Dom z papieru
powrót do forum 3 sezonu

Ten serial ma głębszy przekaz - pokazuje, że są dwie strony medalu, oraz, że nie ma po prostu "dobra" i "zła".

Najpierw możemy się tego dowiedzieć od Profesora, który mniej więcej mówi to w taki sposób: "Nie ma po prostu dobra i zła. Mennica drukuje pieniądze bogatym, bankom, aby utrzymać ich 'płynność finansową'. Dlaczego oni nie są ścigani przez policję? My robimy to samo, tylko w mniejszej skali, i jako ludzie niezamożni".

Łatwo możemy też dostrzec, że nasi "rabusie" mają bardzo jasne zasady - nie zabijać. Ich cele są wręcz polityczne, uderzające w podwaliny państwa. W dodatku starają się oni traktować zakładników, tak jakby sami chcieli aby ich traktowano - oczywiście w miarę możliwości w danej sytuacji.

Telewizja zalana jest serialiami i filmami gloryfikującymi dzielną policję walczącą z "bandytami". Ten serial to odstępstwo od takiego stanu rzeczy. Możemy w nim zobaczyć, że policja dla odzyskania wizerunku posuwa się do rzeczy dla nas niewyobrażalnych - tortur, terroryzowania osób bliskich. A gdy chodzi o niedoprowadzenie do wycieku informacji o korupcji to są w stanie poświęcić wszystko.

Polecam w temacie ekonomii obejrzeć opinię profesora Chomskiego, znanego lingwisty, filozofa i działacza społecznego:
alterkino(net)/alterglobalizacja/requiem-dla-amerykanskiego-snu/

W serialu jest także scena o tym, że ruch "masek" zainspirował ludzi na całym świecie aby ujawniać korupcję, walczyć o prawa kobiet, prawa pracownicze, wydzierać z rąk władzy to, co się ludziom należy. Takie ruchy także istnieją na prawdę, może bez masek, ale od nich między innymi pochodzi Bella Ciao, czy A Las Barricadas, bo to ludowe pieśni w oryginale mówiące o wolności.

Polecam rozejrzeć się wokół, może ktoś zainspirowany przekazem serialu (z czego ten jest inspirowany rzeczywistością) będzie chciał(a) działać w rzeczywistości, tu jest lista organizacji, które działają dla wolności i demokracji bezpośredniej:
- iwa-ait(org)
- afed(org)(uk)
- cnt-ait(org)
- cnt-ait(fr)
- priamaakcia(sk)
- solfed(org)(uk)
- asf-iwa(org)(au)
- rebellion(earth)
- obozdlaklimatu(org)
- zsp (net)(pl)

MasPreciadosEsLaLibertad

Chyba żartujesz? Ten serial to ni mniej ni więcej durne romansidło, w którym ktoś na siłę usiłuje przemycić niby jakieś idee, znaczy, że najważniejsza jest dolna część ciała służącą do siedzenia, a system jest zły. Chcesz zobaczyć serial, który pokazuje, że nic nie jest białe i czarne, to obejrzyj sobie Świat Gliniarzy https://www.filmweb.pl/serial/%C5%9Awiat+gliniarzy-2002-114052.

ocenił(a) serial na 10
isia_lut

Może go najpierw obejrzyj! Ma nagrodę Emmy, Fenixa i Iris! Ma miliony fanów na całym świecie, ale wszyscy się mylą!? Polski specjalista się wypowiedział.

ewanotdead1

Niestety oglądałem. Do dzisiaj się otrząsnąć nie mogę, ale z tego jak można takie badziewie wypromować i zrobić z tego hit.

isia_lut

Boże to poco to oglądałeś by tylko skomentować jezu wiesz ile czasu ludzie pracowali nad takim serialem

ocenił(a) serial na 5
MasPreciadosEsLaLibertad

Telewizja zalana serialami gloryfikującymi policje? chyba się zatrzymałeś filmowo w latatch 80 ...Ten serial to jest kpina z widza .To jest serial akcii dla nastolatek. Nie ma tu specjalnych przesłan a jak są to załosne bo przy takim scenariuszu to jakiś dramat jest.

YourMind

No właśnie, dobrze jednak obejrzeć zanim się zacznie farmazony czytać. Taaak to jest zdecydowanie serial gloryfikujący policję. Nie ma jak sugerować się tytułem.

ocenił(a) serial na 10
MasPreciadosEsLaLibertad

Zgadzam się z opinią! Film może się nie podobać, bo trzeba się skupić. Jest dla ludzi inteligentnych. Ale muzyka faktycznie, powala!

MasPreciadosEsLaLibertad

Po pierwsze serial razi naiwnością...
a) drobniutka Tokio radzi sobie z brygadą komandowsow i żaden z nich nigdy nie trafi celnie... b) napastnicy ucinają sobie pogawędki w czasie strzelanin, bo przeciez przeciwnicy w postaci komandosow to takie niedorajdy ze co tam...
c) zakladnicy zostawiani są sami sobie podczas gdy napastnicy uprawiają ze soba seks, tanczą, albo sie klocą w kiblu...
d) najlepszy jest kolejny napad gdzie nikt nie poznaje napastników pomimo ze ich twarze były wczesniej wszedzie upubliczniane
e) strzelałem nieraz z broni palnej i następnego dnia bolała mnie cała ręka a tu karabinami strzelają jak pukawkami na wode...

Co do głębszego przekazu to bez jaj ....
Podzial miedzy dobrem i zlem jest moze i czasem płynny, ale zawsze są zachowania skrajnie dobre lub skrajnie zle...
Nie rozumiem takiej relatywizacji... kradziez pieniedzy z banku nie tylko wiąże się z odebraniem ich bogatym, lecz takze z odebraniem ich ludziom ktorzy całe zycie na te pieniądze tyrali... poza tym przy tego typu akcji na pewno rząd podnioslby podatki ....

Film jest dla inteligentnych ? No nie wiem, moją inteligencje obraża... intelignenty to byłby film gdzie pokazano by rowną walkę dwoch silnych stron a tymczasem napastnicy bawią się najlepszymi zawodowcami sil zbrojnych jak ze stadem baranow...

Zorganizowanie akcji z zalozeniem ze nikt nie zginie jest niemowliwe... tym bardziej ze główny organizator tej imprezy sam nic nie ogarnia... chodzi bez rękawiczek, zostawia odciski, ciągle popełnia błędy a do tego jeszcze bawi się w amory, zamiast trzymac sie planu...

Podoba mi sie też postać ciężarnej, ktora w kilka dni staje się zawodową terrorystką...

Serial oglądam tylko jako trening hiszpanskiego, bo jesli chodzi o fabułe to jest masakra....

kogito

Że też chciało Ci się wysilić. W zasadzie nic dodać nic ująć.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 7
kogito

Kurcze z twojego posta wynika że nie oglądałeś 1 i 2 sezonu ? Po co "Profesor" miałby się kryć z odciskami jak został całkowicie zdemaskowany w 2 sezonie ? Nawet nie zmienia głosu a teroryści nie specjalnie ukrywają swoje twarze.

bratmat

Ale on pisze w tym zdaniu o 1-2 sezonie.

MasPreciadosEsLaLibertad

Dokładnie ten dom z papieru to jakiś harlekin i romansidło, artirito i inne postacie takniritujace że nie można tego oglądać. Takie bardziew dla nastolatków

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones