PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=595770}

Downton Abbey

8,2 37 277
ocen
8,2 10 1 37277
7,6 7
ocen krytyków
Downton Abbey
powrót do forum serialu Downton Abbey

Witam, zastanawiam się, w jakim wieku w tamtych czasach w Anglii osiągało się pełnoletność. Mary mówi do Edith złośliwie, żeby zamknęła Marigold w pudle i wypuściła, jak będzie miała 21 lat. Czy to znaczy, że właśnie w tym wieku stawało się osobą pełnoletnią?
Drugie pytanie dotyczy balu debiutantek - w jakim wieku dziewczęta brały w nim udział? Wydaje mi się, że znacznie wcześniej niż w wieku 21 lat.
Pytanie trzecie - Rose stwierdza, że po balu jest już "oficjalnie na wydaniu". Czy to znaczy, że przed balem dziewczęta nie mogły wyjść za mąż? Jeśli tak, to czy była to żelazna reguła, czy raczej przymykano na to oko?

zuzanna_90

Naprawdę nie ma nikogo, kto miałby jakąś wiedzę na ten temat?

zuzanna_90

Nie jestem specjalistką, ale z tego co mi wiadomo, debiutantką zostawało się wcześniej, przynajmniej jeszcze w połowie XIX wieku. Ale to nie zależało dokładnie od metryki (zwykle było to 15-18 lat). Rodzina decydowała, kiedy dziewczę nadaje się do prezentacji. Musiało w tym momencie mieć już ukończone pełne wykształcenie (grać, śpiewać, uśmiechać się kiedy trzeba i wiedzieć, że o jej poglądach zdecyduje mąż, gdy już go znajdzie :D ). Takie okazanie na dworze pozwalało na wejście do towarzystwa, czyli uczestniczenie w balach, granie w polo itd. No i wtedy najłatwiej było znaleźć porządnego kawalera. Ale jeśli któraś znalazła swojego w krzakach, nim zadebiutowała, to mogło to najwyżej budzić jakiś dyskomfort (na przykład ze strony starszego rodzeństwa i sceptyków-tradycjonalistów), raczej nie uniemożliwiało małżeństwa, jeśli partia była dobra. Chodziło raczej o to, że jeśli dziewczyna nie znalazła żadnego kandydata w 3, 4 lata po debiucie, to była raczej spalona.

Bradamanta

Dzięki wielkie.

ocenił(a) serial na 8
zuzanna_90

Tak, pełnoletność w Anglii była od 21 lat, w książkach Agathy Christie spotkałam takie wzmianki

Fanfana

Dzięki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones