PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=430668}

Breaking Bad

8,8 295 583
oceny
8,8 10 1 295583
8,8 33
oceny krytyków
Breaking Bad
powrót do forum serialu Breaking Bad

Na samym wstępie chcę powiedzieć, że od lat jestem częstym gościem tego portalu, dotychczas nie czułem potrzeby angażowania się w jakiekolwiek dyskusje na temat obejrzanych przeze mnie filmów i seriali. Aż do momentu zakończenia 16 odcinka 5 sezonu Braking Bad.

Popularność a realna jakość.

Od wielu lat zabierałem się za serial dumnie nazywany przez wszystkich "najlepszym serialem w historii". Pomyślałem że skoro serial zdobył tak wielkie grono fanów na całym świecie, warto poświęcić mu te kilkadziesiąt godzin. Dziś wiem że był to czas zmarnowany pod wieloma względami. Może ma na to wpływ fakt że jestem widzem starej szkoły i wolałbym podziału całej historii na 3 lub 4 pełnometrażowe filmy. Rozumiem też fakt, że taka właśnie miała być forma. Ale powyższe dzieło jest przykładem bezczelnej kradzieży czasu odbiorcy. Ciągnące się w nieskończoność sekwencje dialogowe powielające ten sam schemat. Doszukiwanie się w nich "kultowych" cytatów kinematografii jest naciągane i motywowane usprawiedliwieniem sobie że przecież-cały świat wielbi ten serial ja też muszę inaczej powiedzą że się nie znam, nie zrozumiałem zawiłości fabuły lub artystycznego wyrazu. Z tym że tego właśnie tu brak. Serial jest strasznie przewidywalny, ten kto naprawdę troszkę pracuje głową może przewidzieć wszystkie kroki bohaterów bez większego problemu.

Kula śnieżna

Mamy tu przykład prawdziwego fenomenu, dzieło średnie które nabrało takiego rozgłosu o którym mnóstwo produkcji może tylko pomarzyć. Coś na zasadzie "komuś się spodobało i ocenił 10/10" więc to pewnie hit daje 10/10" i tak razy n. Najlepsze w tym wszystkim jest to że ludzie często naginają rzeczywistość godząc się ze zdaniem większości jednocześnie bojąc się wyrazić własne zdanie. Super gra aktorska, świetne zdjęcia, niesamowita fabuła, masa twist'ów. Naprawdę? Zastanów się użytkowniku czy biorąc pod uwagę wszystkie dzieła które w swoim życiu obejrzałeś to powyższe jest aż takim topem?

W. W.

Sama postać nie jest dla mnie jakoś strasznie irytująca czy źle zagrana. Wszystko jest na bardzo dobrym poziomie. Ale tłumaczenie że serial to arcydzieło bo na przestrzeni sezonów w psychice głównego bohatera zachodzą takie wielkie zmiany to brednie. Prócz pierwszego zabójstwa nie mamy tu do czynienia z głęboką psychologiczną przemianą. Pierwsze zabójstwo jest nawet ciekawie przedstawione jako walka bohatera, walka między przetrwaniem a moralnością. Za to reszta? Reszta to nie przemiana lecz odpały psychopaty. Pojedyńcze impulsy bez większego tła psychologicznego. Reakcja na zagrożenie a nie cykl przemiany (przykład rozjechania i zastrzelenia dilerów).

Podsumowując nie odnajduję w tym serialu żadnych wyjątkowych aspektów, wyjątkowych na tyle by ocenić ten serial na ocenę wyższa niż wyjściowa czyli 5.
Patrzmy na świat z perspektywy własnych przekonań i odczuć nie doszukujmy się dzieła tam gdzie go nie ma.


ocenił(a) serial na 10
JRO16VII45

Odpowiem na twoje pytanie z tytułu tematu. Nie ma filmu/serialu który podobałby się każdej osobie na świecie, nawet jeżeli 99% ludzi ocenia coś na 10, to zawsze pozostanie 1% osób którym w ogóle nie przypadnie do gustu i da 1, tak jest z każdym dziełem. Nawet nie masz pojęcia ile produkcji na które był ogromny Hype i ludzie dawali 10/10 od góry do dół, a ja dawałem 1-5, najświeższy przykład ? "Diuna" która przez wszystkich wychwalana pod niebiosa a dla mnie średniak, tak to już jest. Breaking Bad uważam akurat za wybitne dzieło tak samo jak rolę Waltera White, serial który obejrzałem wielokrotnie

ocenił(a) serial na 5
D3Mania

Na samym wstępie chcę podziękować za udział w dyskusji. Po przeczytaniu posta nadal nie rozumiem pańskiej argumentacji. Owszem w świecie kina najważniejszy jest subiektywizm i z tym jak najbardziej się z panem zgadzam ale pewne aspekty tego popcorn movie do mnie nie przemawiają więc proszę o więcej argumentów na tzw. plus. 


Pozdrawiam 

ocenił(a) serial na 10
JRO16VII45

Mi się podobał serial, a tobie nie i tyle, po co mam tobie wypisywać argumenty punkt po punkcie co dokładnie mi się podobało. To nie sprawi że naglę ciebie olśni i powiesz "no tak, jednak mi się serial podoba". Mogę tobie podać tylko jeden, ten najważniejszy. Regularnie do niego wracam, a obejrzałem całość 3 czy 4 razy, skoro poświęcam cenny czas wolny na oglądanie czegoś co już widziałem, to musi być warto, czyż nie ?

JRO16VII45

To co dla Ciebie jest nudne, dla kogoś innego może być fenomenalne. Mam znajomego który tak jak ja jest fanem i jak się spotkamy możemy na spokojnie wybrać losowy odcinek i wypić piwko ;)

JRO16VII45

Jedna z nielicznych tutaj opinii, z którą się zgadzam. Obejrzałem za namową znajomych kilka odcinków pierwszego sezonu, więcej już nie dam rady. Spodziewałem się jakiegoś fenomenu, tymczasem przy każdym kolejnym odcinku nudziłem się coraz bardziej i tyko czekałem, kiedy się skończy. Kompletnie nie rozumiem ogólnego zachwytu, jaki towarzyszy większości tu komentujących, niemniej szanuję zdanie każdego. Podziwiam, że udało Ci się zobaczyć wszystkie odcinki, ja nie jestem aż tak wytrwały :)

ocenił(a) serial na 5
_aragoth_

Oglądałem konsekwentnie do samego końcaca ponieważ chciałem odnaleźć źródło tego ogólnego zachwytu. Nie znalazłem. Stąd ten słowotok powyżej ;)

JRO16VII45

Określenie "słowotok" to jedyne, z czym nie sposób się nie zgodzić. Starasz się przeplatać wypowiedzi serią jakże wyszukanych zwrotów i wysublimowanych pojęć, z których niewiele wynika, za to losowa interpunkcja, a właściwie jej brak jest prawdziwym wyzwaniem.

Ale do rzeczy - skoro tak kultowy serial oceniasz jako średni, aż strach zapytać o TOP 5 w twoim rankingu. Niestety, konto utworzyłeś jedynie w celu wyrażenia swojego rozczarowania, więc punktu odniesienia brak. Jakkolwiek, mając na uwadze, że fabuła i sam scenariusz (notabene genialny!) nie spełniły twoich oczekiwań, całość ujęta w formie pięciu sezonów podzielonych na odcinki też nieodpowiednia, a poświęcenie tylu godzin okazało się finalnie jedną wielką stratą czasu i wciąż nie pojmujesz fenomenu tej serii, to ocena jaką wystawiłeś wydaje się być zawyżona o co najmniej kilka punktów :)

Ps. To, co Vince Gilligan zaplanował i stworzył przy udziale grupy tych wspaniałych aktorów to absolutny MASTERPIECE !

ocenił(a) serial na 10
JRO16VII45

Ma doskonały scenariusz, świetne postacie, humor, dramat, oryginalność, kultowe sceny i teksty. Zbierzesz to wszystko do kupy i wychodzi arcydzieło serialowe. Masz odpowiedź.

ocenił(a) serial na 5
JRO16VII45

Mam dokładnie taką samą opinię. Nie rozumiem kompletnie zachwytów nad tym serialem. Miał potencjał i to duży, ale został tak bardzo rozwodniony, że ziewałem z nudów i czekałem, żeby w końcu coś się ruszyło. Zdarzy się epizod, który chwyta za mordę, czekam na kontynuację tego wątku w kolejnym epizodzie, a tam... nic, ani słowa o tym - wątek wisi nierozwiązany, a my oglądamy jakieś dłużyzny i dialogi, które niby mają być zabawne, czy kultowe. Scenariusz do bani, przedłużany na siłę, a napięcie spada z każdym odcinkiem. I tak w kółko.

ocenił(a) serial na 10
mario_n66

Jak można narzekać że serial jest zbyt rozwleczony... Tu jest tyle skomplikowanych postaci, relacji i łączących się wątków, z czego każdy ciekawy i angażujący, czy to umysłowo czy emocjonalnie, że po prostu nie można tego było zrobić po łebkach i skończyć w 3 sezony

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones