Fundacja
powrót do forum 1 sezonu

Nie czytałem książki, wiec nie muszę budować odniesień. Dla mnie serial jest maksymalny - nieskończenie piękny wizualnie, doskonały aktorsko, spójny i dający do myślenia. Tak sobie porównuję do nagradzanej i wychwalanej Duny, a podobieństw, znajduję dużo, i uważam, że Duna to pusta wydmuszka przy Foundation. KTO DO DIABŁA TŁUMACZYŁ TEN TYTUŁ!??!!! Kojarzy się z jakimś filmem dziejącym się w świecie biznesu, czy cokolwiek. To nie to znaczenie w tym kontekście. Tłumacz tytułu nawet jednego odcinka nie zobaczył. Dramat. Ale film dla mnie poza skalą 10 gwaizdek. daję 12*.

ocenił(a) serial na 1
Vandrot

Oczywiście, że tłumacz tytułu nie zobaczył nawet jednego odcinka tego serialidła. Nie zobaczył go, ponieważ tłumaczenie tytułu wykonał jeszcze w latach 80-tych po przeczytaniu kilku książek cyklu.

A dobór tytułu jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ cykl opisuje historię powstania i rozwoju Fundacji Encyklopedycznej zwanej później po prostu Fundacją i jest to oficjalna nazwa własna tego bytu tak w czasach, gdy stanowi jedynie peryferialną placówkę naukową, jak też i kilkaset lat później, kiedy wyrasta już na jedno z galaktycznych supermocarstw.

Fundacje nie mają też za wiele wspólnego ze światem biznesu, owszem mogą obracać środkami i je pomnażać, ale stanowią byty celowe, powołane dla realizacji jakiejś idei. Dobrym przykładem jest tu np. Fundacja Noblowska.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones