PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=792826}

Dom z papieru

La casa de papel
8,1 214 903
oceny
8,1 10 1 214903
4,8 6
ocen krytyków
Dom z papieru
powrót do forum serialu Dom z papieru

Jeżeli ktoś z was oglądał kiedyś Prison Break (jako prawilne 4 sezony) to poczuje się tak samo. "Dom z papieru" zaczyna się znakomicie i pomysłowo (1 sezonPB) by po kilku odcinkach spaść na bardzo fajny (2BP) następnie na słaby (3BP) a zakończyć jako 'kur..., nie wierzę w to co widzę" (4BP). Scenarzyści muszą mieć widzów za idiotów, poziom absurdów i deus ex machina rośnie lawinowo i nie nadążałem przecierać oczu ze zdumienia. Gdzieś tak od 8 odcinka pomyślałem, że dociągnę to do końca bo jestem ciekaw zakończenia. Niestety, zakończenia nie ma bo producenci stwierdzili, że widzowie to jednak idioci skoro dotarli do końca sezonu i porobią ich w bambuko jeszcze przez Bóg wie ile sezonów.
Kilka "kwiatków":
- niesamowity, wszystkowiedzący profesor, który wiele lat przygotowywał skok po czym zebrał grupę, w której połowa ludzi to debile. Na dodatek, do narratorki, w cudownie niewiadomy sposób dotarł w ostatnim dla niej momencie.
- 5 miesięcy szkolenia debili powoduje, że debile podejmują debilne decyzje ale to w sumie logiczne. Tylko po co mu byli debile? A może przez 5 m-cy zamiast szkolić się to tylko walili wino, obżerali się i bzykali? To by wiele tłumaczyło.
- starannie wyselekcjonowani debile jeszcze przed skokiem robią wszystko odwrotnie niż szkolił ich profesor. Podczas skoku też.
- podczas okupacji mennicy bandyci zachowują się jakby było ich ze 30 a nie 8 osób pilnujących 67 uwięzionych. Non stop występują w grupie albo odwrotnie - gdzieś znikają na długie godziny cholera wie co robiąc.
- romans bandyty o ksywie Denver z lalunią w ciąży to kuriozum. Lalunia też nie może zdecydować się bo raz jest w pierwszym m-cu ciąży a za chwilę w szóstym??? I nikogo to nie dziwi.
- wszechobecny deus ex machina: potrzebny telefon? jest w marynarce, potrzebne nożyczki? chwila i są, potrzebne narzędzia? to idź i sobie weź, potrzebna płyta żeby zatarasować wyłom który zrobili uciekinierzy? myk i jest, nawet prawie idealnie docięta
- pani negocjatorka z policji w cudowny sposób staje się głównodowodzącą
- profesor w cudowny sposób wiedział, że spotka w barze głównodowodzącą, pewnie romans nawet przewidział
- profesor w cudowny sposób wiedział, że z lekarzami przyjdzie policjant któremu oczywiście podłożą mikrofon w okulary. Ciekawe jakby nie miał okularów. Mikrofon wielkości połowy tiktaka oczywiście ma 1500 metrów zasięgu :)
- akcja na złomowisku to kpina z widza
- akcja z radiowozem i nastraszeniem ciecia to kpina z widza ale do kwadratu
- akcja z kradzieżą w ostatniej chwili danych z apteki to kolejna kpina
- wiele lat współpracy z zastępcą głównodowodzącej idzie w pi... z powodu podsłuchu. Inteligentna niby kobieta sądzi, że zastępca jest idiotą i donosi bandytom, mimo że jest jedyną po za nią osobą z taką wiedzą? No bez jaj, nawet debil wziąłby pod uwagę możliwość podsłuchu.
- dla scenariusza wygodnie pozbyć się zastępcy, który już wie kim jest profesor więc zastępca okazuje się idiotą chlejącym ostro wódę podczas prowadzenia samochodu i oczywiście powodującym z tego powodu wypadek, przez co kończy w śpiączce (klasyczny deus ex machina)
- w telefonie zastępcy pada bateria a skrzynka poczty głosowej głównodowodzącej się zapełnia (kolejny dem)
- kumulacja akcji z uciekinierami a głównodowodząca i profesor właśnie się bzykają :) :)
- profesor jedzie zabić matkę głównodowodzącej z powodu jej wiedzy po czym okazuje się, że nie trzeba bo matka ma Alzheimera :)
- profesor, który niczym superkomputer przewidział wszystko (w jaki sposób?) nie przewidział, że do hacjendy gdzie chlali wino przez 5 m-cy trafi policja i z tego powodu nie wyczyścili domu z wszelkich śladów. Pozostawienie wszelkich planów i zdjęć na ścianach to kpina z widza, przecież nawet przypadkowy złodziej mógł wszystko zniweczyć.

Takich "kwiatków" jest znaaacznie więcej, to tylko tak na szybko z głowy.

ocenił(a) serial na 8
m4n1ek_m

Powiedziała w 6 tygodniu a nie miesiącu :)

ocenił(a) serial na 10
m4n1ek_m

bład tłumaczenia chodziło o szósty tydzień nawet kretyn by sie domyślil, gratulacje

m4n1ek_m

mowa była o 6 TYGODNIU

m4n1ek_m

Powiedziała „to dopiero 6 tydzień a mnie już bardziej zależy na nim niż n sobie” nie 6 miesiąc.

ocenił(a) serial na 10
m4n1ek_m

Nie w 6 m-cu, a tygodniu, przynajmniej ja to tak usłyszałem, i co może być prawdą. Przecież, w pierwszym odcinku robiła sobie test. Nie wiem skąd wam się wzięły te 6 m-cy. Aż takiej gafy scenarzysta by nie strzelił, bez przesady

ocenił(a) serial na 6
m4n1ek_m

Ona tam mówi, że jest w 6 tygodniu :)

ocenił(a) serial na 9
m4n1ek_m

Zawsze pomocne w takich razach są napisy oryginalne i Google Translator. Łatwe, tylko trzeba wiedzieć że te narzędzia istnieją i jak ich użyć.

ocenił(a) serial na 6
tysiuniax33

To były dwie różne bohaterki ;)

m4n1ek_m

Ta blondynka mówi ze jest w 6 tygodniu, a nie miesiącu. Ciąże liczy się na tygodnie. W 6 miesiącu ciąże są bardzo widoczne. Zarzucanie brak logiki sami logicznie nie myśląc.

ocenił(a) serial na 3
m4n1ek_m

Ja nie wiem, jak mam patrzeć na ten serial. Jako komedia ? On ma być taki groteskowy ? Prześmiewa filmy akcji ? Bo nie da się tego inaczej zakwalifikować.

ocenił(a) serial na 6
m4n1ek_m

Pisanie, że ten film ma jedną nieścisłość to obraza każdego rodzaju widza i odbiorcy.

ocenił(a) serial na 10
ocenił(a) serial na 7
m4n1ek_m

Odcinek 6. Ale powiedziała w 6 tygodniu a nie miesiącu :)

ocenił(a) serial na 5
m4n1ek_m

"Gość miał plan jak zarobić gigantyczne pieniądze jednocześnie nie okradając nikogo." Nie zgodzę się z tym. Drukując ponad 2 miliardy euro, Profesor właściwie okrada każdego, kto zarabia w tej walucie. Wprowadzając w obieg dodatkowe banknoty obniża się wartość tego pieniądza.

ocenił(a) serial na 7
slavmir

Tak ale tego lewacko komunistyczne myślenie nie obejmuje ,a właśnie takie propaguje ten serial niestety

Danio31b

Otóż to.

slavmir

A bansterom można dopisywać wirtualną kasę w setkach miliardów? Serio myślisz że jakiś głupi miliard ma wpływ na inflację?

slavmir

Wydrukowali nie cały miliard oglądaj uważnie jak już chcesz pisać recenzje

ocenił(a) serial na 4
m4n1ek_m

"Ci "debile" jak ich opisujesz nie są debilami ani nie byli dobierani przypadkowo. Każde z nich, jak się stopniowo dowiadujemy podczas serialu, nie ma nic do stracenia (no może poza Rio). Profesor najprawdopodobniej śledził ich sprawy i starał się ich odnajdywać. Uważam to za dobry pomysł na rekrutację i szczerze mówiąc nie widzę innego. Bez sporych znajomości, których jak widać nie ma, w przestępczym półświatku raczej nie zacząłby opisywać ludziom swojego planu, ogłoszeń w necie raczej też nie zamieści. "


Profesor znał grupę najemnych żołnierzy, którzy uwolnili Tokio. I właśnie ich powinien zatrudnić. Są zdyscyplinowani, zorganizowani i bez problemu wykonują rozkazy. Oprócz nich potrzebni byli tylko Moskwa i Nairobi, specjalista od podkopów i od forsy. Berlin miał charyzmę, ale właściwie nie miał żadnych umiejętności niebędnych do tego skoku. Rio to dzieciak, a Tokio ze swoją impulsywnością i brakiem cierpliwości to najgorszy wybór do skoku, który wiąże się z siedzeniem w zamknięciu przynajmniej przez tydzień.

ocenił(a) serial na 3
m4n1ek_m

Nie okradając nikogo ? Napewno ? Dodrukowanie pieniędzy coś to oznacza, znacie wy się trochę na ekonomi ??

ocenił(a) serial na 6
Patryk_Mcu

Wiadomo, że drukując kasę na lewo podkopują ekonomię przyczyniając się do inflacji, ale z perspektywy władz, które weszłyby do budynku po ewentualnym odbiciu mennicy nic by nie zniknęło i o to mi chodziło. W praktyce więc okradali wszystkich obywateli po trochu, a w teorii jakby skok udał się w 100% według władz nie okradliby nikogo. Niestety ocena po pierwszym sezonie duża, a po kolejnych mocno spada.

ocenił(a) serial na 9
m4n1ek_m

Zaorałeś :D

ocenił(a) serial na 4
m4n1ek_m

Antagoniści nie są totalnym debilem? Chyba tego serialu nie oglądałeś/łaś. Ta cała ekipa jest tak kretyńska, że nie potrafi się trzymać najprostszych punktów planu, nie potrafią dodać dwa do dwóch, a w dodatku sam niby inteligentny Profesor to kretyn, który ostatecznie łamie najważniejsze punkty planu, co tylko wielki kretyn mógłby zrobić, biorąc pod uwagę jak wielka odpowiedzialność na nim spoczywała. A on sobie zwyczajnie romansował i chodził na randki, podczas gdy powinien być skupiony na akcji. Kilka razy go zabrakło przy telefonie, bo zajmował się pierdołami. Ciekawe czemu sobie nie zatrudnił drugiego geniusza, który by go zastępował w kluczowych momentach. Trzymać się na dystans od wroga jest proste, a i tego nie potrafił zrobić. Zaryzykował też życie i postawił swoją sprawę pod znakiem zapytania, oddając broń pani policjant 'na dowód swojej miłości". Ktoś, kto kieruje akcją, w której giną ludzie nie może być takim idiotą, nawet jeśli się zakocha. Tak się przejmował krzywdą inną, a jakoś się nie przejmował, że przez jego nieudolność ginęli ludzie. Oslo i Moskwa oberwali tylko i wyłącznie dlatego, że go nie było. Skoro nie mógł być w dwóch miejscach na raz, to widocznie potrzebna była druga osoba, ale nie, lepiej zabijać swoją ekipę.

ocenił(a) serial na 3
m4n1ek_m

Nie okradając nikogo ? Wiesz co to inflacja ?

ocenił(a) serial na 5
Salmonella

zgadzam się w 100% z opinią, po pierwszych 2-3odcinkach byłem pod dużym wrażeniem, niestety każdy kolejny przynosił coraz większe rozczarowanie...nie wiem skąd ten serial ma 8,5/10 - jakaś kpina.

ocenił(a) serial na 2
ADDyFG

Zgadzam się, dla mnie jeden z najgorszych seriali jakie zobaczyłem w życiu 10 pozycja tego serialu mnie dziwi.

ocenił(a) serial na 2
Salmonella

Zaczyna się beznadziejnie a kończy nie wiem dałem sobie spokój po dwóch odcinkach

ocenił(a) serial na 10
andrze_r

Za szybko Cię chyba z inkubatora wyciągneli.

ocenił(a) serial na 2
Chokerr

Napisz po polsku i ze zrozumieniem.

ocenił(a) serial na 5
Chokerr

Chokerrku, dałeś popis swojej elokwencji i wypowiedziałeś się jak na człowieka cywilizowanego przystało, gratulacje, oby tak dalej!

ocenił(a) serial na 6
Chokerr

Serial miał potencjał, ale jest po prostu kiepski. Sam miałem go ochotę wyłączyć w 3. odcinku drugiego sezonu.

ocenił(a) serial na 3
andrze_r

Nie dotrwałam nawet do końca pierwszego odcinka. Kiedy jest się po seansach naprawdę dobrych seriali, ma się duże oczekiwania po każdym następnym i gdy dostaje się coś tak słabego jak Dom z papieru... Naprawdę nie rozumiem dlaczego jest tak popularny. Filmom można wybaczyć wiele, ale nie absurdy w fabule, następujące jeden po drugim.

ocenił(a) serial na 3
Salmonella

Moje ulubione akcje to: 1) telefon do pani inspektor - jest centrum dowodzenia obława itd a typ cywil wchodzi z telefonem bo ważna rozmowa do pani inspektor - oczywiscie policjant go tam wpuszcza:) 2) Denver i Moskwa na dachu gadają sobie jakby nigdy nic przy zakładnikach o rzekomym zabiciu Moniki:) Bardzo dyskretnie:) Oczywiscie, Arturo to podsłyszał i jest afera:) 3) Momentami serial to jest jakiś musical. Mimo zakładników i wszechobecnej broni jest czas aby sobie potańczyć i pośpiewać czy to z zakładnikiem albo kolegą po fachu:) 4) Podsłuch w okularach to jest hit!! Zaspawali go w plastku tak że go wtopili ale słychać wszystko jak w radyjku:) 5) Portret pamięciowy to jest apogeum głupoty!:) Przyprowadzają typa na zrobienie z nim portretu. Koleś wszystko im podaje na tacy. Portret się zgadza! Ale tu nagle profesor włamuje się jakimś krawężnikom do radiowozu i nadaje przez radio że zabije kolesia co podał jego ryspois. Co się dzieje??? Otóż po zrobieniu portretu, nikt ho niegdzie nie zapisuje, technik obsługujący idzie gdzieś sobie i świadek go niszczy zanim dobiegnie pani inspektor!:) Ogólnie Polcjanci w tym serialu jakby nawet weszli do drewnianego kościoła to by im cegła na głowe spadła:) Kuriozum!;)

ocenił(a) serial na 10
besiek_2

Ale 9/10 dla głupiutkiego Stranger Things dało się dać, nie? :D Ilość idiotycznych decyzji bohaterów w tamtym serialu, to Mt Everest, La Casa de Papel to maksymalnie Rysy :D

ocenił(a) serial na 8
SilverThunder_1R

Albo BARDZO LOGICZNEMU Sherlockowi XD Kocham to, jak niektórzy ludzie potrafią przymknąć oko na idiotyzmy w jednym serialu/ filmie i zaakceptować np. komiksową konwencję (Sherlock), ale wyżywać się na innym filmie/ serialu który przyjmuje konwencję filmu akcji (La Casa de Papel). Jasne, jest to głupiutkie, ale spełnia swoje zadanie, czyli wprowadza akcje i podwyższa poziom adrenaliny :D Wiadomo, najlepiej jakby przez 19 odcinków wszystko szło gładko i zgodnie z planem, Profesor siedział na dupie i tylko nadzorował wszystko z hangaru. Ale kto by to wtedy oglądał XD?

ocenił(a) serial na 6
Fass_

Konwencje są po to, aby ich przestrzegać.

SilverThunder_1R

Jeśli Stranger Things jest głupiutkie to napisz lepszy scenariusz, chętnie obejrzę serial który z niego powstanie.

ocenił(a) serial na 10
komarrek27

Och jak ja uwielbiam "argumenty" typu "napisz lepszy scenariusz" albo "jak ci się walka Szpilki nie podobała to stań z nim w ringu". Potwierdzają tylko, że autor nie ma do powiedzenia nic merytorycznego. Równie dobrze można powiedzieć "jak ci się La casa de papel nie podoba to napisz lepszy serial".

harry_garncarz

Uważam że wykładanie dziesiątek argumentów żeby dowieść anonimowemu internaucie że słońce świeci jest stratą czasu.

komarrek27

Dzięki za potwierdzenie, że nie masz nic do powiedzenia.

harry_garncarz

To o czym napisales to nie był "argument" tylko "krytyka". Dlaczego miałbym marnowac czas na dyskusje z toba skoro nie odrozniasz jednego od drugiego. A to akurat bylo pytanie retoryczne. Bez pytajnika żebyś sie nie pomylił.

ocenił(a) serial na 1
harry_garncarz

To jest dobra uwaga. Jakbym umiała pisać scenariusze, dobre scenariusze, to bym to robiła. Jakbym umiała przeprowadzać operacje na otwartym sercu też bym to robiła, a jakbym potrafiła rządzić krajem to bym kandydowała na prezydenta. Choć to ostatnie to akurat słaby przykład ale chyba wiemy o co chodzi :P

ocenił(a) serial na 8
komarrek27

Ha! W końcu!
no i mamy najlepszy argument!

Jak mówisz że głupi to napisz lepszy!
Lewy słabo gra w reprezantacji? to zagraj lepiej!
Nie podoba ci się piosenka dody? to nagraj lepszą!
Książki Sapkowskiego są słabe? napisz lepsze!

Jesteś moim ulubieńcem.

BartasBartas

Dziękuję :) Naprawdę nim jestem? To całe szczęście bo wyrazy uznania od zupełnie mi obcej osoby z internetu są dla mnie bardzo ważne.

ocenił(a) serial na 10
komarrek27

To po co piszesz do obcych ludzi z Internetu i ich tylko swoją głupotą denerwujesz?

ocenił(a) serial na 3
SilverThunder_1R

Stranger Things z założenia jest pastiszem. Jest bajeczką dla nerdów. Coś jak seria Gwiezdnych Wojen. Tymczasem Dom z Papieru stara się być poważnym i dorosłym dziełem, a absurd goni absurd.

ocenił(a) serial na 6
awesta

Dokładnie, choć i te filmy mają swoje konwencje, których nie powinno się łamać.

ocenił(a) serial na 3
awesta

true story

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones