PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=204768}

Święta wojna

5,1 10 170
ocen
5,1 10 1 10170
Święta wojna
powrót do forum serialu Święta wojna

Według mnie

ocenił(a) serial na 10

Genialny serial komediowy ,choć mnie osobiście bardziej przypadły do gustu te starsze odcinki , gdy Bercik był prawie normalnym mieszkańcem Katowic , pózniej zaczęto robić z niego psychopatę i niedoszłego mordercę listonosza , ale też było dobrze ,To co większość ludzi wymienia jako wady (niski budżet ,amatorskie aktorstwo , ciągle sceny rozgrywają się w tych samych miejscach) ,moim zdaniem to właśnie zalety , które tworzą niespotykany gdzie indziej klimat . Poza tym fenomenalna kreacja Krzysztofa Hankego (Kaj moja giwera?) , Serial oczywiście dodaje do ulubionych.

ocenił(a) serial na 7
SebastianNiestudent

Ja oceniłem ostrożnie na "7" (zob.moją poniższą ocenę, gdzie piszę o braku wulgarności tego serialu mimo ryzykownych czasem tematów), ale z innego punktu widzenia można by dać więcej. Jedno dla mnie jest pewne - ilekroć zasiądę przed telewizorem dla "Świętej wojny", poczuję się bezpiecznie, z dala od modnego współcześnie wulgaryzmu, poczuję się tak, jak przy dobrych starszych filmach z l.50-70, gdy potrafiono szanować wrażliwość widzów, a nie jestem starym człowiekiem, moja wrażliwość kształtowała się w l.80.

ocenił(a) serial na 10
Wydmin

A na jakim kanale zasiadasz przed telewizorem ??, bo od pażdżiernika 2013 ,do wiosny 2014 na Polo tv leciało, ale w kółko te same odcinki.
Niestety muszę wstawać o 4;30, więc po 23 to już za pózna pora była, podobno serial leciał też po północy na TVP Warszawa ,więc też za pózno.
Na youtubie naliczyłem 88 odcinków, a gdzie można odświeżyć po latach stare??. Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby TVP2 zaczęło go powtarzać w soboty po południu ,tak jak było dawniej, chyba że masz nagrane odcinki i zasiadasz wygodnie przed telewizorem. Pamiętam że gdy byłem w podstawówce nagrywałem na kasety ,ale jak się przeprowadzałem gdzieś zginęły.Wg mnie TVP 2 zamiast tworzyć debilne seriale typu ''Rodzinka pl.'' czy ''Na sygnale'' mogłaby odświeżyć ''Świętą Wojnę'', chociaż w gorszym czasie antenowym.

ocenił(a) serial na 7
SebastianNiestudent

Jest na TVP Regionalnej o g.9:05 i powtórka o 0:25.

ocenił(a) serial na 7
SebastianNiestudent

To są ostatnie odcinki, może zostało 20 do końca, nie wiem, co potem zrobią, może przeniosą na inny kanał zaczynając od nowa?

ocenił(a) serial na 10
Wydmin

Właśnie te ostatnie (2006-2008) oglądałem jeszcze na TVP 2, a ja chciałbym obejrzeć głównie te ze środka (2002-2005), bo te pierwsze (1999-2001) czasem oglądałem szykując się do pracy na Polo tv o 5;05 rano leciały powtórki. A na tej regionalnej nie mam kiedy oglądać bo jak piszesz że o 9;05 to mnie nie ma w domu od 6 do 15, a o 0;25 to niestety nie mam zamiaru ślęczeć do tej pory i póżniej się nie wyspać, także odpada, ale dzięki za info.

ocenił(a) serial na 7
SebastianNiestudent

No, te ostatnie są zbyt do siebie podobne, wedle wzoru "Bercik już całkowitym wariatem". Chyba zawsze pierwsze serie serialu są najlepsze, tak jest z "Kiepskimi", z "13 Posterunkiem... Potem warto śledzić program może TVP Rozrywka, tam mogą wcisnąć Bercika, jeśli przedłużą emitowanie.

Wydmin

Niestety najprawdopodobniej po ostatnim 322 odcinku emisja zacznie się od odc 234 "Łowca głów" (według programu w telegazecie). Mogliby rzeczywiście powtórzyć odcinki tak ze środka, bo to ich dawno nie było w tv.

Ja np. chętnie bym obejrzał odc 114 "Orły przestworzy", a za jeden z najlepszych uważam odc 102 "Majster Klepka", ma coś w sobie ten odc, ale przyznam się szczerze, że końcowych odcinków premierowo nie oglądałem i dopiero teraz się z nimi zaznajamiam i ze zdumieniem stwierdzam, że ten serial do samego końca nie odszedł od tematyki biznesów Bercika, coś niesamowitego. Np. w tamtym okresie nowe odc Kiepskich już były zupełnie o czym innym niż te starsze, a Bercik jeszcze w 318 odcinku "kręci biznes" na ulicy, a i kolejny 319 odc "Rybożerca" się zapowiada biznesowo (hodowanie ryb w wannie), więc muszę koniecznie obejrzeć.

Potem będzie 320 odc "Prawda ekranu" (nie oglądałem, ale chyba nie będzie dotyczył biznesu Bercika), a 321 "Mamut" dotyczy urodzin Andzi (oglądałem ale jeden z nudniejszych) a ostatni 322 "Murzyn" dotyczy Zbyszka, który jest poszukiwany przez syna (niedawno obejrzałem go na yt bo tam jest dostępny - na yt jest też dostępny fragment kręcenia jednej ze scen do tego odcinka).

Dobry serial, niektóre odcinki wiadomo gorsze może nudniejsze, ale niektóre to perełki, niestety przez większość nieodkryte (mam na myśli, że serial nie był jakoś specjalnie doceniany za czasów premierowych emisji).

ocenił(a) serial na 7
tv12345

Mógłbym napisać wiele krytyk na temat tego serialu, trochę to powyżej uczyniłem, ale są takie zjawiska w świecie sztuki, kultury - ułomne, ale ...wartościowe (w rocku np.zespół Budgie, uważany czasem za epigoński, a jednak czas weryfikuje tę opinię na korzyść grupy). Uważam, że "Święta wojna" ma WDZIĘK i nie jest wulgarna. To rzadkość w naszym schamiałym świecie.

Wydmin

Mogliby powtórzyć Świętą wojnę na TVP2 od początku i to nawet w pasmie popołudniowym, tam gdzie na okrągło puszczają powtórki Rodzinki.pl i innych współczesnych serialików.
Na pewno stare odcinki Świętej wojny, których większość osób dawno nie widziała miałyby lepszą oglądalność od wiecznych powtórek Rodzinki.pl, ale podejrzewam, że nie powtórzą Świętej wojny i będziemy mogli jedynie liczyć na powtórki od 234 odc na którymś z pobocznych kanałów TVP - emisji na Polo TV nie liczę choć bardzo doceniam - jednak moim zdaniem nie była ona w pełni wartościowa - nie po to wymyślano coraz to większe telewizory, by odcinki oglądać na 2/3 ekranu z czarnymi pasami po bokach - na TVP2 HD byłoby zresztą chyba tak samo, jedynie na tych pobocznych kanałach TVP jeszcze emitują jak należy i dlatego na takim kanale chciałbym obejrzeć porządnie powtórki od A do Z.

TVP nie kwapi się z powtarzaniem myślę jeszcze z wielu innych powodów - w Świętej wojnie wielokrotnie poruszany byłe temat braku pieniędzy, niskich rent, to dlatego Bercik wiecznie myślał o biznesach, które w dodatku mu się zazwyczaj nie udawały. TVP nie chce mieć takiego przekazu, era Polaków na dorobku "minęła" - teraz Polacy mieszkają już w dobrze urządzonych domach, jeżdżą dobrymi samochodami i osiągają sukcesy (np. Rodzinka.pl) - Bercik nijak tutaj nie pasuje dlatego jest spychany na poboczne kanały rano lub w nocy, albo.. wcale go nie pokazują.

Kiedyś widziałem też petycję jakiegoś posła skierowaną do TVP - domagał się w niej usunięcia Świętej wojny z ramówki z powodu "pogłębiania przez serial stereotypów i podziałów kulturowych). TVP w odpowiedzi tłumaczyła się, że serial jest dobrze postrzegany przez widzów, a relacje między Bercikiem a Zbyszkiem nie są wcale wrogie. O ile pamiętam ta petycja pochodziła z okresu pod koniec emisji serialu, więc nad serialem zbierały się różne czarne chmury i w pewnym momencie musiał zniknąć - oficjalnie z powodu niskiej oglądalności.

Ale ja w tą niską oglądalność jestem w stanie uwierzyć - serial nie był pewnie atrakcyjny dla większości telewidzów . J
a sam nie oglądałem końcowych odcinków premierowo, bo wydawało mi się że brakuje już im pomysłów, myślałem, że coraz więcej jest tam Alojza, Kipusia, jakichś kombinacji z listonoszem, Johny itp.
Teraz dopiero widzę, że nie do końca tak było - końcowe odcinki są dla mnie równie atrakcyjne jak i te początkowe, a Alojz, Kipuś owszem biorą udział ale to Bercik do końca będzie grać pierwsze skrzypce (innym serialom się to nie udało - Kiepscy, Rodzina zastępcza pod koniec emisji były już zupełnie inne niż starsze ich odcinki).

Czasem przesadzali z tym murzynem, z tą giwerą którą Bercik witał listonosza, potem zamiast listonosz zamienił się w Johnego - biznesmena (czemu takie imię ?) - pewnie dla wielu telewidzów serial stał się w pewnym momencie mało jasny i oglądalność spadała. Jednak widzę, że nawet w ostatnich końcowych odcinkach Bercik i Zbyszek nadal grają pierwsze skrzypce a pozostali stanowią tło są dodatkiem i tak powinno być w każdym serialu, nawet już pod koniec emisji, grunt to nie odbiegać znacznie od fundamentów serialu, w przypadku Świętej wojny nikt nie odbiegł, dlatego np. dla mnie nawet końcowe odcinki są atrakcyjne - czego nie mogę powiedzieć o np. nowych odc Kiepskich.


ocenił(a) serial na 6
tv12345

bo TVP to dno, tylko kasa im we łbie a nie misja
polo tv tez bajeczke wciskali ze beda emitowac wszystkie odcinki i oszukali fanów SW

"era Polaków na dorobku "minęła" - teraz Polacy mieszkają już w dobrze urządzonych domach, jeżdżą dobrymi samochodami i osiągają sukcesy" -- kto osiaga ten osiaga , 90% zarabia minimalną

ocenił(a) serial na 10
tv12345

Gdy wchodziłem po raz pierwszy na forum ŚW myślałem że będzie co najwyżej kilka komentarzy , a tu proszę nikt jednak nie zapomniał o moim ulubionym serialu i jest kilkaset opinii i Święta wojna ma sporo fanów . Też uważam że Rodzinka . pl zajmuje za dużo czasu antenowego i już mnie denerwuje, Świętą wojnę mogliby puszczać chociaż raz w tygodniu , najlepiej w sobotę o 16 , żeby się odprężyć i poprawić sobie humor po ciężkim tygodniu, po za tym ten serial pokazywał jak naprawdę żyje większość Polaków (np . wygląd mieszkania , mentalność ludzi) , a w wyżej wymienionej "Rodzince" ludzie żyją w luksusach,stać ich na wszystko, nie mają poważnych problemów,ich dzieci to pasożyty traktujące rodziców tylko jak bankomat . Tak jak w Rodzince żyje może 2 % Polaków , a reszta pracuje za płacę minimalną.

ocenił(a) serial na 5
SebastianNiestudent

niski budzet i marne aktorstwo uwazasz za zalety?
sam fakt rozgrywania sie calosci w tych samych sceneriach ciezko mi traktowac jako wade badz zalete, przeciez jest to podstawowa cecha prawie wszystkich sitcomow, a powstaly ich juz pewnie tysiace wiec nie rozumiem na jakiej zasadzie tworzy to ten niespotykany nigdzie indziej klimat skoro to samo masz w tysiacach innych produkcji
zauwaz, ze prawie kazdy sitcom spelnia te 3warunki wiec te cechy chyba nie czynia niczego az takim wyjatkowym

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones