Babilon Berlin (2017)
Babilon Berlin: Sezon 4 Babilon Berlin Sezon 4, Odcinek 12
Odcinek Babilon Berlin (2017)

Odcinek 12

7,5 51
ocen
7,5 10 1 51
Babilon Berlin
powrót do forum s4e12

Gereon pragnął oddzielić się psychicznie i fizycznie od swojego brata Hanno, to wiemy. O co pyta go jego brat? Czy jest gotów przejąć opiekę nad jego pacjentami? Nad armią dr Schmidta - ludźmi okaleczonymi traumą wojenną. Nastrój grozy pogłębia okrzyk Charlotte, jakby w śnie na jawie...

Kamila_Labedzka_Slowik

Wszedłem tu bez czytania spoilera, ale czy możesz mi powiedzieć czy to jest juz zakończony serial? Bo chciałem zacząć oglądać, ale nie wiem czy nie będzie jeszcze stu sezonów.

Kamila_Labedzka_Slowik

Dzięki za odpowiedź.

ocenił(a) serial na 9
Kamila_Labedzka_Slowik

To proste. Ta armia ludzi to ludzie okaleczeni trauma wojenna, czekający tylko na okazję aby ktoś ich poprowadził do boju. Aby mogli wyjść z traumy, odreagować itp. W grę będą tutaj wchodziły w grę narkotyki podawane przez doktora (nawiązanie do niemieckich żołnierzy którzy podczas IIWW byli już tym faszerowani).

ocenił(a) serial na 9
Kamila_Labedzka_Slowik

A mnie się zdaje, że autorzy chcieli nam widzom powiedzieć coś innego. Gdyby serial zakończył się na ujęciu komisarza odchodzącego od dr Smitcha i mówiącego: już się nie boję. Moje źródło lęku wyschło - to widz dopowiedziałby sobie, że "żyli długo i szczęśliwie" - to znaczy, aż do wybuchu wojny i tego całego koszmaru z tym związanego. Bo przecież wiemy co było dalej w historii, w rzeczywistości. A tak, dzięki twistowi na zakończenie, widzowie zastanawiają się nad tym, czy komisarz stworzy armię weteranów a nie nad tym, że w sumie piękna historia i kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością jest skazana na nadchodzący koszmar nazistów, krematoriów, mordów, tyranii i terroru.

ocenił(a) serial na 10
sawbona

Tu jest także trochę sosu psychoanalizy, eksperymentów na człowieku i magii…

Kamila_Labedzka_Slowik

Końcowa scena z dziedzińcem wypełnionym tysiącami postaci moim zdaniem jest zwidem Gereona. Nie wiemy do końca, jakie eksperymenty prowadził na nim Anno. Mógł go zaprogramować do określonych działań wspólnym oddziaływaniem hipnozy i narkotyków. Już sceny bójek w "akwarium" były dalekie od realizmu. A może wcale nie miały miejsca w realnym świecie? Gdy Gereon przybył do Instytutu, Anno mógł go wprowadzić w stan transu słowem-kluczem. Poza tym nagłe zgromadzenie się w nocy takiej masy ludzi nie mogło pozostać niezauważone, a nie ma gapiów na ulicach, nie mówiąc o reakcji patroli policji.

ocenił(a) serial na 10
bazant57

Całkiem możliwe. Tylko dlaczego Gereon do niego przychodził. Nie musiał. Dlaczego więc tak bardzo go nienawidził?

Kamila_Labedzka_Slowik

Gereon cierpiał na PTSD i uzależnił się od narkotyków, być może w wyniku prób wyleczenia go. Moim zdaniem na początku nie podejrzewał, że dr Schmidt to jego brat. A chodził tam, bo uzyskiwał recepty, poddawanie się "nowatorskim" eksperymentom było tego ceną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones