Torque: Jazda na krawędzi (2004)
Joseph Kahn
Martin Henderson
Ice Cube

Złota Malina

"<a href="http://torque.jazda.na.krawedzi.filmweb.pl/" class="n">Torque</a>" to moim zdaniem jeden z najgorszych filmów jaki gościł na naszych ekranach w tym roku. Fatalne aktorstwo, nieporadna
"Torque" to moim zdaniem jeden z najgorszych filmów jaki gościł na naszych ekranach w tym roku. Fatalne aktorstwo, nieporadna reżyseria, totalny brak prawdopodobieństwa i logiki to tylko najważniejsze jego błędy. Teraz "dziełko" to ukazuje się DVD, gdzie jednak chyba też nie odniesie sukcesu. Na okładce płyty możemy przeczytać, że film został wydany w pełnej polskiej wersji językowej, co obejmuje: polskiego lektora, napisy i tłumaczenia dodatków. Niestety, nie jest to zgodne z prawdą. Większość materiałów dodatkowych nie została w ogóle przetłumaczona. Pomijając dodatek ukryty - o nim za chwilę - o którym możemy przeczytać, że dostępny jest jedynie w wersji oryginalnej, polskimi napisami nie zostały opatrzone również dwa komentarze towarzyszące projekcji "Torque". Już sam fakt umieszczania aż dwóch komentarzy do tak słabego filmu uważam za nieporozumienie. Obejrzenie "Torque" tylko raz wymaga sporo samozaparcia i dobrej woli, ale powtórna projekcja zakrawa już na masochizm. W nagrywaniu pierwszego komentarza udział wzięli: reżyser Joseph Kahn i aktorzy Martin Henderson, Will Yun Lee, Monet Mazur, Jay Hernandez, Adam Scott i Maatt Schulze. Ich wypowiedzi nie są specjalnie treściwe, ale na pewno nie są nudne. Niekiedy przekrzykując się wzajemnie aktorzy i reżyser opowiadają anegdoty z planu i komentują poszczególne sceny. Dużo ciekawszy jest drugi komentarz, w którym o filmie opowiadają ponownie Joseph Kahn scenarzysta Matt Johnson, operator Peter Levy, specjalista od efektów specjalnych Eric Durst, montażysta dźwięku Tim Gedemer, drugi reżyser Gary Davis, montażysta David Blackburn i scenograf Peter Hampton. Ci z kolei koncentrują się jedynie na technicznej stronie filmu i choć miejscami można pogubić się fachowej terminologii (brak tłumaczenia lub chociaż angielskich napisow), to jednak można dowiedzieć się z niego kilku ciekawych rzeczy. Pozostałe dodatki jakie znajdziemy na płycie to "Wyścig - wersja animatic", czyli porównanie sceny otwierającej film z jej wersją storyboardową. Bardzo podobny jest "Pociąg - wersja animatic", z tą różnicą, że tam do storyboardów i fragmentu filmu dołączono również animację komputerową wykonaną przed rozpoczęciem zdjęć w celu zilustrowania wizji reżysera. Listę dodatków zamykają zwiastun kinowy oraz teledysk do piosenki "Lean Low" w wykonaniu grupy Youngbloodz. Uważni widzowie znajdą również jeden dodatek ukryty. Aby go otworzyć, należy kliknąć w naszywkę z napisem "champ" na kurtce Forda w dziale "Dodatki specjalne". W ten sposób uruchomimy krótki dokument poświęcony najszybszemu motocyklowi świata - Y2K Turbine Superbike. O tej wspaniałej maszynie opowiada sam Ted McIntyre, właściciel warsztatu M.T.T., w której tego rodzaju motocykle kładane są na indywidualne zamówienia. W sumie jest to chyba najciekawszy z prezentowanych na płycie dodatków. Nie polecam "Torque" ani w kinie ani na DVD. To z całą pewnością jeden z najgorszych filmów tego roku, a bardzo słabiutkie pod względem dodatków wydanie DVD nijak nie zachęca, żeby poświęcić mu kilkadziesiąt minut Waszego cennego czasu.
Zaczyna się tak: Dwa autka rodem z "Szybkich i wściekłych" (czytaj: odpicowane do granic estetycznych i... czytaj więcej