniu DVD możemy obejrzeć "Klątwę królika" już nie tylko z polskim dubbingiem, ale również z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami (obie w formacie DD 5.1). Jest to o tyle istotne, że w oryginale głosów głównym bohaterom udzielają takie sławy jak Ralph Fiennes oraz Helena Bonham Carter i warto posłuchać w jaki sposób oni interpretują swoje postacie. Z dodatków specjalnych najbardziej wyróżnia się "Komentarz na medal", w którym o filmie opowiadają Nick Park i Steve Box. Dzięki polskiemu tłumaczeniu (napisy) możemy poznać dokładną historię realizacji filmu oraz szczegóły dotyczące powstawania jego poszczególnych elementów. Prawdziwa kopalnia informacji nie tylko na temat tego filmu, ale w ogóle wyzwań jakie niesie ze sobą animacja plastelinowych bohaterów. W dodatkach specjalnych znalazło się również cos dla najmłodszych widzów. Klikając w rozdział o tajemniczej nazwie DWK przeniesiemy się do działu "DreamWorks Kids", w którym umieszczono cztery minigry i zabawy dla dzieci. Szczególnej uwadze polecam pierwszą z nich zatytułowaną "Grupa do zadań specjalnych". Po pomyślnym ukończeniu trzech etapów otrzymacie kod odblokowujący dostęp do unikalnych dodatków DVD ROM. Na płycie nie zbrakło również scen usuniętych. Jest ich w sumie 9 i wszystkie opatrzone opcjonalnym komentarzem reżyserów. Co prawda część z nich to animowane storyboardy, ale warto poświęcić im parę minut choćby po to, żeby wysłuchać hymnu prowadzonej przez bohaterów firmy Szkodnikuritas, który ostatecznie nie trafił do filmu oraz obejrzeć dwa alternatywne zakończenia. Fani materiałów dokumentalnych będą zadowoleni oglądając "Historię Wallace'a i Gromita", "Za kulisamu 'Klątwy królika'" oraz "Dzień z życia w Aardman". Pierwszy z nich to 20-minutowa historia głównych bohaterów filmu począwszy od ich rysunkowych korzeni a na najnowszym filmie skończywszy. Z drugiego dowiemy się, jak powstawał uhonorowany Oscarem obraz, a dzięki trzeciemu możemy zwiedzić zatrudniające około 200 osób studio Aardman, w którego murach powstała nie tylko "Klątwa królika", ale również fenomenalne "Uciekające kurczaki". Dla osób chcących pójść w ślady Nicka Parka i Steve'a Boxa przygotowano materiał "Jak zbudować królika" pokazujący, w jaki sposób ulepić z plasteliny własnego królika. Listę dodatków zamykają obszerna galeria zdjęć ("Album rodzinny") oraz kolekcja zwiastunów promujących filmy "Madagaskar", "Rybki z ferajny", "Shrek 2", "Uciekające kurczaki" i "Niania" oraz interaktywną grę DVD z udziałem Wallace'a i Gromita. Więcej dodatków czeka na nas po włożeniu płyty do czytnika DVD ROM. Po jej uruchomieniu otrzymamy dostęp do menu z poziomu którego możemy odwiedzić oficjalną internetową stronę filmu oraz stronę DreamWorks Kids, jak również uzyskamy możliwość wydrukowania mnóstwa filmowych gadżetów z bohaterami "Klątwy królika": kalendarzy, pocztówek, puzzli itp.
?Pamiętam dobrze ideał swój...? ? tymi słowami zaczyna się sławny utwór Dżemu, ?Wehikuł Czasu?, w którym... czytaj więcej