PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36656}

Cudowne lata

The Wonder Years
7,6 25 882
oceny
7,6 10 1 25882
7,8 10
ocen krytyków
Cudowne lata
powrót do forum serialu Cudowne lata

Właśnie przed chwila zobaczyłem że " cudowne lata " lecą na tym kanale. Dzisiaj 2 pierwsze odcinki 1 sezonu.

sugaR93

Tylko dlaczego zmarnowano znów fundusze publiczne na ponowne tłumaczenie?! Lektor był zupełnie nie ten co oryginalnie. Jest to tym dziwniejsze i bardziej frustrujące (by nie użyć mocniejszych sformułowań) wobec faktu, że niedawno emitowano ten serial w Comedy Central Family i tam się nie wstydzili i nie marnowali pieniędzy (w końcu w obcej wobec TVP stacji) a lektor był ten, którego pamiętamy z pierwotnej emisji w TVP.

lukand

Niby prawda, ale... w odcinku pilotowym jest oryginalna muzyka!

W Polsacie brakowało Turn, Turn, Turn, a When a Man Loves a Woman było puszczane jakby ciszej - być może z innego wykonania. Drugi odciek też ma oryginalne audio, ale akurat w Polsacie saoundtrack do niego też był bez zmian

lukand

Serial ten mieli puścić już na początku października, jednak z powodu kłopotów technicznych emisja się trochę przedłużyła. Tak przynajmniej twierdzili, być może ma to jakiś związek z nowym lektorem... Oryginalnym lektorem z przed lat był Władysław Frączak, nadawał on świetny klimat całości, ale cóż poradzić... Uważam, że ten nowy nie jest aż taki zły :)

towr

Ale powtarzam z uporem maniaka - niezależnie od oceny lektora - jakim prawem marnują publiczne pieniądze i czas na ponowne tłumaczenie? Chcą od nowa „wymyślać koło”?

lukand

No tego to już nikt Ci nie powie na tym forum, może warto ich zapytać, dlaczego tak jest? ;)

towr

Ciąg dalszy śledztwa. Jak podaje serwis www.telemagazyn.pl, okazuje się, że Comedy Central Family (sygnowany jako kadłubowy VH1 Polska) w dniu 24.12.2011 roku ma rozpocząć emisję rzeczonego serialu. Jeżeli nie ulegną głupocie i skłonnościom do marnotrawstwa, to można oczekiwać, że lektorem będzie jednak Władysław Frączak, tak jak to miało już miejsce w 2011 roku na ich antenie. Zobaczymy!

lukand

No faktycznie, jest od samego początku ten serial w Comedy Central/VH1, jednak z tego co słyszałem to oni zmienili tam ścieżkę dźwiękową, bo nie mają wykupionych praw czy coś... Poczekamy zobaczymy :) Swoja drogą, w VH1 przerywają filmy reklamami? Czy leci cały?

towr

Niestety są reklamy.

lukand

Właśnie zauważyłem, bo obejrzałem jeden odcinek Alfa... masakra... TVP Seriale przynajmniej nie ma reklam.

towr

Tak na marginesie, intryguje mnie jaki repertuar serialowy pojawi się w TVP Seriale. Skądinąd pamiętam, że sporo było takich, których od lat nie wznawiano, podczas gdy inne maltretują bez opamiętania. Gdyby ktoś tam poszedł po rozum do głowy i sięgnął po unikatowe dokonania, to uznałbym powstanie tej stacji za uzasadnione, bo wszak w TVP 1 musi być wieczna „Moda na sukces”, czy inne beznadziejne (moim zdaniem) tasiemce o dennym poziomie aktorstwa.

lukand

Lukand, pożyjemy zobaczymy, być może puszczą jeszcze coś ciekawego. Póki co jedynym sensownym repertuarem w TVP Seriale jest Archiwum X oraz Cudowne Lata, reszta to same powtórki "genialnych" polskich tasiemców których ja osobiście nigdy nie trawiłem... Mogliby pomyśleć np. nad serialem "Pełna Chata", ale pewnie puszczą go niedługo w Comedy Central.

towr

Przeskakując po kanałach natrafiłem dzisiaj w Comedy Central Family na odcinek 2 i 3 III sezonu. I o dziwo – lektorem był Władysław Frączak. Żenujące jest to, że stacja komercyjna nie marnuje pieniędzy na nowe tłumaczenie, a „paniska” z publicznej TVP Seriale bez żenady drenują budżet na powtarzanie tej samej roboty. I te ciągłe lamenty o niepłaceniu abonamentu! Zamiast utyskiwać, niech wezmą się do porządkowania bałaganu i racjonalizacji wydatków, że o naprawie „niby-prawa” o obowiązku abonamentowym nie wspomnę.

ocenił(a) serial na 10
lukand

Dlaczego takie sytuacje jak ta z nowym lektorem w TVP wcale mnie nie dziwią? Po co oszczędzać ,lepiej polamentować że słabe wpływ z abonamentu,musiało minąć kilkanaście odcinków zanim przyzwyczaiłem sie do tego nowego lektora, tamten był świetny, dobrze tworzył klimat filmu, po co było to zmieniać? Czy nasza TVP musi wszystko zawsze spieprzyć,jak coś jest dobre to po co to zmieniać.
Co by nie było, dobrze że chociaż dali powtórkę tego genialnego serialu.

porcupine69

Dokładnie "porcupine69" Władysław Frączak był genialny, jeśli chodzi o lektora dla Cudownych Lat. Apropos, znalazłem w sieci ciekawy dokument na temat tego serialu, jest na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=LBZmSgtYtig - czy może ktoś z Was dodać napisy do tego? Byłoby super. Pozdrawiam :)

ocenił(a) serial na 10
towr

No niestety. Jak nie zmienią ścieżki dźwiękowej to zmieniają lektora. Tylko czekać jak pojawi się gdzieś dubbing i polskie wersje "When a Man Loves a Woman" czy "I've Been Loving You Too Long". Na wydanie oryginału na DVD w całości chyba już też nie można liczyć. A szkoda. Zapożyczyłbym się a bym kupił.

towr

Na youtube brakuje drugiego partu tego dokumentu, a szkoda.

ocenił(a) serial na 8
sugaR93

TVP Seriale właśnie rozpoczęło ponowną emisję. Odcinki od poniedziałku do piątku o 10:30 i 11:00. Dzisiaj jest 3 i 4. Faktycznie zastanawia to dlaczego jest inny lektor. Najprawdopodobniej nie zachowała się wersja serialu która u nas była emitowana w 1990 roku. To, że Comedy Central Family ma "starego" lektora wcale nie znaczy, że to jest to samo tłumaczenie co wtedy. To raczej mało prawdopodobne bo przecież tamto tłumaczenie robiła TVP i było jej własnością. To nie jest tak, że telewizja emituje jakiś serial zagraniczny i ma go potem na własność. Trzeba wykupić licencję, wyemitować i potem gdy licencja się kończy to taki serial zalega w archiwach. TVP widocznie wtedy go usuwała i dlatego teraz potrzebne jest ponowne tłumaczenie.

ocenił(a) serial na 8
Telewidz

Oto moje przypuszczenia odnośnie zmiany na stanowisku lektora.Sprawa ma się następująco: prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej. Wiadomo że czołówka została pozbawiona oryginalnego wykonania, pisało się także o innych zmianach w repertuarze muzycznym ze względu na brak dojścia do porozumienia w sprawie ścieżki dźwiękowej. Nie pytajcie mnie dlaczego "Cudowne lata" emitowane na TVP2 i TV Puls były pokazywane w "oryginalnej" wersji a reemisja nagle kogoś ubodła że musieli przemontować ścieżkę dźwiękową serialu, przez co jak pisze wielu stracił. Ja niestety nie miałem okazji oglądać wszystkich sezonów na TVP2 czy TV Puls. A że pamieć już nie ta co kiedyś. Znam w większości wersję emitowaną przez TVP Seriale i kilka odcinków z TV Puls gdzie z raz czytał nawet Stanisław Olejniczka co było naprawdę koszmarne ze względu na to że głos Pana Stanisława "wystawał". Pewnie był w zastępstwie. Podsumowując, oto lektorzy , którzy czytali serial: Władysław Frączak, Stanisław Olejniczak,Janusz Szydłowski, Jacek Brzostyński, Marek Ciunel.

Bronson87

Z tego co pamiętam lektorzy kilka lat temu walczyli o tantiemy za wykorzystywanie swoich głosów przy kolejnych emisjach tych samych filmów, na takiej samej zasadzie jak kasę dostają aktorzy za emisję filmów z ich udziałem czy piosenkarze za puszczanie ich piosenek. To był jeden z głównych celów założenia Stowarzyszenia Lektorów Polskich. Może jest teraz tak, że wywalczyli takie przepisy, a dla nadawców taniej wychodzi nagranie nowej wersji ze swoim etatowym lektorem (który być może przy okazji zrzeka się praw autorskich) niż opłacanie starego lektora za wersję poprzednią. Swoją drogą Frączak kilka lat temu był kierownikiem redakcji filmowej TVP1. Nie wiem czy doszło do jakiejś zmiany na tym stanowisku, ale jeśli tak i np.w atmosferze konfliktu, to TVP może ma dodatkową motywację, by mu nic dodatkowo nie płacić :)

sugaR93

Mamy kwiecien 2017. Comedy C. Family nadaje serial. Niestety, bez Fraczaka, bez czolowki z piosenką Joe Cockera. Niby detale, ale czegos z tego powodu cholernie brakuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones