PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622177}

Świat bez końca

World Without End
7,3 5 591
ocen
7,3 10 1 5591
Świat bez końca
powrót do forum serialu Świat bez końca

Po raz kolejny jestem w trakcie czytania " Świata bez końca" i przyznam, że boję się czy aby scenarzyści nie popełnią ponownej zbrodnii na twórczości Kena Folletta jak to miało w przypadku serialu " Filary Ziemi", gdzie kompletnie pozmieniano historię oraz jej bohaterów. Jestem świadom, że w przypadku przenosin na ekran dzieła liczącego ponad 800 stron z powodu ograniczeń czasowych niezbedne są cięcia i zmiany, ale nie w przypadku serialu.

ocenił(a) serial na 10
Skandal

Serial był genialny książkę będe czytał, a idiotycznym jest narzekanie na zmiany nad którymi czuwał sam pisarz...

emillo97

Emilio, ja też czytałem książkę i powiem ci szczerze, że serial dużo stracił poprzez ewidentne różnice między dziełem papierowym a nim samzm... Brakowało szczegółów, no i nie godze się absolutnie z zakończeniem oraz zniwelowaniem wątku Jacka i Allieny do minimum: naprawdę szkoda, że tak wiele poświęcili dla kilku scen batalistycznych, aby serial się sprzedał... Dlatego mam też obawy co do "Świata..." Czytając książkę bardzo polubiłem Caris, Merthina i Gwendę. Boje się porostu, że wspaniały wątek Merthina i Caris oraz mega realistyczna udręka i bardzo szczęśliwy finał wątku Gwendy zostanie poświęcona rozgrywkom między monarchami itd - jak w Filarach, a tego prawie w ogóle nie ma w książce... Dlatego czytelniczy byli zawiedzeni - Najważniejsi bohaterowie i ich wątki stali się groteską na rzecz kilku scen batalistzcznych....

ocenił(a) serial na 10
barteek21

Kończę czytać książkę i mimo ogromnych różnic nadal kocham serial :)

emillo97

Hmm.. ja tez mimo to lubię serial, chociażby za śliczną Hayley Atwell w roli Alieny :)

ocenił(a) serial na 10
barteek21

Ja uwielbiam mamę Jacka :P W serialu jest jej więcej :P

ocenił(a) serial na 10
barteek21

Co do rozgrywek monarchów... mimo że tego mniej w książce taki punkt widzenia sprawy również mi się podoba. Serial można traktować jako historię przekazaną przez innego obserwatora :D

Skandal

Według oficjalnej strony serialu http://www.world-without-end.tv/ i opisie głównych bohaterów to na pewno nie będzie ekranizacja powieści a serial na motywach... Juz mnie to zniechęciło, ale po obejrzeniu kilku zdjęć z planu ciekawie to wygląda - czyli raczej będzie tak, jak z "Filarami..." warto obejrzeć dla scenerii i pięknych aktorek :) ale czy to wystarczy... Dla tych co nie czytali pewnie tak, a ci co czytali będą mogli chociaż rozpoznać obrazy ze swojej wyobraźni .... Mimo to Czekam na premierę

ocenił(a) serial na 8
Skandal

Co dokładnie masz na myśli?
Uwielbiam Filary aczkolwiek książki nie czytałam.
Co poprzekręcali scenarzyści?

ocenił(a) serial na 3
ladyanna_filmweb

Oto najgrubsze przewinienia scenarzysty przy współudziale pisarza książki: zbyt bardzo rozciągnięto motyw walki o koronę brytyjską pomiędzy Stephanem, a Matyldą dodając do tego przedłużające się sceny batalistyczne. W książce, gdy Tom z rodziną spotyka po raz pierwszy Ellen jej syn Jack ma około dwunastu lat, Martha sześć, a Alfred czternaście, a na małym ekranie widzimy ich już o wiele starszych. Oprócz wieku pozmieniano kilka kluczowych postaci: Remigiusz został obdarzony homoseksualnymi preferencjami, Williama i jego matkę połączył kazirodczy związek przypieczętowany zabójstwem ojca, opiekun małego Jonathan jako skruszony bandyta, a Waleranowi Bigodowi dane jest zginąć pod koniec filmu... BZDURY. Plus niepotrzebne wątki jak pierścień Jacka, czaszka świętego czy zabójstwo następcy tronu przez Walerana i Regan.

ocenił(a) serial na 8
Skandal

To Williama i Regan nic nie łączyło??

ocenił(a) serial na 3
ladyanna_filmweb

W książce Regan była jeszcze brzydsza i zaborcza w stosunku do swojego małżonka oraz potomka, ale nie łączył ich związek rodem z mitu o Edypie. Dodatkowo ojciec Alieny nie został ścięty na oczach podnieconego tłumu, ale zmarł w wyniku koszmarnych warunków panujących w królewskich lochach. Jeśli weźmiesz do ręki " cegłę" napisaną przez Folletta znajdziesz jeszcze więcej niezgodności...

Pozdrawiam!!!

ladyanna_filmweb

Warto wspomnieć o naprawde rozbudowanych charakterystykach bohaterów, których nie ma w serialu... William - bezwzględny morderca i gwałciciel, Richard - niby dorosły mężczyzna, który sam nie jest w stanie zarobić na siebie. Jack, który w książce jest ukazany bardziej jako "facet z jajami", któremu zależy bardzo na Alienie, no i sama główna bohaterka, która przeżywa ciągłe wzloty i upadki... Sam opis przeżyć po gwałcie, którego dokonał William i Walter, wybiegi jej wyobraźni i refleksje dotyczące przesłych zdarzeń, to to, czego brakowało w serialu...

ladyanna_filmweb

Można wspomnieć choćby scenę, kiedy Jack ucieka z celi w przychodzi do Alieny przed jej ślubem... Ona wyjawia mu całą okropna prawdę o Williamie, a potem wyjazd Jacka, wędrówka Alieny przez całą Europę za nim i spotkanie po roku w St. Denis... ich kilka tygodni szczęścia, potem powrót do Kingsbridge i życie przez prawie 10 lat w częściowej separacji (z woli przeora Philippa) póki Richard nie zabija Alfreda i Aliena nie poślubia w końcu Jacka... Następnie opisy ich życia z 2 dzieci i zakończenie książki, wprowadzające tło pod 2 część ksiąki. Polecam bardzo poczytać

Skandal

Oglądam pierwszy odcinek i jakoś tego nie czuję. Filary zrobiły na mnie o wiele większe wrażenie. Co jest dziwne, bo to lektura "World Without End" wciągnęła mnie o wiele bardziej niż "Filary", które przecież też uwielbiam. Ale może jeszcze się wszystko rozkręci, zobaczymy.
W ogóle Filary i Świat oraz Upadek Gigantów Folleta oraz Medicus, Medicus z Saragossy i Szaman Gordona Noah to jedne z lepszych książek jakie w życiu czytałem. Żaden film ani serial nie odda ich piękna niestety.

ocenił(a) serial na 3
Bartes123_2

" W ogóle Filary i Świat oraz Upadek Gigantów Folleta oraz Medicus, Medicus z Saragossy i Szaman Gordona Noah to jedne z lepszych książek jakie w życiu czytałem. Żaden film ani serial nie odda ich piękna niestety."

Jak było na początku, tak teraz i zawsze, i na wieki wieków... Amen!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones