PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=595770}

Downton Abbey

8,2 37 322
oceny
8,2 10 1 37322
7,6 7
ocen krytyków
Downton Abbey
powrót do forum serialu Downton Abbey

"Downton Abbey" zainteresowałem się stosunkowo niedawno. Gdzieś tam obijał mi się ten tytuł o uszy, jednak z jakiś dziwnych i nieznanych mi przyczyn nie sięgałem po tą produkcję. Szczerze powiedziawszy, nie wiem dlaczego. Nadszedł jednak taki czas, że po tych wszystkich Żywych Trupach, Prywatnych Praktykach, Chirurgach, Anatomiach Prawdy i bóg wie czym jeszcze, nie miałem co oglądać. Naszła mnie myśl, a dlaczego by nie DA? W obsadzie Maggie Smith więc produkt musi cieszyć się wysokim poziomem i niezłą renomą. Po przeczytaniu kilka pozytywnych recenzji zaraz wziąłem się za oglądanie. Powiem wprost, serial porwał mnie bez reszty. Posiada on wszystko to czego oczekują od współczesnego kina. Obdarowany został wielowątkową, poprowadzoną ze sporą rozwagą, pomysłowością oraz niewątpliwym sprytem fabułą, ma wielotematycznych bohaterów, obok których nie można przejść obojętnie, ale co najważniejsze posiada naprawdę dobrze zarysowany ciąg przyczynowo-skutkowy. Ubranie silnego i dość trudnego w przedstawieniu dramatu społecznego w koloryt życia arystokracji przełomu lat 20 XX wieku wieku było strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu całość nabrała smaku, powabu, wysublimowania oraz subtelności, co nie oznacza jednak że serial będzie statyczny. Co toto nie. Podoba mi się to, że akcja Downton Abbey spoczęła na świetnie wykreowanych bohaterach, których stany emocjonalne sprawnie dynamizują oraz napędzają serial. Jest to naprawdę rzadko spotykane w obecnie kinematografii, a co dopiero o serialu mówiąc. Ewidentnie czuć, że twórcy mają pomysł który skrzętnie realizują dając nam bardzo poważna historię przepełnioną sporym dramatyzmem, tragizmem, twistami fabularnymi, ale również i humorem. Nie potrzeba wymyślnych intryg czy masy wybuchów. Wystarczy zwykły dialog. Downton idealnie pokazuje jaka siła leży w czystej konwersacji. Ukłony również za scenografię. Odwzorowanie realiów cechuje się sporą precyzją oraz dokładnością. Podsumowującą, różnorodność serialu sprawi, że nie można się przy nim nudzić. Mam nadzieję, że DA będzie z nami przez naprawdę długi czas, bo aż szkoda żegnać się z tak dobrą i niewątpliwie silną pozycją.

Na koniec chcę jeszcze dodać, że postać kuzynki Violet rozwaliła mnie doszczętnie. Maggie Smith w tej roli jest tak pełna wdzięku i gracji, że człowiek na sam jej widok potrafi się śmiać. Do tego powalające teksty humorystyczne. Razem z Bonnevilem tworzą niesamowicie silny, a zarazem centralny duet serialu, choć muszę przyznać że reszta aktorów nie odstępuję ich nawet na krok.

tomb2525

Dobry kawałek tekstu, Tomb, jak to zwykle można się po tobie spodziewać : )

ocenił(a) serial na 8
lati

Tomb jest już niemal wszędzie :)

ocenił(a) serial na 8
mala025

Oj tam wszędzie :D No ogląda się to i owo.

tomb2525

Gdyby ktoś zaptał mnie o ulubiony sezon serialowy - jeden jedyny sezon, ze wszystkich oglądanych produkcji - wskazałbym prawdopodobnie na pierwszy sezon Downton. Mocną konkurencję stanowiłby drugi sezon AHS czy pierwszy sezon Homeland, ale myślę, że Downton uplasowałoby się na szczycie mojej listy.
Zresztą to od pocżątku był serial, który musiał mi się spodobać - brytyjski, kostiumowy, oparty na dialogach, wspomagany całkiem niezłym aktorstwem. Podobnie jak Ty, nie zdecydowałem się na seans zbyt szybko. Dopiero emisja w polskiej telewizji skłoniła mnie do zapoznania się z pierwszymi odcinkami. Szybko oczywiście zrezygnowałem z lektora na rzecz napisów i połknąłem od razu trzy sezony.
Ale (oczywiście w moim odczuciu) od czasu genialnego pierwszego sezonu (zakończonego niezwykle udanym finałem) serial stoczył się bardzo szybko. Rozwiązania fabularne rodem z Grey's Anatomy - aktor odchodzi - mordujemy.
Pozostaje wspomniana przez Ciebie Maggie Smith. Genialna jak zawsze. Ale i tutaj mam niedosyt - po fantastycznym duecie Maggie Smith & Shirley MacLaine, sama Smith już nie wystarcza. Liczyłem, że postać Rose wniesie powiew świeżości, ale nic takiego się nie wydarzyło.
W ubiegłym tygodniu myślałem sobie - jest jeszcze czas żeby serial się "rozkręcił" (o ile w przypadku takiego serialu możemy w ogóle mówić o jakimś "rozkręcaniu się") - po czym okazało się, że nie ma czasu na żadne rozkręcanie się, bo przecież sezon ma tylko osiem odcinków. Kompletnie wyleciało mi to z głowy.
Przede wszystkim brakuje mi jakiegoś głównego wątku, który najlepiej zarysowano w pierwszym sezonie. Drugi sezon też nie był szczególnie kiepski, ale potem nie było już trzonu, wątku głównego wokół którego prowadzono akcję. A co najgorsze w moim przypadku to ciagnięcie i stałe rozszerzanie wątku Anny & Bates'a. Nie byłem szczególnym fanem poświęcania im uwagi w ramach wątku dotyczącego procesu, a obecność pary w czwartym sezonie tylko pogłębiła moją niechęć. Dodatkowo zawsze wydawało mi się, że potrafię rozpoznać aktorstwo na poziomie - a tu ku mojemu zaskoczeniu odtwórca roli Bates'a zgarnął kilka nominacji. Za rolę, w której na przestrzeni czterech sezonów nie udało mi się dostrzec więcej niż jednej "miny". Chętnie zobaczyłbym screeny z twarzą aktora, które prezentują dwie różne emocje.
Tak czy inaczej, za pierwszy genialny sezon należą się twórcom ukłony.

ocenił(a) serial na 9
tomb2525

Nieszczęście polega na tym, że np. polskie seriale kiedyś tak właśnie wyglądały.
Ot, polski I wcale nie gorszy serial "SŁAWA i CHWAŁA"!
Obsada doborowa: Michał Żebrowski, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Piotr Adamczyk, Magdalena Cielecka, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz, Anna Radwan, Agnieszka Warchulska, Kasia Bujakiewicz, Krzysztof Globisz, Jan Englert, Agnieszka Czekańska (przepiękna Ariadna), Maria Gładkowska, Jan Peszek, Stanisława Celińska, Anna Korcz, Teresa
Budzisz-Krzyżanowska...
Rzecz się dzieje w czasach I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej i powojnia pośród ludzi z arystokracji i nizin społecznych. I wcale nie gorzej.
Scenariusz napisał sam Krzysztof Teodor Toeplitz, reżyseruje Kazimierz Kutz, zdjęcia - Grzegorz Kędzierski ("Ogniem i
mieczem"), muzykę napisał zaś Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Przepiękna rzecz. Dziś niespotykana.
Warto zerknąć na TVP Kultura:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones