PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=594557}
6,8 7 483
oceny
6,8 10 1 7483
1920. Wojna i miłość
powrót do forum serialu 1920. Wojna i miłość

sceny, gdzie pojawiają się elementy musztry: przemarsze żołnierzy, salutowanie, wydawanie komend, składanie meldunków, dowodzenie pododdziałem itp. Aktorzy robią to potwornie niedbale i nieudolnie. W Rzeczypospolitej dryl wojskowy odziedziczony po pruskiej armii stał na bardzo wysokim poziomie. Pierwszoplanowi aktorzy - oficerowie, niedbale ubrani, rozchełstani kręcą młynki koło daszków czapek i mamroczą coś pod nosami, czym uwłaczają zasadom żołnierskiego zachowania. Oficer dowodzący plutonem piechoty nie potrafi go poprawnie zatrzymać czy przeformować. Ktoś powie, że czepiam się szczegółów ale czy między innymi na takich szczegółach nie opiera się dbałość o dobrą i zgodną z realiami historycznymi produkcję? Statystom i aktorom wystarczyłoby kilka godzin porządnej musztry z udziałem zawodowego kaprala piechoty. Albo do takich scen należało zaangażować w charakterze statystów podchorążych czy kadetów z jakiejkolwiek szkoły wojskowej. Filmowi wyszłoby to z pewnością na dobre

ocenił(a) serial na 7
Dar0962

Pewnie masz rację , pozdrawiam

ocenił(a) serial na 1
Dar0962

Dobrze powiedziane . Od siebie jeszcze dodam że mogli by zabrać te aktorzyny na strzelnice aby sobie postrzelali z jakiegoś mausera czy mosina.Może po takim doświadczeniu nie celowali by z kolbą umieszczona pod pachą. Taki karabin to nie wiatrówka dziadka i ma naprawdę spore kopnięcie.

ocenił(a) serial na 7
polukr

fakt - miałem kilka okazji aby postrzelać z mosina - przy niedbałym złożeniu się do strzału stalowym "butem" kolby potrafił nieomal przetrącić obojczyk :-))

ocenił(a) serial na 7
Dar0962

Rozbawił mnie Twój komentarz Dar0962... Piszesz, że robią to niedbale a jak oni mają to robić trwa wojna przecież... Pruski dryl w armii polskiej okresu Międzywojennego może i sie pojawiło cos na jego kształt ale nie wydaję mi się aby miało to miejsce 2 lata po odzyskaniu niepodległości. Był czas na to aby ochotników uczyć musztry? Chyba sobie nie zdajecie sprawy jak wyglądała odbudowa struktur administracyjnych, wojskowych w Polsce. Odnosze wrażenie że Twoje wyobrażenie o żołnierzu polskim wygląda tak: to nieskazitelnie ubrany, abstynent nie używjący wulgarnych słów. Napisałeś: "uwłaczają zasadom żołnierskiego zachowania" człowieku poczytaj sobie ksiazki historyczne a nie bredzisz od rzeczy... Sprawdz sobie kto to był Bolesław Wieniawa - Długoszewski postać jakże barwna ale nie pasująca do Twojego wyobrażenia.

Serial w mojej opinii bardzo dobry daje pewne wyobrażenie laikom jak to wtedy wyglądało...

ocenił(a) serial na 7
v1nc1

nie do końca chyba mnie zrozumiałeś - miałem na myśli nie zwykłych żołnierzy - tych z poboru - chodziło mi głównie o oficerów. Praktycznie wszystkie filmowe główne postacie to zawodowcy wywodzący się a to z armii rosyjskiej a to z cesarskiej, więc nie nowicjusze. I nie chodzi mi o zachowanie na polu walki czy w okopach, ale w garnizonie, sztabie czy w innych cywilizowanych warunkach. A jakie takie pojęcie o armii posiadam choćby z racji własnej służby wojskowej ;-)

ocenił(a) serial na 8
Dar0962

inaczej postępuje się gdy jest się w koszarach w czasie pokoju a inaczej na wojnie. Samo salutowanie na wojnie w trakcie potyczki jest szybki może się wydawać niedokładne ale jest taka konieczność wtedy.
obejrzyj sobie kilka filmów o wojnie w Wietnamie tych bardziej udanych zobaczysz tam, że oficerowie często mają np nieregulaminową broń u pasa. Podczas konfliktu w grecji po II w światowej niektórzy żołnierze amerykańscy nosili nawet niemieckie lugery które były niedozwolone w kaburach ze swastyką.

ocenił(a) serial na 7
michu7373

Wietnam nie jest dobrym przykładem - tam oficerowie nie nosili dystynkcji a szeregowcy mieli surowy zakaz stawania na baczność, salutowania czy składania oficerowi meldunku w regulaminowej postawie, gdyż w ten sposób wskazywali oficerów snajperom vietkongu ;-)

ocenił(a) serial na 10
Dar0962

Za dużo Forresta Gumpa. Vietcong nie wykorzystywał karabinów wyborowych na taką skalę, by wprowadzać osobną doktrynę zabezpieczania zdrowia oficerów.
A przykład Amerykanów jak najbardziej nieodpowiedni. U nich nie istnieje coś takiego jak dryl wojskowy cz y musztra. Każdy szeregowiec mówi na "ty" do kaprala, kapral do oficera a oficer do swojego dowódcy. Oni nawet równo maszerować nie potrafią. Że już nie wspomnę, o tym debilnym zwyczaju salutowania(o zgrozo!!!!!!) na gołą głowę. I oczywiście trudno mówić tu o regulaminowej postawie. Podsumowując: żenada a nie wojsko.

ocenił(a) serial na 9
major555

Pan major się wypowiedział ...ale to oni wygrali wojne nie my...może czas brać przykład z nich może dlatego są tysiące filmów o ich wojskach a o polskich tylko PW robimy jak cywile biegali bo AK siedziało w puszczy i się ukrywało

ocenił(a) serial na 8
v1nc1

Po pierwsze DłogoszOwski, a po drugie nie rób z niego jakiegoś pijaka i degenerata. Ułan jak to ułan: “Bo w sercu ułana, gdy je położysz na dłoń, na pierwszym miejscu panna, przed nią tylko koń”. Mądrze mówisz, ale Wieniawy w to nie mieszaj - już wystarczająco za życia się nacierpiał od podobnych insynuacji.

ocenił(a) serial na 7
inarakista

Tak tak Długoszowski oczywiście, nie było moim celem robienie z niego degenerata, ale wypić to on potrafił i nie są to insynuacje :)

Dar0962

trzeba było zapłacić TVP za takie zajęcia dla aktorów :P mi się zdaje, że po prostu kasy mieli za mało i ciesz się, że aż tak dobrze i tak im wyszło :P

Dar0962

Po pierwsze nie wszyscy polscy żołnierze odbyli służbę w armii niemieckiej, wielu z nich służyło w armii carskiej, gdzie mniej dbano o musztrę. Po drugie po odzyskaniu niepodległości do armii zwerbowano wielu poborowych, którzy nie mieli doświadczenia wojskowego, przez co dyscyplina w wielu oddziałach nie wyglądała najlepiej. Doskonale zorganizowane były w zasadzie tylko oddziały wielkopolskie i w tym serialu oficer z Wielkopolski rzeczywiście jest zdyscyplinowany.

ocenił(a) serial na 9
Dar0962

Byłby o wiele gorszy ... to ma być zdatne do oglądania dla ludzi nie dla wojohoplów

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones