PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789149}

Berlińskie psy

Dogs of Berlin
7,4 7 144
oceny
7,4 10 1 7144
Berlińskie psy
powrót do forum serialu Berlińskie psy

Ze zdumieniem czytam pozytywne komentarze na tym forum. To atrakcyjny serial na pierwszy rzut oka, na drugi zbyt czesto niezamierzona komedia. Postacie sa groteskowo przerysowani, fantazja goni fantazje, wprost roi sie od dziur scenariuszowych.
Podobno diabel tkwi w szczegolach i zastanawiam sie po co wymyslono nowe miejsca (Kaiserwarte), ktorych nie ma w Berlinie. Mafia arabska zamiast w Neukölln „urzeduje“ w bylych NRD blokach we wschodniej dzielnicy gdzie Arabow jest niewiele. Chodzi o to, ze zagraniczny widz „no-go areas“ kojarzy z podparyskimi blokowiskami a nie czteropietrowymi kamienicami?
Nastolatek wychodzi przez okno i bez problemu przechodzi do mieszkania obok, robiac to prawdopodobnie po raz pierwszy? Drobny SPOILER: Pilkarska druzyna niemiecka bez odpowiednika Özila nie daje rady Turkom i inteligentny detektyw i gangster wlasnie taki scenariusz zakladaja? Nawet majac na uwadze ostatnie wystepy na mistrzostwach, nie przesadzajmy.

Patos narratora i dramatyzowanie konfliktow jest rowniez niepowazne. Nie lekcewaze problemow tego miasta, ale przedstawianie Berlina jako miejsca w ktorym zaraz wszystko wybuchnie, Turcy z Nazistami zaczna wojne domowa jest smieszne. Nie bedzie zadnej rewolucji, zadnego wiekszego pozaru niz juz jest, bo Berlin to Berlin, mix imprezowiczow, hipsterow, menelow, karierowiczow, kryminalistow, islamistow, turystow, skrajnej lewicy i zdecydowanie w mniejszym stopniu skrajnej prawicy, niz to serial pokazuje. To nie od wczoraj „failed state“ dla wiekszosci Niemcow i jednoczesnie najbardziej przyciagajace miasto 80-milionowego kraju.

Mimo to przyznaje, ze serial obejrzalem do konca. Nie ma dluzyzn, duzo akcji, da sie z zaciekawieniem obejrzec. Ale to nic wieciej niz guilty pleasure, jesli ktos chce cos powazniejszego musi poczekac na nowy sezon 4 blocks.

ocenił(a) serial na 7
lichtenberg

Pełna zgoda, generalnie Berlin jako miasto nie jest szczególnie niebezpieczne a w tym serialu przypominał raczej Islamabad, przestepczosc w Niemczech choc wzrosla jest na poziomie wielokrotnie nizszym niz w Ameryce, a w wiezieniach siedzi mniej ludzi nawet niz w Polsce. Mimo to serial mi sie podobal, choc traktuje go jako malo realistyczny, a raczej komiksowy. To chyba problem serialow Netflixa, ze realizm u nich troche przysiada na rzecz grubej kreski, komiksowosci, podkrecania rzeczywistosci dla lepszego efektu, czyli efekciarstwa.

ocenił(a) serial na 7
lichtenberg

Z niedorzeczności dodalbym fakt, ze przestepczoscia zorganizowana zajmuje sie tam berlinska lokalna policja z ograniczonymi zasobami, zamiast zrobic wjazd jakiegos niemieckiego CBŚ/ABW. A mowimy o stolicy kraju.

lichtenberg

A myślałam, że coś ze mną nie tak takie pochwały się sypią. Bardzo przewidywalna akcja, nie czułam dreszczyku oglądając "Berlińskie psy" takiego jak, przy podobno rozwlekłych, serialach skandynawskich. Dodam jeszcze tandetne inscenizacje z meczu niemieckiej reprezentacji rodem z "Shaolin soccer" i bezczelne lokowanie produktów. To drugie to już zasługuje na własny quiz.
Choć co do Özila to się nie do końca zgodzę, ten płaczący piłkarz był prawie tak samo brzydki.
A tak na marginesie Turcy nie są Arabami.

kapelusznik68

„A tak na marginesie Turcy nie są Arabami.“
Twierdze cos innego?:-) o ile dobrze pamietam w serialu pokazano klan/mafie libanczykow i odpowiednik hells angels(turcy).

lichtenberg

Mówili o nich pogardliwie turasy no i kibicowali tureckiej reprezentacji. Turcy to europejczycy - lud turecki, Arabowie są narodem semickim. Nie jestem antropologiem ale to akurat mało wyrafinowane informacje. Jeżeli w serialu pokazywali mafię libańską to jest kolejny bubel. Bo Liban jest państwem arabskim i faktycznie jego mieszkańcy to w większości Arabowie, ale to nie Turcy. Ale masz rację to nie jest dyskusja o narodowościach tylko o serialu.

kapelusznik68

A z drobnych śmiesznostek to rozbawiło mnie, że przetłumaczono nazwisko jednego z bohaterów Wachmeister na Wachmistrz. Niby prawidłowo ale jednak dziwnie.

użytkownik usunięty
kapelusznik68

Turcy nie są Europejczykami (chodzi Ci pewnie o ludy indoeuropejskie i pomyliło Ci się z Persami) tylko są jednym z ludów turkijskich.

Jeżeli chodzi o Turcję to leży faktycznie częściowo w Azji Mniejszej a częściowo w Europie. Nie napisałam, że Turcy są Europejczykami. Napisałam, że nie są Arabami. Nie chodzi mi o część świata.

użytkownik usunięty
kapelusznik68

Cytuję " Turcy to europejczycy - lud turecki". O ile pamięć mnie nie myli to tylko 3% terytorium Turcji leży w Europie.

:) masz rację tak napisałam. Część Turcji leży w Europie i to miałam na myśli. Co prawda jest to mała część ale i tak wystarczy,żeby chcieli być w Unii. No i biorą udział w Eurowizji ;P. Bardziej chodziło mi o to, że nie są Arabami. Ale miło, że czytasz ze zrozumieniem.

lichtenberg

Tak trudno pisać używając polskich znaków?

Jan66

Tak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones